Trądzik – pozbądź się go w 6 prostych krokach

· Grudzień 25, 2017
Poza dbaniem o swoją skórę, musisz również zwrócić uwagę na to, co jesz oraz odpowiednio nawadniać organizm. W ten sposób pozbędziesz się toksyn, a w konsekwencji trądziku.

Trądzik to jeden z największych koszmarów, kiedy posiadasz ładną twarz. Większość z nas cierpiało na niego w okresie dojrzewania, po którym trądzik całkowicie ustąpił. Jednak niektórzy muszą nadal szukać sposobów na pozbycie się wyprysków, ponieważ cierpią na problemy hormonalne lub ze względu na swoje nawyki. 

Na szczęście zwalczenie trądziku nie jest rzeczą niemożliwą. Wymaga to jednak wysiłku oraz zmiany pewnych nawyków. W dzisiejszym artykule przedstawimy serie kroków, które mogą okazać się niezwykle pomocne w osiągnięciu tego celu.

Co to jest trądzik i dlaczego się pojawia?

Rozpoczniemy od postaw: zrozumienie czym jest trądzik. To problem skórny, który charakteryzuje się pojawianiem się wyprysków, zaskórników oraz zapaleniami skóry.

Powodem pojawiania się trądziku są gruczoły potowe, które pracują zbyt intensywnie. Powoduje to gromadzenie się tłuszczu, martwych komórek skóry oraz bakterii. Wraz ze stałym zapaleniem porów, pojawia się trądzik.

Kroki na pozbycie się trądziku

Nie będziesz wyglądać korzystnie, jeśli nie poświęcisz trochę czasu, by o siebie zadbać. Zastosuj się do poniższych kroków, by wyeliminować wypryski oraz szybko przejąć kontrolę nad problemem.

1. Pij wodę
Szklanka wody

Powinniśmy pić dwa litry wody dziennie. Pomaga to w eliminowaniu toksyn z komórek ciała. A to dzięki rozpuszczającej mocy wody, która wypłukuje toksyny poprzez pot i mocz.

Szacuje się, że 72% skóry stanowi woda. Zatem musimy utrzymać tę proporcję, jeśli chcemy się pozbyć wyprysków, zapobiec ich nawrotom oraz utrzymać naszą skórę w zdrowiu.

2. Zwracaj uwagę na swoje nawyki żywieniowe

Twoja dieta ma bezpośredni wpływ na zdrowie Twojej skóry. Naturalna żywność odżywia skórę oraz czyni ją piękną. Aby to osiągnąć, powinniśmy unikać jedzenia bogatego w cukier, mąkę, rafinowane oleje oraz tłuszcze nasycone.

Wiemy, że słodzone musli, ciastka, makarony, czekolada, dżemu oraz podobne produkty są podstawą naszej diety. A to dlatego, że są tanie oraz proste w przygotowaniu. Problem polega na tym, że spożywanie ich powoduje:

 • Pojawianie się niechcianego trądziku
 • Zwiększenia poziomu insuliny
 • Zmianami w produkcji androgenów
 • Nadmiernym wydzielaniem sebum przez skórę

3. Makijaż

makijaż

Wiemy, że sama myśl o wyjściu z domu bez makijażu może wydawać Ci się absurdem. To nie żaden sekret, że stosuje go większość kobiet, a przynajmniej okazjonalnie.

Makijaż świetnie nadaje się do podkreślenia Twoich rysów twarzy. Jednocześnie powinnaś pamiętać o poniższym:

 • Staraj się wybierać produktu o dobrej jakości.
 • Wybieraj takie, które pasują do rodzaju Twojej cery.
 • Każdej nocy dokładnie zmywaj makijaż.
 • Staraj się nie nakładać makijażu przynajmniej przez jeden dzień w tygodniu, aby skóra mogła odpocząć i pooddychać.

4. Dbaj o odpowiednią higienę twarzy

Aby zwalczyć trądzik oraz utrzymać gładką skórę wolną od nieczystości, nic nie jest bardziej zalecane, niż odpowiednia higiena. Aby pozbyć się skutecznie wyprysków, ważne jest, by często myć twarz ciepłą wodą oraz neutralnym mydłem.

Możesz też stosować delikatny płyn do demakijażu, który odpowiada Twojemu typowi skóry. Następnie pozbądź się resztek czystym, miękkim ręcznikiem, aby uniknąć podrażnień.

Zaleca się również złuszczanie skóry raz w tygodniu. Chociaż istnieje wiele komercyjnych produktów, my polecamy stosowanie papai, wody różanej czy jogurtu.

5. Śpij tak długo, ile potrzebujesz

sen

Przesypianie ośmiu godzin dziennie pomaga zrelaksować ciało oraz poprawia oczyszczanie skóry. Jeżeli nie śpisz tak długo, jak tego potrzebujesz, Twoja skóra będzie miała problemy z regeneracją. Ponadto będzie gromadzić sebum i zanieczyszczenia.

Dobry odpoczynek pomoże Ci w:

 • Pozbyciu się trądziku
 • Uniknięciu worków pod oczami
 • Poprawi koncentrację

Jeżeli nie możesz spać osiem godzin w nocy, staraj się robić krótkie drzemki w ciągu dnia. Powinna ona trwać 20-40 minut.

6. Sprawdź leki, które zażywasz

Czasami trądzik pojawia się nie w wyniku braku snu czy złej diety. Czasem to skutek uboczny zażywania określonych leków. Te, które najczęściej powodują trądzik to tabletki antykoncepcyjne.

Zanim jednak przestaniesz zażywać jakieś leki, skontaktuj się ze swoim lekarzem. Czasami trądzik pojawia się tylko w ciagu pierwszych kilku tygodni, kiedy organizm się adaptuje.

Jeżeli po tym czasie wypryski nie zmniejszyły się, poproś o alternatywę, która nie będzie powodować takich problemów. Nie lekceważ codziennych nawyków pomagających pozbyć się trądziku.

trądzik

Wiele osób poddaje się w walce, kiedy trądzik stale pojawia się na nowo. Mimo, iż to Twoja decyzja, warto wiedzieć, że nie musisz żyć z tym problemem przez resztę życia.

Walka o ładną skórę jest nietrudna, i chociaż musimy długo czekać na rezultaty, wraz z czasem zobaczysz wielką różnicę.