Bolesna owulacja – Jak sobie z nią poradzić?

Aby uniknąć bólu podczas owulacji, można sięgnąć po naturalne środki przeciwbólowe lub skonsultować się z lekarzem, który zleci odpowiednie metody leczenia.
Bolesna owulacja – Jak sobie z nią poradzić?

Ostatnia aktualizacja: 11 kwietnia, 2019

Bolesna owulacja to jedna z głównych przyczyn dyskomfortu i pogorszonej jakości życia kobiet w wieku produkcyjnym. Ból owulacyjny to przede wszystkim skurcze w podbrzuszu o różnym nasileniu i długotrwałości.

W niektórych przypadkach bolesna owulacja to tak uciążliwy problem, że bardzo utrudnia normalne funkcjonowanie. Jeśli chcesz dowiedzieć się, jak poradzić z nią sobie w naturalny sposób, koniecznie czytaj dalej.

Wiele kobiet odczuwa ból owulacyjny nie tylko jako skurcze w podbrzuszu, ale także jako ból promieniujący w udach czy pachwinach. Tak rozprzestrzeniona dolegliwość sprawia, że nawet najprostsze codzienne czynności stają się wyzwaniem.

Jeśli Ty także zmagasz się z silnymi bólami w trakcie owulacji, pamiętaj, że zawsze warto poinformować o tym problemie swojego lekarza.

Specjalista może na wiele sposobów doradzić, jaka metoda walki z bólem będzie dla Ciebie najlepsza. Dodatkowo sprawdzi, co może być przyczyną bolesnej owulacji i czy nie kryje się za nią inny problem zdrowotny.

Czym jest owulacja?

Owulacja to proces, podczas którego Twoje jajniki uwalniają dojrzałą komórkę jajową gotową do zapłodnienia. Do owulacji dochodzi najczęściej pomiędzy drugim a trzecim tygodniem cyklu menstruacyjnego. Nie ma jednak jednej zasady dotyczącej momentu owulacji, jako że ciało każdej kobiety funkcjonuje inaczej i inaczej wygląda gospodarka hormonalna każdej z nas.

Owulacja składa się trzech faz:

  • Faza pęcherzykowa: Rozpoczyna się wraz z pierwszym dniem menstruacji. Na tym etapie rozwija się niewielki pęcherzyk, w którym umieszczona jest komórka jajowa. Gdy pęcherzyk się rozwinie, odpowiada za zwiększoną produkcję estrogenu.
  • Faza owulacyjna: W ciągu kolejnych 36 godzin, gdy znacznie zwiększy się poziom estrogenu i pobudzone zostanie wydzielanie enzymów, komórka jajowa dojrzewa i zostaje uwolniona. Pomagają jej w tym skurcze macicy i to one właśnie są odpowiedzialne za bóle owulacyjne.
  • Faza lutealna: Po owulacji wytwarza się tzw. corpus luteum, które to wspomaga wydzielanie progesteronu. Jeśli komórka jajowa nie została zapłodniona, ciałko żółte rozpada się i wywołuje krwawienie. Wraz z tym momentem dochodzi do kolejnej menstruacji.

Poznaj swoje ciało!

Poznanie i zrozumienie swojego ciała i wysyłanych przez nie sygnałów to rzeczy kluczowe, by móc kontrolować cykl menstruacyjny. Może wydawać się to oczywiste, jednak wiele kobiet zapomina o tym w codziennym życiu.

Jeśli nieregularność Twojego cyklu waha się od dwóch do trzech dni w skali każdego miesiąca, nie musi być to powodem do niepokoju. Jeśli jednak zaburzenia i nieregularność jest większa, warto udać się do lekarza specjalisty, który określi przyczyny i pozwoli dobrać odpowiednie leczenie.

Na jakie symptomy warto zwrócić uwagę?

  • Intensywny ból
  • Ból długotrwały (przez co najmniej trzy dni z rzędu)
  • Uczucie pieczenia i ból przy oddawaniu moczu
  • Gorączka
  • Nadmierna potliwość
  • Nudności i wymioty

Jak poradzić sobie z bólami owulacyjnymi i menstruacyjnymi?

Poniżej znajdziesz kilka rekomendacji, które pomogą Ci uporać się z takimi typowo kobiecymi dolegliwościami jak bolesna owulacja czy bóle menstruacyjne.

Zrelaksuj się

Nadmierne napięcie mięśniowe tylko pogarsza samopoczucie, jeśli zmagasz się z bólami menstruacyjnymi czy owulacyjnymi. Z drugiej strony – odpowiednia dawka relaksu i rozluźnienie pomoże Ci uśmierzyć ból. Możesz wykorzystać ćwiczenia rozciągające czy pozycje z jogi.

Bólesna owulacja. ból menstruacyjny

Wypróbuj gorące napoje

Wiele naparów ziołowych posiada właściwości zdolne do uśmierzania bólu i łagodzenia stanów zapalnych. Do najskuteczniejszych możemy zaliczyć gorący napój z rumiankiem i miodem.

Co będzie Ci potrzebne?

  • 1 szklanka wody (250 ml)
  • torebka herbaty rumiankowej lub 1 łyżeczka kwiatów rumianku (10 g)
  • 1 łyżeczka miodu (7,5 g)

Sposób przygotowania

  • Dodaj rumianek do wrzącej wody.
  • Dodaj miód.
  • Pozostaw do zaparzenia na 5 minut.
  • Popijaj małymi łykami.

Zastosuj gorące kompresy

W przypadku różnych rodzajów bólu – a więc i wtedy, gdy dotyka Cię bolesna owulacja lub menstruacja – najlepiej sprawdzają się skrajności. Mianowicie kompresy chłodne lub gorące. Bolesna owulacja to sytuacja, w której zdecydowanie lepiej skłonić się ku tym drugim, jako że poprawią krążenie i pozwolą rozluźnić mięśnie.

Weź ciepły prysznic

Jak już wspomnieliśmy, ciepło to Twój sojusznik w walce z bólami owulacyjnymi i menstruacyjnymi. Dodatkowo ciepła woda posiada nie tylko właściwości przeciwbólowe, ale i kojące oraz uspokajające. Wpływa bowiem łagodząco na zakończenia nerwów na naszej skórze.

Kobieta pod prysznicem

Co ciekawe, gorąca kąpiel czy prysznic pomaga uwolnić endorfiny, neuroprzekaźniki odpowiedzialne za nasze dobre samopoczucie psychiczne oraz za naturalne uśmierzanie bólu.

Unikaj kofeiny

Badania wykazały, że kofeina wywołuje zwężanie naczyń krwionośnych, a to z kolei zwiększa naszą wrażliwość na ból. Nie trzeba więc nikogo przekonywać, że bolesna owulacja czy menstruacja to dobry moment, by zrezygnować z kawy czy gazowanych napojów.

Zapytaj lekarza o leczenie farmakologiczne

Bóle menstruacyjne lub owulacyjne mogą być tak silne i uciążliwe, że zażycie leków przeciwbólowych może okazać się konieczne.

Leki przeciwbólowe a bolesna owulacja

Najlepiej jest sięgać po te leki, które skutecznie i szybko uśmierzą ból. Najczęściej są to różne pochodne paracetamolu i ibuprofenu, które ograniczają produkcję prostaglandyny, substancji wywołującej skurcze macicy i wywołującej tym samym ból.

Jeśli żaden z domowych sposobów, ani nawet leki przeciwbólowe nie przynoszą oczekiwanej ulgi, konieczna może być wizyta u lekarza i przepisanie antykoncepcji hormonalnej. Tego rodzaju lekarstwa doskonale łagodzą bóle towarzyszące owulacji i menstruacji, jednocześnie pomagając unormować cykl.

Nie pozwól, by bolesna owulacja wzięła górę!

Owulacja czy menstruacja mogą być uciążliwe i bolesne, ale najważniejsze to nigdy się im nie poddawać. Kobiety na całym świecie zmagają się z typowo damskimi dolegliwościami, na szczęście opracowano też całą gamę sposobów, by skutecznie z nimi walczyć. Dzięki temu część z nas może cieszyć się życiem, niezależnie od momentu cyklu.

Pamiętaj, aby zawsze zwracać uwagę na sygnały wysyłane Ci przez Twój organizm. Każda niepokojąca zmiana powinna wzbudzić Twoją czujność. Lepiej zapobiegać niż leczyć, dlatego też nie zapominaj o badaniach profilaktycznych i regularnych wizytach u ginekologa.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Navarro, H., & Morera, J. (1997). Los anticonceptivos orales: criterios de selección, utilización y manejo. Información Terapéutica Del Sistema Nacional de Salud21, 1–10.
  • O’Herlihy, C., Robinson, H.P., and de Crespigny, L.J.C. (1980). Mittelschmerz is a preovulatory symptom. British Medical Journal 280, 986.
  • Monterrosa, A. (2001). Dismenorrea primaria: visión actual. Revista Colombiana de Obstetricia y Ginecologia52(4), 1–13.
  • Larroy, C., Crespo, M., and Meseguer, C. (2001). Dismenorrea funcional en la Comunidad Autónoma de Madrid: Estudio de la prevalencia en función de la edad. Revista de La Sociedad Espanola Del Dolor 8, 11–22.
  • Lete, I., Dueñas, J.L., Serrano, I., Doval, J.L., Pérez-Campos, E., Martínez-Salmeán, J., and Coll, C. (2009). Efectos beneficiosos no anticonceptivos de la píldora anticonceptiva. Semergen 35, 505–510.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.