Menopauza: czy nieświadomie pogarszasz jej efekty?

Jeśli nie chcesz doprowadzić do tego, aby menopauza przybrała u Ciebie znacznie gorszą postać, powinnaś na ten temat porozmawiać z lekarzem. Będzie on w stanie powiedzieć Ci, jakie opcje będą dla Ciebie najlepsze w trakcie wchodzenia przez Ciebie w ten nowy etap życia, w najlepszy możliwy sposób.
Menopauza: czy nieświadomie pogarszasz jej efekty?

Napisany przez Okairy Zuñiga

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Spójrzmy prawdzie w oczy – menopauza jest etapem życia, który wzbudza naprawdę mnóstwo strachu wśród kobiet. Mężczyźni nie są w stanie tego w pełni zrozumieć. A to dlatego, że mogą oni prowadzić praktycznie tak samo pełne i aktywne życie seksualne aż do końca swoich dni.

Natomiast w przypadku kobiet występuje w pełni naturalne zjawisko, którym jest tytułowa menopauza Każda kobieta w wieku około 50 lat musi stawić mu czoła.

A jedne z największych obaw wśród kobiet dotyczą pewnych ograniczeń, jakie mogą wystąpić w związku z dotychczasowym życiem seksualnym. Ale tak naprawdę wśród tego problemu narosło więcej mitów, niż prawdy.

Wszelkie informacje na temat zmian hormonalnych, którymi charakteryzuje się menopauza i problemów z nimi związanych są tak powszechnie dostępne i omawiane, że byłoby wręcz dziwne, gdybyś się nimi nie martwiła.

Tymczasem w tym natłoku łatwo przeoczyć jedną istotną kwestię, o której powinnaś zawsze pamiętać. Otóż po menopauzie można bez najmniejszych przeszkód prowadzić mniej lub bardziej normalne życie. Nie tylko w kwestiach seksualnych.

Czasami to właśnie Ty jesteś tą osobą, która mniej lub bardziej świadomie wzmacnia negatywne skutki, jakie niesie za sobą menopauza.

Uderzenia gorąca

Nie daj się ponieść fali plotek twierdzących, że wszystkie aspekty życia w okresie menopauzy ulegną znacznemu pogorszeniu. I właśnie z powodu tychże plotek zamierzamy w dzisiejszym artykule zająć się bliżej tą kwestią.

Dziś zaprezentujemy Ci szereg informacji na temat różnego rodzaju postępowania, które tak naprawdę pogłębia wszystkie negatywne strony menopauzy. Wystarczy ich unikać, a Twoje życie znacząco się poprawi.

Poniżej opisujemy niektóre czynniki, które mogą sprawić, że menopauza może znacząco pogorszyć komfort Twojego życia:

1. Menopauza, a leczenie się na własną rękę

A czy można Cię za to winić?

Zaczynasz odczuwać uderzenia gorąca. I to jest najbardziej zrozumiała rzecz na świecie. Zaczynasz wtedy słuchać rad innych ludzi. A także próbować zaradzić tym dolegliwościom na własną rękę traktując je jako jedynie dokuczliwe, acz drobne i niegroźne dla zdrowia zjawisko.

Amerykańska instytucja o nazwie American Menopause Society przeprowadziła niedawno badania nad tym zjawiskiem. Zwracając uwagę na to, że około 53% uczestniczek badania stwierdziło, że próbowała praktycznie wszystkich lub większości produktów dostępnych na rynku w wolnej sprzedaży.

Od witamin i suplementów ziołowych do produktów przeznaczonych do akupunktury i masażu. A to tylko niektóre z dostępnych opcji, mających na celu zwalczyć dokuczliwe objawy, takie jak:

  • uderzenia gorąca
  • niepokój
  • ból
  • zmęczenie

Oraz inne objawy, jakimi cechuje się menopauza, a które także często powodują inne problemy i dolegliwości natury zdrowotnej. W przeważającej większości były to jednak zabiegi w pełni naturalne lub zaliczane do kategorii medycyny alternatywnej.

Jest jednak z nimi pewien zasadniczy problem. Trudno jest dokładnie powiedzieć, co znajduje się w ich składzie. Ani też na czym konkretnie polega ich działanie.

Wynika to głównie z tego, że takie suplementy diety i inne produkty dostępne w wolnej sprzedaży zazwyczaj nie poddawane rygorystycznym testom laboratoryjnym i badaniom medycznym.

Nie ma żadnego ryzyka, jeśli wybierasz wyłącznie produkty, które są oparte w 100% o naturalne składniki.

Przetrwaj menopauzę

Jednak jeśli używasz jakiegokolwiek rodzaju suplementu syntetycznego, powinnaś dobrze poznać uprzednio jego skład chemiczny. Przede wszystkim zwracając szczególną uwagę na wszelkie możliwe skutki uboczne. To nie oznacza oczywiście, że suplementy diety nie pomogą Ci kontrolować uderzeń gorąca.

Stop chemii

Problem polega na tym, że te produkty mogą zawierać w składzie pewne substancje chemiczne, o których nigdy nawet nie słyszałaś i nie masz pojęcia na temat ich możliwego działania na Twój organizm.

Jeśli masz zamiar wypróbować wszelkiego rodzaju dostępne na rynku środki, bez wątpienia dobrą praktyką będzie upewnianie się, że wybierasz wyłącznie produkty oparte o składniki naturalnego pochodzenia.

Pod tym względem zapewne trudno będzie wskazać bardziej bezpieczne rozwiązanie, niż kupowanie produktów ziołowych bezpośrednio w aptekach, zielarniach, sklepach specjalistycznych lub nawet na targowiskach.

Mogą być to zioła świeże lub suszone, a można w niektórych przypadkach możesz nawet pokusić się o założenie własnych upraw w domowym ogródku..

2. Nie przestrzegasz podstawowych zaleceń lekarzy

Ile godzin spałaś ostatniej nocy? Ile wody wypiłaś poprzedniego dnia? Jaki jest poziom Twojego stresu w tej właśnie chwili?

Nie ma nic innowacyjnego jeśli chodzi o ogólne zalecenia dotyczące redukowania negatywnych skutków, jakie niesie za sobą menopauza. Powinnaś jeść duże ilości warzyw, zapewniać sobie odpowiednio długi sen, znajdywać każdego dnia czas na relaks. To jedynie kilka z nich, za to najważniejszych.

Jeśli będziesz ich przestrzegać, to bez wątpienia nasilenie objawów menopauzy ulegnie znacznemu zmniejszeniu.

Jeśli już osiągnęłaś w życiu ten moment, w którym menopauza właśnie się rozpoczyna, powinnaś także zacząć samemu się do tego okresu przygotowywać.

Wysiłek fizyczny

Staraj się powrócić do swojej idealnej wagi. A oprócz tego naucz się zauważać występujące u Ciebie objawy menopauzy oraz je akceptować.

Nie oznacza to naturalnie, że nie powinnaś porozmawiać z lekarzem za każdym razem, gdy coś konkretnego Cię zaniepokoi i poprosić go o wskazówki na temat możliwych kroków, jakie należy podjąć w celu pozbycia się określonej dolegliwości.

Niektóre kobiety czują się zakłopotane taką perspektywą lub myślą nieco naiwnie, że ich lekarz przepisuje im po prostu hormony. Prawda jest taka, że specjaliści mają do dyspozycji o wiele więcej opcji.

Możesz na przykład usłyszeć zalecenie obejmujące na przykład zwiększenie ilości spożywanych niektórych produktów spożywczych lub zapewnienie sobie większej liczby godzin snu.

Zdrowa dieta

Posłuchaj uważnie tego, co lekarz specjalista ma Ci do powiedzenia. Nigdy nie jest za późno, aby rozpocząć prowadzenie bardziej aktywnego trybu życia i przejść na znacznie zdrowszą dietę.

Jeśli nie korzystałaś do tej pory z takich rozwiązań, to rozpocznij najpierw od spacerów trwających po 30 – 40 minut gdzieś w pobliżu domu. Następnie możesz rozważyć zwiększenie intensywności swojej aktywności fizycznej zapisując się dla przykładu na kurs tańca towarzyskiego.

Jeśli chodzi o dietę, nie ma niczego lepszego od produktów naturalnych, takich jak owoce i warzywa. Spróbuj uzupełnić swój codzienny jadłospis o następujące najbardziej podstawowe produkty:

  • Jogurt naturalny
  • Warzywa sezonowe (można nawet wziąć pod uwagę uprawianie ich na własną rękę, jeśli dysponujesz swoim ogrodem)
  • Owoce sezonowe
  • Ziarna i inne produkty spożywcze na bazie zbóż takich jak owies, żyto, itp.

3. Nie szukasz dostępnych alternatyw

Czy jesteś typem osoby, która wykazuje sporą dozę nieufności wobec wszelkich zabiegów lub sposobów pozwalających zmniejszyć uderzenia gorąca, jakimi cechuje się menopauza?

W takim przypadku powinnaś wiedzieć o tym, że odpowiednio dobrana terapia hormonalna jest najlepszym narzędziem do łagodzenia dolegliwości związanych z menopauzą.

Na pewno warto w takim przypadku zdecydować się na rozmowę z lekarzem. Będzie on w stanie osobiście Cię zbadać, dobrać optymalne terapie i wyjaśnić Ci, na czym one polegają. Dzięki temu nękające Cię obawy po prostu zostaną rozwiane.

Lista dostępnych możliwości nie kończy się jednak w tym miejscu. Zawsze możesz przecież poszukać sposobu na uzyskanie drugiej opinii, jeśli uważasz, że propozycje leczenia zasugerowane przez Twojego lekarza są dla Ciebie zbyt agresywne lub kłopotliwe.

Możesz również wypróbować licznych alternatywnych rozwiązań, takich jak medytacja czy joga, które to okazały się bardzo pomocne w stabilizacji całego ciała i uzyskiwaniu równowagi emocjonalnej.

4. Nie prowadzisz regularnego życia seksualnego

Gdzie jest napisane, że menopauza oznacza ten moment w Twoim życiu, w którym należy zapomnieć o seksie?

Teraz, gdy Twoje dzieci są już starsze i mieszkają poza domem rodzinnym, nadszedł najwyższy czas, aby uatrakcyjnić nieco pożycie seksualne ze swoim partnerem.

Nie ma przecież już nikogo, kto by Was w jakiś sposób ograniczał. Jesteście tylko we dwoje, szkoda byłoby tej możliwości nie wykorzystać.

Seks to zdrowie

W takim przypadku ważną kwestią jest także pamiętanie o tym, że seks w okresie menopauzy jest nie dość, że możliwy, to jeszcze nawet zalecany.

A na dodatek może być on równie satysfakcjonujący jak poprzednio. Może nawet jeszcze bardziej?

Seks po menopauzie

Teraz nie musisz martwić się o niechcianą ciążę, a komunikacja z partnerem jest teraz głęboka i stabilna. Daj sobie szansę na eksperymentowanie. Weź urlop i wypróbuj różne nowe rzeczy.

Pozwól się rozpieszczać, a bez wątpienia szybko dojdziesz do wniosku, że menopauza nie oznacza, że należy przestać w jakikolwiek sposób cieszyć się z różnych drobnostek, jakich pełne jest życie. W ten sposób właśnie pogarszasz najbardziej skutki menopauzy,

Menopauza to nie koniec życia

Z całą powagą tego stwierdzenia należy uznać, że menopauza nie oznacza, że Twoje życie seksualne jest już skończone. Możesz znacząco pogorszyć negatywne skutki, jakie menopauza wywiera na Ciebie poprzez błędne decyzje lub nadmierne zamartwianie się.

Zostaw te szkodliwe zajęcia i skonsultuj się z lekarzem, jeśli masz jakiejkolwiek wątpliwości.

Dzięki temu będziesz w stanie lepiej zrozumieć, czym tak naprawdę jest menopauza i co można zrobić, aby złagodzić potencjalne dolegliwości. Wystarczy tylko chcieć.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Blümel, Juan Enrique, et al. “Prevalencia de los trastornos de la sexualidad en mujeres climatéricas: Influencia de la menopausia y de la terapia de reemplazo hormonal.” Revista médica de Chile130.10 (2002): 1131-1138.
  • Lugones Botell, Miguel, Tania Y. Quintana Riverón, and Yolanda Cruz Oviedo. “Climaterio y menopausia: importancia de su atención en el nivel primario.” Revista Cubana de Medicina General Integral 13.5 (1997): 494-503.
  • Pelcastre-Villafuerte, Blanca, Francisco Garrido-Latorre, and Verónica de León-Reyes. “Menopausia: representaciones sociales y prácticas.” Salud pública de México 43 (2001): 408-414.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.