Toksyczny związek – 7 sygnałów, by go zakończyć

Czerwiec 4, 2017
Związek między dwojgiem ludzi zawsze powinien opierać się na wzajemnym szacunku. Nie pozwól, by partner pogardzał tobą ani źle cię traktował. Nikt na to nie zasługuje. Jeśli już w początkowej fazie relacji uczuciowej zauważysz niepokojące symptomy, zerwij ten związek jak najwcześniej.

Wiele par jest uwikłanych w toksyczny związek, który mimo niezliczonych nieprzyjemnych sytuacji trwa i nie mamy chęci ani odwagi na jego zakończenie. Pamiętajmy jednak, że do złego traktowania i barku szacunku nikt nie jest w stanie się przyzwyczaić.

Jeśli twój związek jest toksyczny, zerwij go jak najwcześniej, w przeciwnym razie jedyne, co zyskasz to absolutny brak szacunku do samej siebie.

Psychologowie i socjologowie trąbią na alarm, że obecnie coraz więcej związków między dwojgiem ludzi opiera się na kłamstwie, braku szacunku i wzajemnym oczernianiu się. Jeśli problem ten dotyczy również ciebie, ten artykuł z pewnością okaże się dla ciebie pomocny.

Poznaj dziś z nami najwcześniejsze symptomy tego, że twój związek nie jest do końca zdrowy i nigdy w tej relacji nie zaznasz prawdziwego szczęścia. Przyjrzyj się dokładnie waszemu uczuciu i zwróć szczególną uwagę na kilka szczegółów, które są zwiastunem przyszłych kłopotów.

Dzięki nim będziesz w stanie zapobiec wielu nadużyciom słownym i psychicznym ze strony twojego partnera.

Nie czekaj, aż sytuacja przybierze dramatyczny obrót i już dziś przeanalizuj wszystkie niepokojące sygnały. Zdajemy sobie doskonale sprawę z tego, że zakończenie żadnego związku nie jest łatwe, ale im szybciej położymy kres temu, co nas rani, tym łatwiej będzie nam rozpocząć nowy rozdział w życiu, tym razem bez toksycznego partnera.

Toksyczny związek – czy łatwo jest rozpoznać jego objawy?

Lista sygnałów na to, że twój związek jest toksyczny, praktycznie nie ma końca. Chociaż każda para od czasu do czasu kłóci się i przechodzi przez okres cichych, trudnych dni, symptomy zatrutej miłości są praktycznie nie do pomylenia z naturalną zazdrością czy codziennymi problemami, z jakim zmagają się wszystkie pary.

Życie w toksycznym związku to nieustane przebywanie na polu bitwy. Partnerzy atakują się nawzajem, walczą o swoją pozycję, usiłują narzucić swój sposób myślenia i opinie, nie potrafią pójść na kompromis ani postawić się na miejscu swojej drugiej połówki.

W zdrowym związku partnerzy kłócą się, lecz są w stanie zrozumieć postawę drugiej osoby.

Godząca się para

Zrozumienie i szacunek dla opinii partnera jest fundamentem każdego zdrowego i udanego związku. Nie musicie się we wszystkim zgadzać, ale koniecznie powinniście szanować zdanie drugiej osoby.

Pamiętaj, że na początku każdej znajomości i związku, partnerzy potrafią doskonale kamuflować swój toksyczny charakter.

Partner może fałszywie zgadzać się z tobą w wielu aspektach. Prędzej czy później jednak zawsze „wychodzi szydło z worka”. Obserwuj więc zachowanie swojego partnera od samego początku związku i nie bagatelizuj pierwszych oznak braku szacunku w stosunku do twojej osoby.

Przeczytaj koniecznie: Rozstanie – jak wrócić po nim do normalnego życia?

1. Twój związek rozwija się zbyt szybko

Jednym z bardzo często występujących objawów toksycznego związku jest jego zawrotna szybkość. Zakochujecie się w sobie po uszy, praktycznie natychmiast ze sobą zamieszkujecie i po krótkim czasie decydujecie się na ślub. Staraj się nie iść tak szybko, to nie wróży niczego dobrego.

Oczywiście zdajemy sobie sprawę z tego, że zakochani chcą wspólnie spędzać każdą chwilę i chłonąć wzajemną miłość bez ustanku. To zupełnie normalne, że cieszymy się z faktu, że nasz partner nie boi się zobowiązań i wydaje się być bardzo odpowiedzialną osobą.

Jednak bardziej niż partnerowi powinnaś ufać swojemu instynktowi.

Jeśli czujesz, że wasz związek rozwija się zbyt szybko, przed podjęciem pochopnych decyzji zastanów się dwa razy. Bardzo często toksyczny związek na samym początku jest niczym miłość z bajki, lecz nigdy nie ma szczęśliwego zakończenia. Nie dopuść do tego, że taka sytuacja przydarzyła się i tobie.

2. Stajesz się całym życiem swojego partnera

Młoda kobieta

Któż z nas nie lubi czuć się kochany? Często jednak partner, który całkowicie podporządkowuje swoje życie swej drugiej połówce, jest posiadaczem toksycznego charakteru. Na pierwszy rzut oka jest bardzo hojny: obsypuje cię prezentami i spełnia wszystkie zachcianki. Wszystko po to, by jak najszybciej zdobyć twoje serce.

Przy pierwszym kontakcie tego typu osoby wydają się być partnerem idealnym. Należy jednak ostrożnie podchodzić do takich sytuacji, ponieważ zachowanie partnera może być jedynie strategią w celu jak najszybszego zawładnięcia twoim umysłem.

Im bardziej będziesz się czuła uwikłana w jego szachrajstwa, tym łatwiej będzie ci mu wybaczyć kolejne zniewagi.

Kiedy toksyczny związek jest już w zaawansowanym stadium, jesteś już mniej lub bardziej uzależniona od partnera i po przemyśleniu sytuacji zwykle postanawiasz dać mu drugą szansę, a potem trzecią, czwartą…

3. Niekończące się obietnice na wspólną przyszłość

Każdy z nas lubi myśleć o wspólnej przyszłości w ukochaną osobą. Wyobrażamy sobie wspólne życie, dom, wyjazdy na wakacje, wspólną starość… Należy jednak poważnie zastanowić się, gdy już na samym początku znajomości nowy partner obiecuje nam dosłownie gwiazdkę z nieba.

Ludzie o toksycznym charakterze mają w zwyczaju obietnice typu: „ze mną nigdy niczego ci nie będzie brakowało”, „nie martw się, zaopiekuję się tobą”, „nie zaprzątaj sobie głowy niczym, ja się wszystkim zajmę”, itp.

Warto uświadomić sobie, że tego typu deklaracje to nie wspólne plany na przyszłość, lecz oznaki rozwijającego się toksycznego związku opartego na nadmiernej kontroli twojej osoby.

Jeśli dobrze się przyjrzysz, nie ma w nich miejsca dla ciebie, twoich pragnień i wolności. Tego typu wypowiedzi są zapowiedzią ubezwłasnowolnienia i całkowitego poddania się woli partnera.

Przeczytaj koniecznie: Przemoc słowna – sześć sygnałów, że jesteś ofiarą

4. Niekontrolowana zazdrość

Nie ma co ukrywać, że lubimy czuć się kochani i uwielbiani przez naszego partnera. Nie ma w tym nic złego.

Jeśli jednak każdą wolną chwilę spędzacie razem i brak ci czasu na spotkania ze znajomymi, pielęgnowanie swoich zamiłowań i swobodne wykonywanie swoich ulubionych zajęć, twój związek zdecydowanie nie jest zdrowy.

Toksyczny partner będzie robił wszystko, aby odizolować cię od świata zewnętrznego. W ten sposób zapewni sobie pełną kontrolę nad twoim życiem i żadne zdarzenie nie ujdzie jego uwadze. Zazdrość może sięgnąć limitu.

Rozmowa z partnerem

Pamiętaj, że w szczęśliwym związku każdy z partnerów posiada swoją osobistą przestrzeń, dzięki której może dbać o swój rozwój wewnętrzny i wzajemnie się wzbogacać i uzupełniać.

Nie oddalaj się od swoich przyjaciół ani rodziny. Od czasu do czasu wychodź sama z domu i nie tłumacz się swojemu partnerowi. Jeśli nie będzie on z tego zadowolony i za wszelką cenę będzie próbował odciąć cię od świata zewnętrznego, nie wahaj się.

Twój związek jest toksyczny i lepiej nie będzie – zakończ go jak najwcześniej.

5. Twój partner nieustannie cię atakuje i poprawia

Jednym z nieomylnych objawów toksycznego związku jest chęć nieustannej kontroli. Toksyczny partner chce kontrolować wszystko i mieć całkowity wpływ na twoje zachowanie.

Często atakuje cię, gdy powiesz lub zrobisz coś, co on uważa za niestosowne. Tego typu partner usilnie chce zmienić twój charakter oraz podejście do życia. Wyobraża sobie, że w każdej sytuacji będziesz się zachowywać tak, jak on sobie tego życzy.

Często na samym początku związku tego typu „korekty” są praktycznie niezauważalne. Jednak z czasem nasilają się i partner zaczyna sprawować coraz to większą kontrolę nad życiem swojej ofiary. Bądź więc czujna i nie daj się zapędzić do ślepej uliczki.

6. Nie czerpiesz radości z seksu

Pamiętaj, że z zasady seks powinien być dla ciebie czystą przyjemnością i dostarczać wielu pozytywnych emocji. Jeśli z jakiegoś powodu nie czujesz się dobrze podczas zbliżeń ze swoim partnerem, poważnie zastanów się nad przyszłością waszego związku.

Jeśli twój partner zachowuje się w stosunku do ciebie agresywnie, nie szanuje cię lub stawia wyłącznie na własną przyjemność, nie zmuszaj się do uprawiania z nim miłości. Porozmawiajcie poważnie, a jeśli to nie przyniesie efektów, rozstańcie się.

Związek dwóch osób nieczerpiących satysfakcji z miłosnych igraszek nigdy nie będzie szczęśliwy.

Smutna kobieta

Nie spychaj łóżkowych spraw na drugi plan ani nie sypiaj ze swoim partnerem, jeśli nie masz na to ochoty. W przeciwnym razie partner będzie kontrolował najbardziej intymne aspekty twojego życia, a ty stopniowo będziesz traciła szacunek dla samej siebie.

Jeśli sama nie potrafisz sobie poradzić z tą sytuację, poprosić bliską ci osobę o pomoc albo zgłoś się do specjalisty – pomogą ci oni spojrzeć na problem z innej perspektywy. Nie ma nic wstydliwego w tym, że czasem potrzebujemy pomocy z zewnątrz.

Przeczytaj koniecznie: Czas nie zamazuje niczego, on po prostu porządkuje

7. Boisz się swojego partnera

Strach przed własnym partnerem jest jednym z klasycznych objawów toksycznej miłości. Przed podjęciem każdej decyzji, zrobieniem jakiegokolwiek kroku czy nawet przed zakupem nowej sukienki, z przejęciem zastanawiasz się, co na to powie twoja druga połówka.

Otwórz oczy i samodzielnie spójrz na świat! Pamiętaj, że nadużycia w związku nie mają wyłącznie fizycznej postaci, możesz paść również ofiarą molestowania na tle psychicznym.

Nawet jeśli partner nie stosuje wobec ciebie fizycznej przemocy, słowa mogą mieć taką samą a nawet większą siłę niż zaciśnięta pięść.

Przeczytaj także:Manipulator – 7 rodzajów jego strategii

Powszechnie nawet uważa się, że przemoc psychiczna jest znacznie bardziej skomplikowana niż fizyczne znęcanie się nad swoją ofiarą.

Nie czekaj, aż staniesz u kresu wytrzymałości – kiedy tylko zauważysz niepokojące sygnały, które mogą wskazywać na to, że znalazłaś się w toksycznym związku, zerwij go i poszukaj lepszej, szczęśliwszej drogi.

Jeśli jednak sytuacja ta przerasta cię i nie potrafisz sobie sama z nią poradzić, poproś o wsparcie specjalistę. Pamiętaj, że to twoje życie i tylko ty jesteś odpowiedzialna za swoje szczęście!

WIĘCEJ DLA CIEBIE