Szczęście bez związku: To możliwe!

Tylko dzięki osobistej dojrzałości i równowadze dwoje ludzi może stworzyć udany związek. Zanim jednak pokochasz kogoś innego, musisz nauczyć się kochać siebie.
Szczęście bez związku: To możliwe!

Ostatnia aktualizacja: 13 lipca, 2019

Wiele osób uzależnia swoje osobiste szczęście i spełnienie od tego, czy jest w udanym związku. Warto jednak podkreślić, że szczęście bez związku jest jak najbardziej możliwe – ba! – bycie single również może dać wiele możliwości, o których wcześniej nawet nie myślałeś.

Zalety życia bez związku

Każdy z nas zna osoby, które nie będąc przez dłuższy czas w związku, są bardzo zdesperowane i zaczynają szukać partnera. Bierze się to z przekonania, że osoba samotna jest na marginesie życia towarzyskiego, a bez kogoś, kto na co dzień będzie trzymać ją za rękę, nie można być szczęśliwa i dbać o swój rozwój osobisty.

Utożsamianie szczęścia z byciem w związku może mieć bardzo negatywne skutki. W takich sytuacjach można bardzo łatwo stracić radość z życia i zacząć czuć się źle z samym sobą.

Oczywiście miłość jest bardzo ważnym elementem ludzkiego życia, jednak zanim pokocha się inną osobę, należy nauczyć się kochać samego siebie. Do stworzenia udanego związku konieczna jest dojrzałość, wzajemny szacunek i sztuka kompromisu.

Teraz jednak chcemy skupić się na tym, jak można wykorzystać czas, kiedy nie jest się w związku.

1. Poznaj samego siebie

uśmiechnięta kobieta

Bycie singlem pozwala spędzić więcej czasu sam na sam ze sobą i lepiej wsłuchać się we własne potrzeby i sygnały wysyłane przez ciało i umysł. Wykorzystaj ten czas na zastanowienie się, czego pragniesz i do czego chcesz dążyć w życiu.

W związku bardzo często jedna ze stron troszczy się głównie o zaspokajanie potrzeb partnera, jednocześnie zapominając o swoich własnych. Realizację swoich planów i marzeń odkłada na później, a w rezultacie zupełnie o nich zapomina. Właśnie dlatego samotność może być drogą do samorealizacji.

Od czasu do czasu warto być egoistą i zająć się tylko i wyłącznie sobą. Nie zaniedbuj się, tylko naucz się pokochać samego siebie!

2. Zadbaj o swoje duchowe bogactwo

duchowe bogactwo

Niektóre relacje kończą się w przykry lub wręcz traumatyczny sposób. W takiej sytuacji bardzo ciężko zachować optymizm i poczucie własnej wartości. Koniec związku warto więc potraktować jako szansę na nowy początek i zadbać o swój rozwój osobisty.

Poznaj samego siebie. Pomoże Ci to szybciej uporać się ze stratą, żalem i rozczarowaniem. Zastanów się, jakim człowiekiem chciałbyś być i dokładnie określ granice, jakich nie pozwolisz przekraczać w kolejnym związku.

Musisz uwierzyć, że dla siebie jesteś najważniejszą osobą na świecie i sam ten fakt powinien dawać Ci szczęście.

3. Poświęć czas na hobby i spotkania z przyjaciółmi

życie bez związku to więcej czasu na hobby

Nic nie sprawi Ci więcej przyjemności niż rozwijanie zainteresowań i zajęcia, które naprawdę lubisz. Chcesz malować, zacząć naukę języka albo zapisać się na kurs tańca? Teraz jest ten czas!

Czasami w związku zaczynamy zaniedbywać swoje hobby, ponieważ większość czasu poświęcamy swojemu partnerowi. Jeśli jesteś sam, możesz więc wykorzystać ten czas na realizację swoich marzeń i planów – i nikogo nie musisz pytać o zdanie. Masz ochotę na spontaniczny wyjazd ze znajomymi? Śmiało!

Jesteś dla siebie najważniejszą osobą na świecie, otaczaj się więc ludźmi, którzy będą dbać o Twoje samopoczucie niemal tak bardzo jak Ty sam.

4. Poczuj, że jesteś kompletną osobą

kobieta kompletna bez związku

Są wśród nas ludzie ogarnięci obsesją znalezienia swojej drugiej połówki. Nie jest to jednak nic dobrego – rozpaczliwie szukając kogoś, dzięki komu poczujemy się kompletni, zapominamy, że przecież sami jesteśmy już pełnowartościowymi osobami.

Jeśli będziesz czuć się dobrze z samym sobą, na pewno znajdzie się też osoba, która to doceni i pokocha Cię takim jaki jesteś. Uwierz, to naprawdę nie musi być Twoja idealna druga połówka. Dwoje dojrzałych ludzi, o dobrej kombinacji charakterów, pasji i wyznawanych wartościach z pewnością stworzy udany i stabilny związek.

Nieważne jednak jak układa się Twoje życie, czy jesteś w związku czy nie, zawsze jesteś kompletną i pełnowartościową osobą, która musi zdawać sobie sprawę ze swoich zalet i cech. Stając codziennie przed lustrem, uśmiechaj się do siebie i powtarzaj sobie, ile jesteś wart.

Nigdy też nie daj sobie wmówić, że tylko i wyłącznie bycie w związku jest kluczem do szczęścia. Czasami zdarza się, że dopiero po wyjątkowo nieudanym i toksycznym związku oraz wielkim rozczarowaniu zdajemy sobie sprawę, że bycie singlem nie jest jednak najgorszą opcją.

Ciesz się więc swoją niezależnością i daj sobie szansę na nową miłość – ale nigdy nie rób nic wbrew sobie!


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.