Estrogeny — czy masz ich za dużo?

· Czerwiec 29, 2016
Nadmiar estrogenów może powodować migreny i bóle stawów oraz zmiany nastrojów kierowane cyklem hormonalnym.

Estrogeny to grupa hormonów płciowych, które odgrywają ważną rolę w dojrzewaniu płciowym, jak i seksualnym szczególnie w żeńskim organizmie. Oprócz tego istotnie wpływają na układ moczowy, układ krążenia, kości, mózg, piersi, mięśnie macicy, a nawet włosy i paznokcie.

Istotne jest, by estrogeny utrzymywane były na odpowiednim poziomie, dzięki czemu cała harmonia organizmu i poszczególnych narządów zostanie zachowana i pozwoli mu poprawnie funkcjonować. W dzisiejszym artykule dowiesz się, co dzieje się z ciałem, jeżeli stężenie tych hormonów jest zbyt wysokie i jak przywrócić mu utraconą równowagę.

Estrogeny — co się dzieje, gdy ich poziom wzrasta?

Nieregularne i bolesne cykle miesiączkowe

Menstruacja

Wiele kobiet cierpi z powodu bolesnych i nieregularnych menstruacji. Mimo, że lekarze często nie kwalifikują tego objawu jako oznaka czegoś poważnego, tych kilka dni w miesiącu potrafi skutecznie uprzykrzyć życie niejednej z nas. Wtedy w głowie rodzi się pytanie, dlaczego muszę tak cierpieć i czy nie można tego problemu jakoś rozwiązać?

Jedną z przyczyn podobnych dolegliwości może być fakt, że estrogeny mają podwyższony poziom.

Przepuklina rozworu przełykowego i nadkwaśność żołądka

Kobiety, które mają podwyższony poziom estrogenów, co ma również miejsce na przykład w przypadku ciąży lub podczas przyjmowania tabletek antykoncepcyjnych mogą uskarżać się na okresowe osłabienia mięśni przełyku. Może być to przyczyną nadkwaśności, a nawet refluksu żołądka.

Mówiąc ogólnie, osoba z podwyższonym poziomem tych hormonów cierpi na problemy trawienne, ponieważ estrogeny blokują sprawne usuwanie żółci szczególnie w przypadkach, gdy utrzymywana dieta nie jest zbilansowana i zdrowa.

Tabletki antykoncepcyjne, a estrogeny

Tabletki antykoncepcyjne

W przypadkach regularnego stosowania tabletek antykoncepcyjnych przez dłuższy czas również może dojść do podwyższenia poziomu estrogenów w organizmie. Są one jednym ze składników, które możemy w nich znaleźć. Im dłużej będą stosowane, tym większe zachwiania hormonalne będą powodować w naszym ciele.

Niepokój i rozdrażnienie

Zaburzenia emocjonalne i nerwowość są również objawem wysokiego stężenia tych hormonów w organizmie. Dolegliwości te mogą być również spowodowane innymi czynnikami, dlatego warto zwrócić uwagę na to, czy ogólnemu rozdrażnieniu towarzyszą również inne z wymienionych objawów.

W podobnych przypadkach będziemy w stanie zaobserwować wiele radykalnych zmian w reakcji naszego układu nerwowego w zależności od tego, w jakim punkcie cyklu hormonalnego się znajdujemy. Czy jest to podczas owulacji, kilka dni przed jej nastąpieniem lub w trakcie menstruacji.

Problemy z zajściem w ciąże

Jeżeli starasz się o dziecko i mimo usilnych prób, które trwają co najmniej od roku wciąż nie możesz zajść w ciąże, prawdopodobną przyczyną takiego zjawiska może być wysoki poziom estrogenów. Przypuszczenie to potwierdzi wcześniejsze problemy z regularnością, a także bolesność miesiączek lub przyjmowanie tabletek antykoncepcyjnych.

Zaparcia, a estrogeny

Jest to dolegliwość bardzo często spotykane w dzisiejszych czasach oprócz tego, że może być pierwszym z symptomów poważnych przewlekłych chorób, również może być związana z wysokim poziomem estrogenów.

Występowanie zaparć może być jedną ze wskazówek, które potwierdzą podejrzenia o wysokim poziomie tego hormonów w organizmie. Jedyne dni, podczas których nie obserwuje się problemów z wypróżnianiem to okres przed menstruacją i w jej trakcie.

Dzieje się tak dlatego, że w tym czasie poziom estrogenów spada w naturalny sposób. Natomiast po zakończeniu krwawienia zaparcia powracają bez wyraźnej przyczyny.

Migrenowe bóle głowy i bóle stawów

Innym objawem tego, że estrogeny, są na podwyższonym poziomie są bóle głowy i stawów. Jeżeli stosowane jest konkretne leczenie, można zaobserwować okresy polepszeń, jednak nigdy objawy nie znikają całkowicie.

Spożywanie soi

Soja

W związku z tym, że przez ostatnie dziesięciolecia usilnie zachęcano do konsumpcji tego produktu, kobiety chętnie umieszczają produkty sojowe w swoich dietach. Należy jednak pamiętać, że w soi znajdziemy wysokie stężenia fitoestrogenów, czyli roślinnego estrogenu.

Większość kobiet stosujących dietę wegetariańską mają tendencję do nadużywania tego właśnie produktu, który jak już dziś wiadomo, nie jest najzdrowszym rozwiązaniem, a przyczyną tego są jego modyfikacje genetyczne przy uprawie.

Jak obniżyć poziom estrogenów?

Jeżeli chcesz w naturalny sposób zmniejszyć poziom tego hormonu w organizmie powinnaś postępować zgodnie z poniższymi wskazówkami:

  • zmniejszyć lub wyeliminować spożycie pszenicy, cukru, czerwonego mięsa, mleka krowiego, mleka sojowego, kawy, słodkich napojów i sztucznych słodzących substancji
  • unikać alkoholu i zrezygnować z palenia papierosów
  • we wskazanych okresach przyjmować suplementy diety na bazie niepokalanka pospolitego (Vitex agnus-castus L.), rośliny leczniczej, która w naturalny sposób zmniejszy poziom estrogenów
  • uwzględnić w diecie korzeń maki. Najlepiej dodawać go do koktajli i spożywać w godzinach porannych
  • dbać o zdrowie wątroby przy pomocy naturalnych środków leczniczych