Ciało po porodzie - jak o nie zadbać?

Powrót ciała do wyglądu i kondycji sprzed porodu to powolny proces, który może trwać nawet i kilkanaście miesięcy. Możemy go jednak wspomóc, stosując rozmaite domowe zabiegi. Dowiedz się, jakie!
Ciało po porodzie - jak o nie zadbać?
Maricela Jiménez López

Przejrzane i zatwierdzone przez: lekarz Maricela Jiménez López.

Napisany przez Thady Carabaño

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Nie ma co ukrywać – ciało po porodzie zmienia się bardzo i potrzeba czasu, aby wróciło do swej pierwotnej formy. Wiele kobiet martwi się, że już nigdy nie odzyska figury sprzed ciąży. Rzeczywiście nadmierne kilogramy, rozstępy i cellulit nie napawają optymizmem…

Warto jednak uświadomić sobie, że organizm kobiety jest “zaprogramowany” do rodzenia dzieci i został tak przez naturę skonstruowany, by po każdej ciąży wrócić do normy. Rzecz w tym, że ciało po porodzie potrzebuje czasu, a my niecierpliwie staramy się ten proces przyspieszyć.

Niestety pewnych aspektów nie da się przezwyciężyć – z naturą nie wygramy. Pamiętajmy, że ciąża to niezwykle intensywny proces, który kończy się przyjściem człowieka na świat.

Wydaje Ci się, że można zniwelować tak olbrzymie zmiany w kilka tygodni? Na szczęście istnieje wiele sposobów, które pomogą Ci odzyskać formę szybciej, niż myślisz.

Jak dbać o ciało po porodzie?

Zmiany, jakie zachodzą w ciele świeżo upieczonej mamy są ogromne i to na wszystkich płaszczyznach: fizycznej, hormonalnej i emocjonalnej.

Chociaż proces powrotu do figury i formy sprzed ciąży jest bardzo długi i wymaga cierpliwości, możemy go nieco przyspieszyć i usprawnić. Zastosuj się do poniższych zaleceń, a z pewnością w w krótkim czasie odczujesz, że Twoje ciało po porodzie zaczyna szybciej wracać do normy.

Walka ze zbędnymi kilogramami

Zacznijmy od jednej ważnej kwestii: połóg absolutnie nie jest okresem, w którym kobieta powinna stosować diety odchudzające. Im szybciej sobie uświadomisz, że Twój powrót do formy musi być poparty zdrowym i pełnowartościowym planem żywieniowym.

Koniecznie powinnaś zdać sobie sprawę również z tego, że wiele z nadprogramowych kilogramów jest wynikiem retencji płynów w organizmie, które w okresie ciąży gromadzą się w organizmie z wielką łatwością. Kiedy stopniowo będziesz się ich pozbywać, wskaźnik na wadze również będzie leciał w dół.

Wielkim sprzymierzeńcem w powrocie do dawnej figury jest karmienie piersią. Sam fakt, że dajesz maluszkowi swoje własne mleko, powinno stanowić dla Ciebie bodziec do lepszej troski o swoją codzienną dietę. Staraj się, by nie zabrakło w niej żadnego cennego składnika odżywczego.

Mamy, które podają dziecku mleko w butelce również powinny dbać o siebie! W żadnym przypadku nie powinno być miejsca na wymówki. Powinnaś dbać o siebie tak samo jak o swojego bobaska. Pamiętaj, że dzieci są szczęśliwe, gdy ich rodzice czują się dobrze i są zadowoleni.

Odpowiednio zadbaj o blizny

Większość rodzących kobiet ma wykonywane nacięcie krocza lub cesarskie cięcie. Pierwsza z interwencji ma miejsce w trakcie naturalnego porodu i jest wykonywana w celu ułatwienia “wypchnięcia” dziecka na zewnątrz organizmu. Bez wątpienia jest to jedna z najboleśniejszych konsekwencji porodu.

Kobieta i dziecko po cesarskim cięciu

Jeśli wykonano u ciebie nacięcie krocza między wejściem do pochwy a odbytem, bardzo dobrze zadbaj o higienę tego obszaru. Utrzymuj go zawsze w czystości, z dala od wilgoci i bakterii, które mogłyby zainfekować ranę.

Również rana po cesarskim cięciu powinna być odpowiednio pielęgnowana. Obydwie rany należy codziennie przemywać czystą wodą z dodatkiem neutralnego mydła.

Ponadto kobieta po cesarskim cięciu powinna unikać podnoszenia ciężkich przedmiotów (oczywiście poza dzieckiem), wykonywania prac domowych, a także ćwiczenia brzuszków i innych treningów angażujących pracę mięśni brzucha.

Uzbrój się w cierpliwość

Ciało po porodzie jest zwiotczałe. Nie ma się czemu dziwić – w końcu wydałaś dziecko na świat. Fizyczna pustka po nim musi samoistnie zaniknąć. Mięśnie brzucha przez ostanie 9 miesięcy uległy osłabieniu i nadmiernie się rozciągnęły. Potrzeba więc czasu, aby wróciły do formy.

Nie podejmuj jednak treningów na własną rękę. Moment rozpoczęcia ćwiczeń powinnaś ustalić ze swoim ginekologiem. Jeśli ćwiczyłaś w trakcie ciąży, poród odbył się siłami natury i nie doskwierają Ci żadne bóle, prawdopodobnie będziesz mogła zacząć wykonywać lekkie ćwiczenia już kilka dni po porodzie.

Kobieta ćwiczy mięśnie brzucha, by ujędrnić ciało po porodzie

Po cesarskim cięciu…

Jeśli jednak Twoje dziecko przyszło na świat w wyniku cesarskiego cięcia, zanim wrócisz do aktywności fizycznej, rana musi się zabliźnić. Nawet jeśli regularnie ćwiczyłaś w ciąży, będziesz musiała poczekać.

Jedyną dopuszczalną formą ruchu są dla Ciebie spacery wolnym krokiem, które dodatkowo pomogą zapobiec tworzeniu się zakrzepów krwi.

Kiedy dostaniesz od swojego ginekologa przyzwolenie na ćwiczenia, wybierz zajęcia przeznaczone dla kobiet po porodzie. Koncentrują się one na częściach ciała, które najbardziej ucierpiały w wyniku wydania dziecka na świat. Takie ćwiczenia nie są zbyt intensywne, ale świetnie rozciągają i ujędrniają mięśnie.

Daj sobie pomóc

Ciało po porodzie jest okropnie zmęczone, a kobieta ma za sobą wielką bitwę. Ponadto w ostatnich tygodniach ciąży przyszłe mamy miewają problemy z zasypianiem. Nie wspominając już o dniach, kiedy maluszek jest już na świecie i co chwilę domaga się opieki swojej mamy.

Bezsenne noce stają się normą. Po narodzinach dziecka życie obojga rodziców zmienia się o 180 stopni.

Nieprzespane noce kumulują się, osłabiając odporność matki i spychając jej własne potrzeby na margines. Teraz najważniejsze jest dziecko. Pamiętaj, że nie podołasz wszystkiemu sama. To dobry moment, by przyjąć pomoc rodziców, partnera, siostry czy przyjaciół.

Mama, tata i dziecko leżą na łóżku

Nie gardź żadną propozycją pomocy, bo będziesz tego żałować! Wsparcie dla kobiety w połogu jest niezwykle ważne. Dzięki pomocy bliskich będziesz mogła się wyspać, odpocząć, zatroszczyć się nieco o siebie.

Staraj się wykorzystywać na sen momenty, w których Twój maluszek śpi. Zamknij na chwilę oczy i zrelaksuj się, choćby na chwilę. Nawet takie krótkie chwile odpoczynku przyspieszają powrót do formy po porodzie.

Jeśli masz potrzebę, płacz i zaakceptuj fakt, że jesteś kobietą w połogu

Ciało po porodzie jest wyczerpane. Wraz z powrotem do formy fizycznej, następuje poprawa samopoczucia. Trzeba zaznaczyć jednak, że okres połogu jest niezwykle burzliwy dla kobiety pod względem emocjonalnym.

Bardzo często świeżo upieczone matki doświadczają autentycznej huśtawki emocji: od euforii i szczęścia do smutku i przygnębienia. Dodajmy jeszcze do tego ból fizyczny i wyczerpanie, które potęgują złe samopoczucie – mieszczanka wybuchowa jak znalazł!

Nie ma w tym nic niepokojącego, że kobieta po porodzie czuje się przytłoczona, a nawet zdesperowana. Płacz może jej pomóc oczyścić emocje, pozbyć się napięcia i zebrać nowe siły. Miej świadomość, że z każdym dniem będzie Ci coraz łatwiej.

Jeśli jednak odczuwasz, że wcale Ci się nie polepsza, koniecznie skonsultuj się ze specjalistą. Być może cierpisz na depresję poporodową. W niektórych przypadkach może okazać się potrzebna specjalistyczna pomoc oraz niektóre leki.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.