Maść z arniki i oleju kokosowego - sposób na ból pleców
Jaka jest najczęściej zgłaszana dolegliwość w okolicy pleców? To lumbago, czyli tzw. ból krzyża w odcinku lędźwiowym. Nieznośny i dokuczliwy, często towarzyszy mu stan zapalny i ogólne osłabienie. A co jeśli powiemy Ci, że oprócz środków farmakologicznych skuteczna może okazać się maść z arniki i oleju kokosowego?
Chociaż arnika jest najlepiej znana ze swoich właściwości przeciwzapalnych, to warto wiedzieć o tym, że maść z arniki i oleju kokosowego może stworzyć skuteczny środek przeciwbólowy.
Maść z arniki i oleju kokosowego to świetny i w pełni naturalny sposób na ból pleców
Często lumbago nazywa się też wypadnięciem dysku, choć nie do końca ma to swoje odzwierciedlenie w rzeczywistości. Jeśli jesteś tutaj, bo zmagasz się z takim schorzeniem: doskonale zdajesz sobie sprawę jak przeszywający i silny potrafi być ten ból, często promieniujący nawet do stopy.
Utrudnia codzienne czynności, czasami nawet odbiera chęć wychodzenia z domu.
W tym artykule przedstawiamy Ci ekonomiczną i co najważniejsze skuteczną maść z arniki i oleju kokosowego, która może okazać się doskonałym uzupełnieniem silnych środków farmakologicznych.
Lumbago – co to jest?
Czy wiesz, że statystyki podają, że od 60 do 80 % ludzi doznało tego schorzenia przynajmniej raz w życiu? Problem może dotyczyć zarówno kobiet jak i mężczyzn. Pojawia się on najczęściej na wysokości nerek, na tzw. odcinku S1-L5. Zazwyczaj cierpią na lumbago osoby między 30 a 50 rokiem życia.
Główną przyczyną tej dolegliwości może być dyskopatia bądź zwyrodnienie kręgów, które najczęściej rozwijają się wraz z wiekiem. Jednak to najpoważniejsze z możliwych okoliczności. Do innych należą: gwałtowne ruchy, przeciążanie odcinka lędźwiowego kręgosłupa czy nieprawidłowa postawa.
Przeczytaj też: Rwa kulszowa? Wypróbuj 6 prostych ćwiczeń
Jakie są przyczyny lumbago?
Najczęściej podłoże występowania bólu pleców związane jest z dojrzałym wiekiem. Jednakże to nie jest jedyny powód. Często lumbago pojawia się w sytuacji przeciążenia mięśni, np. przy próbie dźwigania ciężkich przedmiotów.
Innym powodem może być brak aktywności fizycznej prowadzący do osłabienia tzw. gorsetu mięśniowego, nadwagi lub otyłości. Lumbago powoduje trudności przy wstawaniu, chodzeniu, czy nawet w pozycji siedzącej.
Pamiętaj jednak, że nie każdy ból pojawiający się w obszarze pleców związany jest z tzw. postrzałem.
Występują też inne dolegliwości, które mogą powodować ból w dolnej części pleców:
- Jedną z nich jest rwa kulszowa, która sama w sobie stanowi bardzo silny ból promieniujący do nogi ale może wiązać się z bolesnymi plecami.
- Kręgozmyk, czyli przemieszczenie kręgów, które powoduje niestabilność i kompresuje korzeń nerwu wywołując ból.
- Innym schorzeniem może być zwyrodnienie kości lędźwiowej. Jest to przewlekła i postępująca choroba polegającą na przedwczesnym zużyciu i zwyrodnieniu tkanek tworzących funkcjonalne połączenia kręgów kręgosłupa. Prowadzi do stanów zapalnych, przewlekłego bólu i dyskomfortu w dolnej części pleców.
Istnieją też inne okoliczności: złamanie rdzenia kręgowego, osteoporoza, rak szpiku kostnego, przepuklina dysku, infekcje nerek, kamica nerkowa, czy choroby kobiecych narządów rozrodczych i problemy związane z ciążą.
Czy zwykła maść z arniki i oleju kokosowego może stać się pomocna przy tak intensywnych dolegliwościach? Jesteśmy przekonani, że tak.
Maść z arniki i oleju kokosowego – jak ją przygotować?
Arnika
Arnika ma właściwości przeciwbólowe, które łagodzą ból szczególnie w przypadku urazów mięśni. Działa też przeciwzapalnie, pozwalając zmniejszyć obrzęk powstały w wyniku urazów. Zawdzięcza to związkowi zwanemu helenaliną.
Ponadto wykazuje właściwości przeciwdrobnoustrojowe, które pozwalają zwalczyć wszelkie podrażnienia. Wykazuje zdolność pobudzania krążenia krwi, w dodatku niweluje siniaki i zapobiega ich powstawaniu.
Olej kokosowy
Nasz organizm z łatwością przyswaja nasycone kwasy tłuszczowe zawarte w oleju kokosowym. To dlatego, że kwasy te są pochodzenia roślinnego. Olej kokosowy zawiera kwasy: laurynowy, palmitynowy, mirystynowy, oleinowy i linolowy.
Co więcej jest bogaty w żelazo, witaminy E i K, które czynią go niezwykle użytecznym dla naszego zdrowia.
Ma działanie antybakteryjne, przeciwgrzybicze i przeciwzapalne. Wzmacnia nasz układ odpornościowy i jest stosowany jako środek rozluźniający mięśnie. Czy już rozumiesz dlaczego będzie tak przydatny w walce z bólem pleców?
Połączenie arniki z olejem kokosowym jest doskonałym i ekonomicznym rozwiązaniem w celu łagodzenia dyskomfortu w obszarze pleców. Dodając odrobinę wosku pszczelego nadamy maści odpowiednią konsystencję.
Maść z arniki i oleju kokosowego – przepis
Składniki
- 3 łyżki wosku pszczelego (45 g)
- 1 łyżka oleju kokosowego (15 ml)
- 2 łyżki oleju arniki (30 ml)
Przygotowanie
- Na samym początku należy podgrzać wosk pszczeli w kąpieli wodnej.
- Kiedy wosk się roztopi należy dodać: olej z arniki i olej kokosowy. Gotuj wszystko na wolnym ogniu.
- Kiedy zauważysz, że mikstura gęstnieje: odstaw na bok i pozwól jej odpocząć.
- Aplikuj maść w miejscu narażonym na ból – 2 razy dziennie.
Ból, który odczuwasz w lędźwiowej części pleców należy szybko zaatakować odpowiednim leczeniem, zanim stan się pogorszy. Przyczyny mogą być liczne, a dla każdej została przygotowana specjalna kuracja.
W oczekiwaniu na rezultaty wynikające z rehabilitacji czy zabiegu lekarskiego – możesz posłużyć się przygotowaną maścią. Maść z arniki i oleju kokosowego jest prosta w przygotowaniu i niewiele kosztuje. Ale co najważniejsze: maść ta gwarantuje błyskawiczną poprawę i ulgę.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- M. ANTONIA DÍEZ GARCÍA, IZASKUN BEIKA MENTXACA, JUAN LUIS HERRERO ERQUÍÑIGO. Lumbalgia y ciática. Farmacia profesional. Vol. 17. Núm. 9. páginas 66-74 (Octubre 2003).
- Mariani, E & Oriani, G & Donarini, C & Guerrerio, T & Landoni, G & Grampella, D & Portalupi, Emanuela. (2009). Anthroposophical injectable Arnica montana extract in acute low back pain : A prospective study. European Journal of Integrative Medicine. 1. 239-240. 10.1016/j.eujim.2009.08.033.
- del Puerto Horta, Myrna & Casas Insua, Leivis & Cañete Villafranca, Roberto. (2013). Usos más frecuentes de Arnica montana. Revista Cubana de Plantas Medicinales. 18. 315-326.
- Waizel-Bucay J; Cruz-Juárez, M. Arnica montana L, planta medicinal europea con relevancia. [Documento en línea] Pp. 98- 109.