Trądzik - pozbądź się go w 6 prostych krokach

Dbanie o skórę to nie wszystko. Należy także zwrócić uwagę na to, co się je i odpowiednio nawadniać organizm. W ten sposób można pozbyć się toksyn, a w konsekwencji również trądziku.
Trądzik - pozbądź się go w 6 prostych krokach
Carlos Fabián Avila

Napisane i zweryfikowane przez lekarz Carlos Fabián Avila.

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Trądzik to jeden z największych koszmarów ładnej twarzy. Większość z nas zmagała się z nim w okresie dojrzewania, po którym trądzik całkowicie ustąpił. Niektórzy jednak ze względu na problemy hormonalne lub swoje nawyki muszą nadal szukać sposobów na pozbycie się wyprysków.

Na szczęście zwalczenie trądziku nie jest rzeczą niemożliwą. Często wymaga to jednak dużo wysiłku oraz zmian pewnych nawyków. Przeczytaj niniejszy artykuł, aby dowiedzieć się, co pomoże Ci osiągnąć ten cel.

Co to jest trądzik i dlaczego się pojawia?

Rozpocznijmy od postaw – trądzik to problem skórny charakteryzujący się pojawianiem się wyprysków, zaskórników oraz zapaleniami skóry.

Powodem pojawiania się trądziku są gruczoły potowe, które pracują zbyt intensywnie. Powodują gromadzenie się tłuszczu, martwych komórek skóry oraz bakterii. Trądzik pojawia się wraz ze stałym zapaleniem porów.

Trądzik – jak się go pozbyć?

Nie będziesz wyglądać korzystnie, jeśli nie poświęcisz trochę czasu, aby zadbać o siebie. Aby wyeliminować wypryski oraz szybko przejąć kontrolę nad problemem, możesz zastosować się do poniższych kroków.

1. Picie wody a trądzik

woda

Picie dwóch litrów wody dziennie pomaga wyeliminować toksyny z komórek ciała. Wszystko to dzięki rozpuszczającej mocy wody, która wypłukuje toksyny poprzez pot i mocz.

Szacuje się, że 72% skóry stanowi woda. Zatem jeśli chcesz pozbyć się wyprysków, zapobiec ich nawrotom oraz utrzymać skórę w dobrym stanie, musisz utrzymać tę proporcję.

2. Zwracaj uwagę na swoje nawyki żywieniowe

Dieta ma bezpośredni wpływ na zdrowie skóry. Naturalna żywność odżywia skórę i czyni ją piękną. W tym celu należy unikać jedzenia zawierającego cukier, mąkę, rafinowane oleje oraz tłuszcze nasycone.

Często podstawą naszych diet są słodzone musli, ciastka, makarony, czekolada, dżemy oraz podobne produkty. Wszystko dlatego, że są tanie oraz proste w przygotowaniu. Problem polega jednak na tym, że spożywanie ich powoduje:

 • pojawianie się niechcianego trądziku,
 • zwiększenie poziomu insuliny,
 • zmiany w produkcji androgenów,
 • nadmierne wydzielanie sebum przez skórę.

3. Makijaż

makijaż

Myśl o wyjściu z domu bez makijażu może wydawać Ci się absurdem. Stosuje go bez wątpienia większość kobiet, przynajmniej okazjonalnie.

Podczas nakładania makijażu:

 • staraj się wybierać produkty dobrej jakości,
 • wybieraj produkty, które pasują do Twojej cery,
 • każdej nocy dokładnie zmywaj makijaż,
 • nie nakładaj makijażu przynajmniej przez jeden dzień w tygodniu, aby skóra mogła odpocząć i pooddychać.

4. Dbaj o odpowiednią higienę twarzy

Aby zwalczyć trądzik oraz utrzymać gładką skórę wolną od nieczystości, należy zachować odpowiednią higienę twarzy. Należy także często myć twarz ciepłą wodą oraz neutralnym mydłem.

Możesz także użyć delikatnego płynu do demakijażu pasującego do Twojego typu skóry, a następnie pozbyć się resztek czystym, miękkim ręcznikiem, aby uniknąć podrażnień.

Raz w tygodniu zaleca się również złuszczanie skóry. Chociaż istnieje wiele komercyjnych produktów, polecamy stosowanie papai, wody różanej lub jogurtu.

5. Śpij tak długo, ile potrzebujesz

sen i jego wpływ na trądzik

Przesypianie ośmiu godzin dziennie pomaga zrelaksować ciało oraz oczyścić skórę. Jeżeli nie śpisz tak długo, jak tego potrzebujesz, Twoja skóra nie będzie się odpowiednio regenerować. Ponadto, będzie gromadzić sebum i zanieczyszczenia.

Dobry odpoczynek pomoże Ci w:

Jeżeli nie możesz spać osiem godzin w nocy, staraj się robić krótkie drzemki w ciągu dnia. Każda drzemka powinna trwać 20-40 minut.

Polecamy przeczytać również: Trądzik – jak wyleczyć go od wewnątrz?

6. Sprawdź leki, które zażywasz

Czasami trądzik pojawia się nie w wyniku braku snu i złej diety, lecz z powodu zażywania określonych leków. Te, które najczęściej powodują trądzik to tabletki antykoncepcyjne.

Zanim jednak przestaniesz zażywać jakieś leki, skontaktuj się ze swoim lekarzem. Czasami trądzik pojawia się tylko w ciągu pierwszych kilku tygodni, kiedy to organizm się adaptuje.

Jeżeli po tym czasie wypryski nie zmniejszą się, poproś o alternatywę, która nie będzie powodować takich problemów. Nie lekceważ codziennych nawyków pomagających pozbyć się trądziku.

trądzik na twarzy

Wiele osób poddaje się w walce, kiedy trądzik stale pojawia się na nowo. Chociaż to Twoja decyzja, warto wiedzieć, że nie musisz żyć z tym problemem przez resztę życia. Walka o ładną skórę nie jest trudna. Chociaż trzeba długo czekać na rezultaty, z czasem zobaczysz wielką różnicę.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


 • Dunyach-Remy, C., Sotto, A., & Lavigne, J.-P. (2015). Le microbiote cutané : étude de la diversité microbienne et de son rôle dans la pathogénicité. Revue Francophone Des Laboratoires. https://doi.org/10.1016/S1773-035X(15)72821-2
 • Marty, J. P. (2007). Acné, sécheresse cutanée et vieillissement: La nutrition au service de la peau. Nouvelles Dermatologiques.
 • Berbis, P., Tostain, J., & Rossi, D. (2004). Androgènes et vieillissement cutané. Progrès En Urologie.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.