Zaskórniki - 8 szybkich metod ich usunięcia

Czy zauważyłeś na swojej twarze te małe, irytujące zaskórniki? Jeśli chcesz je szybko usunąć, wybierz jeden z opisanych przez nas sposobów i pozbądź się ich tak szybko, jak to tylko możliwe.
Zaskórniki - 8 szybkich metod ich usunięcia
Maricela Jiménez López

Przejrzane i zatwierdzone przez: lekarz Maricela Jiménez López.

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Zaskórniki są jednym z najczęściej występujących problemów kosmetycznych. Pojawiają się, gdy nagromadzenie oleistych pozostałości i martwych komórek naskórka blokuje pory skórne.

Zaskórniki mają postać małych, białych lub żółtawych grudek, zwykle w okolicy brody i “strefy T” (obejmującej czoło i nos). Ale mogą mieć także kolor brązowy lub czarny.

Z naszego dzisiejszego artykułu dowiesz się, jak skutecznie można usunąć zaskórniki. Powinieneś jednak na początek wiedzieć, że choć wprawdzie nie stanowią one poważnego problemu zdrowotnego, to jednak czasami mogą wskazywać na brak równowagi hormonalnej w organizmie, nadmiar toksyn lub zmiany w gruczołach łojowych skóry.

Ale najczęściej powodem ich występowania są po prostu zanieczyszczenia pochodzące z zewnątrz.

I chociaż istnieje wiele produktów kosmetycznych, które są przeznaczone do usuwania zaskórników, to jednak nie ma żadnych przeszkód, by nie skorzystać z równie skutecznych środków domowej roboty – które na dodatek są o wiele tańsze i zapewniają przy tym podobne wyniki.

W dalszej części naszego artykułu zaprezentujemy Ci 8 szybkich i skutecznych rozwiązań na zaskórniki. Jeśli będziesz używać ich regularnie, pomogą Ci one wyeliminować te uciążliwe krosty bez żadnej szkody dla Twojej skóry.

Na co jeszcze czekasz? Poznaj je i wypróbuj na (dosłownie) własnej skórze!

1. Miód jest wręcz idealny na zaskórniki

Miód naturalny ma właściwości antybakteryjne, które pomagają oczyścić skórę. To z kolei pozwoli Ci usunąć zaskórniki, których pojawienie się zostało spowodowane rozwojem nadmiernej ilości bakterii w mieszkach włosowych.

Miód

Miód to także znakomity, naturalny produkt nawilżający, który, między innymi zmniejsza widoczność blizn i ciemnych plam skórnych.

Sposób zastosowania opisywanego środka:

  • Nałóż odrobinę w pełni naturalnego miodu na opuszki palców i wetrzyj go bezpośrednio w zaskórniki.
  • Następnie pozostaw na skórze do wyschnięcia i po godzinie opłucz twarz ciepłą wodą.
  • Powtarzaj ten zabieg każdego dnia, aby uzyskać lepsze wyniki.

2. Białko jajka kurzego

Ten składnik jest bogaty w niezbędne aminokwasy. Nie tylko pomaga w naprawie i regeneracji skóry twarzy, ale także reguluje wytwarzanie łoju. W efekcie pozwala zredukować widoczność tak niepożądanych defektów skórnych, jakimi są trądzik i zaskórniki.

Białko jajka kurzego

Sposób zastosowania opisywanego środka:

  • Ubij białko jajka kurzego na sztywną pianę i rozprowadź je po twarzy. Powinieneś uzyskać w ten sposób typową maseczkę na twarz.
  • Pozostaw pianę do wyschnięcia odczekując przez około 30 minut i następnie zmyj twarz zimną wodą.
  • Powtarzaj ten zabieg co najmniej 3 razy w tygodniu.

3. Pomidory

Bogate w polifenol i niezbędne minerały pomidory zapewniają wiele korzyści dla zdrowia naszej skóry. Ich właściwości ściągające i tonujące usuwają skutecznie zanieczyszczenia z wnętrza porów i zauważalnie redukują zaskórniki na naszej twarzy.

Pomidory

Sposób zastosowania opisywanego środka:

  • Rozgnieć na miazgę dojrzałego pomidora i nałóż następnie go na całą swoją twarz.
  • Pozostaw tę maseczkę na 20 minut i następnie spłucz wodą.
  • Powtarzaj ten zabieg co najmniej 3 lub 4 razy w tygodniu.

4. Skórka z pomarańczy

Czy wiesz, że nie powinieneś wyrzucać skórek ze swoich pomarańczy? A to wszystko dlatego, że są one niezwykle bogate w przeciwutleniacze i olejki eteryczne, które znacząco poprawiają wygląd naszej skóry.

Dodatkowo zapewniany przez skórkę pomarańczy efekt ściągający zmniejsza nadmiar łoju na skórze i pomaga w głębokim czyszczeniu zablokowanych porów. A to właśnie niedrożne pory skórne bezpośrednio odpowiadają za zaskórniki i trądzik.

Pomarańcze

Sposób zastosowania opisywanego środka:

  • Zetrzyj skórkę pomarańczową na tarce o drobnych oczkach i pokrop wiórki niewielką ilością wody.
  • Zastosuj ten środek domowej roboty na całej swojej twarzy i pozwól mu popracować przez około 30 minut.
  • Opłucz twarz zimną wodą i powtarzaj ten zabieg 3 razy w tygodniu.

Uwaga: ten środek powinien być używany tylko w nocy lub wieczorem. Wystawienie twarzy po jego zastosowaniu na działanie promieni słonecznych może spowodować pojawienie się ciemnych plam na skórze.

5. Ogórek

Ogórki zawierają spore ilości wody i przeciwutleniaczy. Działają jak naturalny tonik, zwalczając zaskórniki i ujędrniając zwiotczałą skórę twarzy.

Plasterki ogórka

Ponadto odświeżają skórę i pozostawiają ją miękką, usuwając przy tym pozostałości łoju i zanieczyszczenia pochodzące z zewnątrz.

Sposób zastosowania opisywanego środka:

  • Rozgnieć obranego ze skórki ogórka tak, aż utworzy się gęsta pasta.
  • Nałóż tak uzyskaną maseczkę na całą twarz i pozwól jej popracować na skórze przez 20 minut.
  • Spłucz twarz wodą i powtarzaj ten zabieg każdego dnia.

6. Aspiryna

Aspiryna, czyli potoczna nazwa kwasu acetylosalicylowego, reguluje produkcję łoju przez skórę twarzy w celu zmniejszenia pojawiania się zaskórników i trądziku.

Tabletka aspiryny

Sposób zastosowania opisywanego środka:

  • Zmiel kilka tabletek aspiryny na drobny proszek i zalej odrobiną wody.
  • Wetrzyj tak uzyskaną masę w swoje zaskórniki i pozostaw ją na skórze przez około 20 minut.
  • Spłucz dokładnie twarz wodą i powtarzaj ten zabieg 2 lub 3 razy w tygodniu.

7. Żel z aloesu

Żel z aloesu ma właściwości antybakteryjne i przeciwzapalne, które mogą Ci pomóc w dezynfekcji skóry. Dzięki temu skutecznie pozbędziesz się z jej powierzchni bakterii, które infekują Twoje pory i mieszki włosowe. A to właśnie one w głównej mierze powodują zaskórniki.

Żel z aloesu

Zastosowanie tego żelu bezpośrednio na skórę usuwa z niej nadmiar łoju, martwe komórki skóry i redukuje szansę na pojawienie się zaskórników oraz trądziku.

Sposób zastosowania opisywanego środka:

  • Wydobądź świeży żel z liści aloesu i natrzyj nim całą swoją twarz.
  • Odczekaj 20 minut i spłucz wodą.
  • Powtarzaj ten zabieg codziennie, najlepiej przed pójściem spać.

8. Czosnek

Chociaż czosnek może nie zachwycać swoimi możliwościami zapachowymi, to jednak zawiera w swoim składzie spore ilości siarki. A jest to pierwiastek, którego związki niezwykle skutecznie pomaga likwidować trądzik i zaskórniki.

Ząbki czosnku

Ogólnie rzecz biorąc właściwości czosnku zapobiegają rozwojowi bakterii i pobudzają regenerację komórek skóry.

Sposób zastosowania opisywanego środka:

  • Rozgnieć kilka ząbków surowego czosnku i natrzyj nim problematyczne obszary na swojej twarzy.
  • Odczekaj 10 minut i spłucz twarz wodą.
  • Powtarzaj ten zabieg 2 lub 3 razy w tygodniu.

Czy zauważyłeś niewielkie zaskórniki na swojej twarzy? Jeśli chcesz je szybko usunąć, wybierz jeden z opisanych przez nas powyżej środków i zwalczaj je za ich pomocą tak szybko, jak to tylko możliwe.

Ale pamiętaj o tym, że jeśli wystąpi u Ciebie jakakolwiek reakcja alergiczna (choć jest to naprawdę mało prawdopodobne, jako że opisane powyżej produkty i składniki nie cechują się właściwościami uczulającymi), należy natychmiast przerwać stosowanie tego środka.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Sampath Kumar, K. P., & Bhowmik, D. (2010). Aloe vera : A Potential Herb and its Medicinal Importance. J. Chem. Pharm. Res. J. Chem. Pharm. Res, 2(21), 21–29.
    Retrieved from www.jocpr.com
  • Julianti E, et al. (2017). Antibacterial activity of ethanolic extract of cinnamon bark, honey, and their combination effects against acne-causing bacteria. DOI:
    10.3390/scipharm85020019
  • Mayo Clinic Staff. (2014). Diseases and conditions: Acne.
    mayoclinic.org/diseases-conditions/acne/expert-answers/natural-acne-treatment/faq-20057915
  • Alam, F., Islam, M. A., Gan, S. H., & Khalil, M. I. (2014). Honey: A Potential Therapeutic Agent for Managing Diabetic Wounds. Evidence-Based Complementary and Alternative Medicine : eCAM, 2014, 169130.
    http://doi.org/10.1155/2014/169130

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.