Brak orgazmu u kobiet – sposoby leczenia

Listopad 25, 2017
Anorgazmia w większości przypadków może zostać wyleczona dzięki konsultacjom z psychologiem, który pomoże ci zrozumieć jakie jest podłoże tego problemu.

Brak orgazmu to jedno z najczęściej występujących u kobiet zaburzeń związanych z życiem seksualnym. Na drugim miejscu znajduje się brak popędu seksualnego. Problem z osiąganiem orgazmu pomimo wcześniejszej stymulacji i odczuwania podniecenia podczas kontaktu seksualnego nosi miano anorgazmii.

Przyczyny takich zaburzeń mają zazwyczaj podłoże psychologiczne, ale mogą również wynikać z nieodpowiedniego stylu życia lub urazów w okolicach genitaliów.

Brak orgazmu jest czasem traktowany jak choroba, ale w rzeczywistości jest to zespół zaburzeń, które z pomocą specjalisty można do łatwo wyleczyć .

Anorgazmia jest niestety nadal traktowana przez wiele osób jak temat tabu. Z tego właśnie względu rzadko jest stawiana w tym zakresie diagnoza.

Dlatego właśnie chcemy powiedzieć o kilku aspektach, które mogą się przyczynić do powstania tego typu zaburzeń oraz o tym, jakie podjąć kroki jeśli napotkamy na tego typu problem.

Brak orgazmu u kobiet – przyczyny

Kobieca seksualność opiera się zarówno na elementach fizycznych, jak i emocjonalnych. Te ostatnie niejednokrotnie ograniczają kobietom zdolność do odczuwania przyjemności z seksu.

Specjaliści twierdzą, że brak orgazmu w 90% przypadków wynika z przyczyn psychologicznych, a jedynie 5% ma podłoże czysto fizyczne.

Skłócona para

Warto również wspomnieć, że brak informacji na ten temat i ograniczona edukacja seksualna również przyczyniają się do występowania tego rodzaju zaburzeń.

Oto niektóre z najczęściej wymienianych przyczyn anorgazmii:

 • Trauma związana z seksem
 • Stres, zmartwienia lub poczucie winy
 • Znudzenie lub problemy w związku
 • Strach lub wstyd odczuwany podczas stosunku
 • Nadużywanie leków na nadciśnienie
 • Problemy z określeniem własnej płci
 • Menopauza
 • Zbyt częste zażywanie narkotyków

Jak zdiagnozować anorgazmię?

Brak orgazmu objawia się na 5 różnych sposobów i w zależności od zaobserwowanych symptomów i skutków, diagnozuje się jeden z poniższych rodzajów anorgazmii:

 • Pierwotna: Kiedy kobieta nie miała ani jednego orgazmu w życiu, zarówno podczas masturbacji, jak i seksu z partnerem.
 • Wtórna: Kiedy kobieta nagle traci zdolność do osiągania orgazmu, choć wcześniej nie miała z tym problemów.
 • Całkowita: Kiedy żadne pieszczoty ani okoliczności nie dają kobiecie przyjemności.
 • Względna: Kiedy kobieta może osiągnąć orgazm dzięki określonym rodzajom stymulacji, na przykład osiąga tylko orgazm pochwowy albo łechtaczkowy.
 • Sytuacyjna: Kiedy osiągnięcie orgazmu jest możliwe tylko w określonych okolicznościach.

Zobacz także: Przyjemność z seksu – sposoby, aby ją zwiększyć 

Brak orgazmu u kobiet – metody leczenia

Zawsze najlepiej jest porozmawiać ze specjalistą jeśli zauważysz u siebie problemy z osiąganiem orgazmu. Istnieją jednak pewne kroki, które możesz sama podjąć aby spróbować rozwiązać ten problem.

Poznaj własne ciało

Bardzo ważne jest, aby każda z nas poznała swoje ciało bez jakichkolwiek zahamowań. Pozwala nam to odkryć co lubimy, a czego nie.

Spójrz na swoje nagie ciało w lustrze. Zaakceptuj samą siebie i dotykaj dłońmi każdej części ciała po kolei, żeby poczuć, co dokładnie sprawia ci przyjemność.

Masturbacja a brak orgazmu

Tego typu techniki pomogą Ci lepiej zrozumieć Twoje własne ciało i twoje potrzeby. A kiedy już je poznasz, będziesz mogła opowiedzieć o nich swojemu partnerowi i poprowadzić go po mapie Twojego ciała.

Rozwiń grę wstępną

Seks nie musi się ograniczać do samej penetracji. W wielu przypadkach anorgazmia wynika z rutyny w zakresie seksu.

Jeśli jesteś ze swoim partnerem od dłuższego czasu, spróbujcie czegoś nowego. Znajdźcie czas na pieszczoty i zabawę i wprowadźcie do gry wstępnej elementy, które będą was obojga podniecać.

Przeczytaj również: Zwiększ pożądanie seksualne dzięki tym 5 roślinom

Stosuj lubrykanty

Lubrykanty nie rozwiązują problemu anorgazmii, ale mogą pozwolić bardziej cieszyć się seksem.

Lubrykant

Na rynku są już dostępne produkty, które pomagają kobietom osiągnąć orgazm. Dzięki ich stosowaniu rozluźniają się mięśnie pochwy, co zapewnia nowe doznania, dzięki którym może ci być łatwiej osiągnąć orgazm.

Regularnie ćwicz

Bardzo pomocne w leczeniu anorgazmii mogą się okazać ćwiczenia wzmacniające mięśnie miednicy i pochwy. Ćwiczenia takie nie tylko podnoszą Twoją sprawność seksualną, ale również pomogą Ci się rozluźnić w łóżku, kiedy będziesz z partnerem.

Pomagają one również walczyć ze stresem i napięciem – dwoma czynnikami, które mogą doprowadzić do występowania anorgazmii.

Myśl pozytywnie

Kiedy pozwalasz negatywnym myślom zdominować swój umysł, mogą one urosnąć do ogromnych rozmiarów i stać się prawdziwą przeszkodą na drodze do osiągnięcia przyjemności.

Choć nie jest łatwo całkowicie wyeliminować tego typu myśli, powinnaś postarać się zad nimi zapanować i ograniczyć je do minimum.

Brak orgazmu a szczęśliwa para

Pozbądź się uczucia wstydu, strachu i fałszywych przekonań na własny temat. Dzięki temu zaczniesz odczuwać z seksu prawdziwą przyjemność i satysfakcję.

Jesteś gotowa, żeby rozwiązać ten problem? Wprowadź w życie powyższe techniki i skonsultuj się z ginekologiem.

 • Haczyński, J., Lew-Starowicz, Z., Krajka, K., Darewicz, B., Ciesielska, B., Robacha, A., … medyczny Eli Lilly Polska Warszawie Streszczenie, D. (2004). Zbigniew Lew-Starowicz i wsp., Zdrowie seksualne — trudny problem dla lekarzy Zdrowie seksualne — trudny problem dla lekarzy Sexual health — a real challenge for doctors. Seksuologia Polska.
 • Łukasiewicz, M., & Lew-Starowicz, Z. (2008). Orgazm a menopauza w życiu kobiety. Przeglad Menopauzalny.