Ból jajników – 7 możliwych przyczyn

Ból jajników może mieć wiele różnych przyczyn. Należy jednak pamiętać, że ból związany z narządami kobiecego układu rozrodczego może być ważnym sygnałem ostrzegawczym. Dziś wskażemy siedem możliwych przyczyn bólu jajników.
Ból jajników – 7 możliwych przyczyn
Elisa Morales Lupayante

Napisane i zweryfikowane przez pedagog wychowania fizycznego i dietetyk Elisa Morales Lupayante.

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Narządy tworzące kobiecy układ rozrodczy są podatne na wiele rozmaitych chorób i zaburzeń. Jednym z często pojawiających się problemów jest ból jajników. 

Podobnie jak każdy inny symptom, ten rodzaj bólu może mieć wiele potencjalnych przyczyn. Część z nich jest niegroźna, część może być poważna.

Ponadto każda kobieta odczuwa ból jajników w inny sposób. Różnice występują w intensywności, czasie trwania i czasie pojawiania się dolegliwości.

Czasem wydaje się, że ból przychodzi znikąd. Jeśli zastanawiasz się nad tym, skąd biorą się Twoje dolegliwości bólowe, w tym artykule znajdziesz odpowiedź.

Ból jajników – czym tak naprawdę jest?

Bólu jajników doświadcza większość kobiet. Objaw ten zazwyczaj związany jest z co najmniej jednym z następujących zjawisk:

Odczuwanie bólu w jajnikach niekoniecznie oznacza problemy ze zdrowiem.

1. Trwająca owulacja

Ból jajników może pojawiać się, kiedy proces owulacji jest mniej więcej w połowie. Będzie wtedy obejmował dolną część brzucha. Uczucie bólu występuje wtedy, gdy pęcherzyki jajnikowe rosną.

Powoduje to podrażnienie i zapalenie. Ból ten jest zazwyczaj tymczasowy. Nie ma powodów do obaw.

2. Cykl miesiączkowy

Skurcze często towarzyszą miesiączce. Mogą one przekładać się również na ból jajników, ze względu na istnienie stanu zapalnego w całym układzie rozrodczym.

Bolesność jajników to u niektórych kobiet naturalny element cyklu miesiączkowego.

Być może zaciekawi Cię również: Zrozumieć cykl menstruacyjny, czyli Kobieta i Księżyc

3. Ciąża

Pierwszym tygodniom ciąży również nierzadko towarzyszą bóle i skurcze. Ich przyczyną są zachodzące w organizmie zmiany hormonalne związane z przygotowaniami do okresu ciąży.

W tym przypadku zwracaj uwagę na ból. Może on oznaczać nieprawidłowości w rozwoju płodu, prowadzące do zagrożenia zdrowia Twojego i maluszka. Jeśli ból jest silny i nie mija, udaj się do ginekologa.

4. Zespół wielotorbielowatych (policystycznych) jajników

Pojawienie się torbieli na jajnikach powodowane jest zaburzeniami żeńskich hormonów płciowych i wysokim stężeniem androgenów. W efekcie na jajnikach rosną torbiele a miesiączki znikają lub stają się nieregularne.

Warto wykonać badania diagnozujące cysty.

To właśnie dlatego wiele kobiet cierpiących na zespół wielotorbielowatych jajników odczuwa ból jajników. Ich organizmy nie są w stanie naturalnie wypuszczać dojrzałych jajeczek.

5. Endometrioza

Choroba ta charakteryzuje się bólem jajników lub bólem dolnej partii brzucha. Dolegliwości powodowane się przez obecność błony śluzowej macicy (czyli endometrium) poza samą jamą macicy.

Endometrioza może prowadzić do powstania torbieli i wiązać się z ciągłym, dokuczliwym bólem.

6. Zapalenie przydatków

Zapalenie narządów miednicy mniejszej czyli zapalenie przydatków to infekcja obejmująca żeńskie narządy rozrodcze. Jest to choroba powodowana przez schorzenia przenoszone drogą płciową, takie jak chlamydia czy rzeżączka.

Ból jajników może także być związany z zapaleniem przydatków.

7. Rak jajników

Rak jajników może prowadzić do pojawienia się następujących objawów:

  • Powiększenie jajników
  • Opuchlizna brzucha
  • Ból w dole brzucha
  • Ból jajników

Sposoby na uśmierzenie bólu jajników

Unikaj kawy

Kawa zwiększa napięcie ponieważ powoduje zacieśnienie żył. To z kolei prowadzi do wzrostu ciśnienia i powstawania opuchlizny w jajnikach.

Proces ten może być bolesny, unikaj więc spożywania kawy jeśli cierpisz na dolegliwości bólowe związane z narządami rozrodczymi.

Sięgnij po środki przeciwbólowe

Środki przeciwbólowe mogą pomóc, zalecamy jednak skonsultowanie się z lekarzem, który pomoże Ci dobrać odpowiedni rodzaj i dawkę substancji.

Antykoncepcja doustna

Doustne środki antykoncepcyjne mogą regulować zaburzenia hormonalne, a więc i zapobiegać bólowi. Ich skuteczność jest szczególnie wysoka w przypadku kobiet cierpiących na zespół wielotorbielowatych jajników.

Pigułki służące regulowaniu gospodarki hormonalnej powinien jednak przepisać doświadczony ginekolog. Warto wykonać szereg badań i dokładnie zaplanować terapię.

Herbata ziołowa

Herbata rumiankowa lub cynamonowa pomoże złagodzić bola jajników. Wypróbuj kilka naszych przepisów.

Herbata rumiankowa odczuwalnie uśmierzy ból.

Ból jajników jest powszechną dolegliwością. Często nie wiąże się z poważnymi chorobami, ale nie należy go ignorować. Jeśli problem powtarza się często i nasila się – umów się na wizytę z ginekologiem, który zaplanuje badania, aby ustalić przyczynę dokuczliwego bólu.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.