Maseczka owsiana z drożdżami dla skóry i włosów

Maseczka owsiana z drożdżami to nie tylko świetny środek dla każdego rodzaju skóry, lecz dla włosów.
Maseczka owsiana z drożdżami dla skóry i włosów
Karla Henríquez

Przejrzane i zatwierdzone przez: lekarz Karla Henríquez.

Napisany przez Elena Martínez Blasco

Ostatnia aktualizacja: 11 października, 2022

Maseczka owsiana z dodatkiem drożdży to nie tylko ogromne wsparcie dla skóry, lecz także dla włosów. Czynniki środowiskowe, takie jak pogoda i zanieczyszczenie powietrza, oraz czynniki wewnętrzne, jak na przykład starzenie się, złe nawyki i niedobór substancji odżywczych, mogą negatywnie wpływać na kondycję włosów i skóry.

Sprzedawane w drogeriach i supermarketach szampony, odżywki i balsamy nie zawsze są w stanie odwrócić ten negatywny wpływ. Potrafią to jednak niektóre naturalne produkty, z których samodzielnie można przygotować nowe kosmetyki. Jednym z nich jest maseczka owsiana z drożdżami, która przyniesie korzyści zarówno włosom, jak i skórze.

Przeczytaj artykuł, aby dowiedzieć się jak przygotować maseczkę w domu i jak jej używać.

Jak maseczka wpływa na włosy i skórę?

Korzystasz na co dzień z toników, płynów micelarnych lub balsamów nawilżających? Musisz wiedzieć, że skóra czasami potrzebuje dodatkowej dawki substancji nawilżających i odżywczych. Dzieje się tak szczególnie w okresach zwiększonej ekspozycji na czynniki przyspieszające starzenie się skóry.

Maseczka, o której mowa, zapewnia efekt relaksacji i odżywienia skóry w zaledwie kilka minut po nałożeniu. Substancje aktywne doskonale wnikną w pory, a Ty będziesz miała chwilę czasu tylko dla siebie. Co więcej, są to związki, których na próżno szukać w codziennej diecie.

Zdecydowanie lepiej jest przygotować maseczkę samodzielnie w domu, niż kupować gotowe produkty w drogeriach lub aptekach. Domowa maseczka to gwarancja wykorzystania w stu procentach naturalnych składników – żadnych dodatków i sztucznych substancji, które mogłyby podrażniać skórę lub wywoływać reakcje alergiczne.

Bardzo ważna informacja – maseczka owsiana z drożdżami jest bezpieczna i rekomendowana dla każdego rodzaju skóry czy włosów.

Maseczka – składniki

Przewaga płynąca z wykorzystania naturalnych składników jest oczywista. Warto jednak przez chwilę skupić się na konkretnych właściwościach, które sprawiają, że maseczka owsiana z drożdżami tak korzystnie działa na skórę i włosy.

Owies

maseczka z owsa i drożdży

Produkty owsiane są doskonałe dla ludzkiego ciała, ponieważ zawierają klej roślinny i rozpuszczalny błonnik o właściwościach łagodzących i nawilżających. Dzięki tym właściwościom skutecznie chronią włosy i skórę przed wysuszeniem i zniszczeniem.

Płatki owsiane pomagają osobom zmagającym się z takimi problemami, jak nadwrażliwość skóry i trądzik. Substancje odżywcze, które najlepiej oddziałują na skórę i włosy to przede wszystkim witaminy z grupy B, witamina E oraz minerały, takie jak cynk, żelazo, magnez i wapń.

Struktura płatków owsianych pozwala również na efekt delikatnego złuszczania, co z kolei umożliwia oczyszczenie skóry z martwego naskórka i zanieczyszczeń odkładających się na wierzchnich warstwach skóry i blokujących pory. Oczyszczając skórę przywrócisz jej zdrowy młody wygląd i blask.

Drożdże

Drożdże to wysoce odżywczy produkt, świetny dla ludzkiego ciała. W drożdżach nie brakuje na przykład witamin z grupy B  oraz minerałów – cynku, żelaza, chromu, potasu, fosforu, magnezu, siarki i selenu.

  • Drożdże to suplement wspomagający oczyszczanie skóry i zapobiegający tworzeniu się niedoskonałości, takich jak pryszcze i zaskórniki. Nie bez znaczenia są także obecne w drożdżach związki siarki o działaniu oczyszczającym.
  • Selen to z kolei potężny przeciwutleniacz, który jest w stanie odwrócić negatywny wpływ wolnych rodników na skórę i powstrzymać przedwczesne starzenie się skóry.

Spożywając lub stosując miejscowo drożdże, nawilżasz i odżywiasz skórę. Jeśli chodzi o włosy – drożdże zapobiegają ich wypadaniu i wzmacniają je od samej nasady. Naprawdę warto wypróbować te właściwości!

Maseczka owsiana z drożdżami – jak przygotować?

Maseczka owsiana nadaje się do wszystkich rodzajów skóry: tłustej, suchej, mieszanej, dojrzałej, wrażliwej oraz z niedoskonałościami.

Za sprawą dwóch głównych składników, które działają oczyszczająco, złuszczająco i równoważąco oraz nawilżająco, można unormować produkcję sebum.

Ta sama zasada dotyczy włosów – maseczka jest bezpieczna dla każdego rodzaju włosów, ponieważ panuje nad produkcją łoju, nadając włosom blasku i zdrowego wyglądu już od pierwszego zastosowania.

maseczka z owsu i drożdży - przygotowanie

Potrzebne składniki

  • 2 łyżki stołowe mielonych płatków owsianych (20 g)
  • 1 łyżka stołowa drożdży (10 g)
  • woda (jeśli potrzeba)
  • opcjonalnie: kilka kropli wybranego olejku eterycznego (lawendowego, pomarańczowego, miętowego, cytrynowego, różanego lub cynamonowego), który zwiększy efekt relaksacyjny maseczki

Sposób przygotowania

  • Wymieszaj płatki owsiane z drożdżami. Powoli dodawaj wodę i mieszaj, aby uzyskać gładką pastę.
  • Maseczka nie powinna być zbyt gęsta, ponieważ może być ciężka w aplikacji. Nie powinna być także zbyt rzadka.

Jak stosować?

  • Pokryj powoli maseczką całą powierzchnię twarzy (lub całą długość włosów).
  • Nie spiesz się – wykorzystaj ten czas na relaks! To Twoja chwila dla siebie.

Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Reynertson, Kurt & Garay, Michelle & Nebus, Judith & Chon, Suhyoun & Kaur, Simarna & Mahmood, Khalid & Kizoulis, Menas & Southall, Michael. (2015). Anti-Inflammatory Activities of Colloidal Oatmeal (Avena sativa) Contribute to the Effectiveness of Oats in Treatment of Itch Associated With Dry, Irritated Skin. Journal of drugs in dermatology : JDD. 14. 43-8.
  • Brewer’s yeast. Health Line. [Online] Avaiable at: https://www.healthline.com/health/brewers-yeast

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.