Manipulacja emocjonalna: Nie stań się jej ofiarą!

Wielu z nas zdaje sobie sprawę, że miłość to wypadkowa przywiązania i pożądania oraz równowagi pomiędzy dawaniem i braniem. Może się jednak zdarzyć, że to my jesteśmy stroną, która zawsze daje, nie otrzymując nic w zamian i czujemy się wówczas zmanipulowani i rozczarowani.
Manipulacja emocjonalna: Nie stań się jej ofiarą!

Ostatnia aktualizacja: 31 marca, 2019

Emocje są tym, co tworzy ludzkie życie – jest to niezwykła siła sięgająca od radości i ekscytacji aż po wyniszczający smutek. Kiedy jesteśmy zakochani, łatwo tracimy czujność i właśnie dlatego manipulacja emocjonalna bardzo często ma miejsce właśnie wewnątrz związku.

Manipulacja emocjonalna nie zawsze jest widoczna na pierwszy rzut oka.

Czy to manipulacja emocjonalna?

Manipulacja emocjonalna nie zawsze jest widoczna na pierwszy rzut oka. Dlaczego? Dzieje się tak, ponieważ ludzka psychika to bardzo złożony system, a odczuwanie miłości to jeden z najbardziej skomplikowanych i intensywnych procesów w niej zachodzących.

Bardzo wiele osób myli także miłość i przywiązanie z posiadaniem drugiej osoby. ,,Mój partner jest zazdrosny, bo mnie kocha!” – takie słowa to pierwszy sygnał zwiastujący dalsze problemy. Warto więc zagłębić się bardziej w ten temat i dowiedzieć się, czy to, co Cię spotyka to w rzeczywistości manipulacja emocjonalna.

1. Miłość to nie posiadanie na własność

Są wśród nas pary, które dosłownie wszystko chcą robić razem, niezależnie czy są to wspólne wyjścia na imprezy, na zakupy czy wspólne hobby. Jest to oczywiście bardzo pozytywna tendencja, która pozwala na utrzymanie dobrego kontaktu z partnerem, jednak głównym celem spędzania czasu razem nie może być chęć kontrolowania drugiej osoby.

Niektórym osobom bardzo ciężko jest pogodzić się z tym, że ich druga połówka ma własne zainteresowania, znajomych czy karierę.

Należy więc trzymać się pewnych zasad i zachować zdrową równowagę. Miłość nie oznacza bowiem posiadania kogoś na własność. Czy zdarzyło Ci się słyszeć takie słowa jak ,,Naprawdę zamierzasz wyjść TAK ubrana?”, ,,Dlaczego wychodzisz ze znajomymi skoro masz mnie?” albo ,,Jeśli to zrobisz, pomyślę, że już mnie kochasz. Robię dla Ciebie wszystko, a Ty tego nie doceniasz”? Musisz wiedzieć, że jest to manipulacja emocjonalna, na którą w zdrowym związku nie może być miejsca.

Toksyczny związek - manipulacja emocjonalna

2. Nie pozwól zachwiać swojego poczucia własnej wartości

Manipulacja emocjonalna uderza bezpośrednio w Twoje poczucie własnej wartości. W związku staramy się dawać z siebie jak najwięcej, dbać o drugą osobę i spełniać jej pragnienia. Oczywiście nie ma w tym nic złego, jednak musisz wiedzieć, jak jednocześnie nie zaniedbywać swoich potrzeb i chronić swoją samoocenę.

Jeśli Twój partner zawsze stawia swoje potrzeby na pierwszym miejscu i zachowuje się egoistycznie, prędzej czy później zaczniesz z tego powodu bardzo cierpieć. Miłość to wypadkowa przywiązania i pożądania oraz równowagi pomiędzy braniem i dawaniem.

Manipulacja emocjonalna pojawia się wtedy, gdy jedna strona tylko bierze, nie dając nic w zamian. Ucierpieć może na tym przede wszystkim samoocena tej drugiej osoby.

Chcesz dowiedzieć się więcej? Koniecznie przeczytaj więc ten artykuł: Brak zaufania w związku: co robić, gdy jedno nie ufa drugiemu

3. Nie trać swojej tożsamości

Może się zdarzyć, że zakochamy się w nieodpowiedniej osobie, a miłość ta jest tak intensywna, że tracimy kontrolę nad własnym życiem i emocjami. Taka emocjonalna karuzela dotyka przede wszystkim ludzi, którzy nie są wystarczająco dojrzali, by stworzyć stabilny związek, a w rezultacie zamiast się rozwijać tracą stopniowo swoją własną tożsamość.

Jeśli Twój partner nie pozwala Ci spotykać się ze znajomymi, jego potrzeby i zainteresowania są najważniejsze, a Twoje próby rozwoju są tylko wyśmiewane… Jest to czysta manipulacja emocjonalna, która sprawia, że z cieszącej się życiem i pewnej siebie osoby stajesz się kimś zupełnie innym.

Manipulacja emocjonalna: jak nie stać się jej ofiarą?

Aby uniknąć manipulacji w związku, musisz jasno określić swoje granice i zasady . Gdzie leży taka granica? Jest to moment, w którym zdajesz sobie sprawę z tego, że nie jesteś już szczęśliwy.

Zatroskana kobieta

Może brzmi to banalnie, ale wciąż bardzo wiele osób pozostaje w związkach, mimo że wiedzą, że jest to toksyczna relacja. Dlaczego? Oto kilka powodów:

  • Mimo że są nieszczęśliwi, wciąż kochają swojego partnera. Rozstanie jest więc bolesne i trudne.
  • Boją się samotności i samodzielnego życia.
  • Boją się reakcji partnera.

Pamiętaj, że najważniejsza jest odwaga i stanowczość. Musisz zapytać samego siebie, czy chcesz spędzić resztę życia z kimś, kto na każdym kroku chce Cię ograniczać i kontrolować, a ucieka się w tym do takich metod jak manipulacja emocjonalna? Czy chcesz tracić czas z kimś, kto Cię nie rozumie i nie szanuje? Być może wydaje Ci się, że nawet toksyczny związek jest lepszy niż samotność, ale pamiętaj – musisz bardzo rozsądnie przeprowadzić bilans zysków i strat.

Jeśli tego potrzebujesz, nie bój się prosić o pomoc i wsparcie rodziny oraz przyjaciół. Być może nawet nie wiesz, jak dużo może dać Ci ich rozmowa i obecność. Rozstanie nigdy nie jest łatwe, ale pamiętaj, że każdy ma prawo do szczęścia i zasługuje na to, co najlepsze. Uwierz, że prędzej czy później trafisz na odpowiednią osobę, która da Ci szczęście i pokocha Cię takim jaki jesteś.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Austin, E. J., Farrelly, D., Black, C., & Moore, H. (2007). Emotional intelligence, Machiavellianism and emotional manipulation: Does EI have a dark side? Personality and Individual Differences. http://doi.org/10.1016/j.paid.2006.11.019
  • Grieve, R., & Mahar, D. (2010). The emotional manipulation-psychopathy nexus: Relationships with emotional intelligence, alexithymia and ethical position. Personality and Individual Differences. http://doi.org/10.1016/j.paid.2010.02.028
  • Grieve, R. (2011). Mirror Mirror: The role of self-monitoring and sincerity in emotional manipulation. Personality and Individual Differences. http://doi.org/10.1016/j.paid.2011.08.004

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.