Manipulator - 7 rodzajów jego strategii

Manipulator powoli zarzuca sieć, stosując strategie, dzięki którym ofierze trudno jest się z niej wyrwać. Im wcześniej otworzysz oczy, tym lepiej.
Manipulator  - 7 rodzajów jego strategii

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Dlaczego dajemy drugą szansę ludziom, którzy się nad nami znęcają? Dlaczego nie uciekamy po tym, jak zostałyśmy zaatakowane? Odpowiedź znajdziemy w przeróżnych strategiach, z których najczęściej korzysta manipulator.

Są to subtelne metody, które mogą nas obezwładnić i wprowadzić w zamęt w ferworze chwili. W takich momentach manipulator od razu zauważa, że jesteśmy najbardziej podatne na wszelkiego rodzaju insynuacje. 

W tym artykule chcemy przedstawić Ci pewne strategie, jakie manipulator wykorzystuje przeciw swoim ofiarom. Być może jesteś jedną z nich. Czasami nawet Ty możesz je stosować, nie zdając sobie z tego sprawy. Dzieje się tak, ponieważ każdy z nas chce, aby rzeczy układały się zawsze po naszej myśli.

1. Jeżeli tego nie zrobisz, zdenerwuję się

manipulator grozi

Kiedy druga osoba czuje się bezbronna, często obiera ścieżkę gniewu. Zdarza się tak szczególnie, kiedy czuje się obrażona lub poniżona.

W ten sposób przewraca sytuację do góry nogami. Stara się zrzucić całą winę na Ciebie, abyś to Ty zaczęła przepraszać oraz zmieniać swoje zachowanie. Wszystko to dzieje się bez Twojej świadomości i ostatecznie kończysz, będąc na ich łasce.

2. Manipulator twierdzi, że nie masz racji i nigdy tego nie powiedział

To jedna z najboleśniejszych i najbardziej dezorientujących metod stosowanych przez manipulatora. Zdania takie jak: “nigdy tego nie powiedziałem” lub “naprawdę nie pamiętasz co mówiłaś?” sprawiają, że ofiara zaczyna podważać swoją własną rzeczywistość.

Manipulator robi wszystko, aby jego ofiara zaczęła wątpić w siebie. Koniec końców, sama zacznie negować własne pragnienia i potrzeby.

Zdarza się to często. W konsekwencji, niektóre ofiary nadużyć emocjonalnych zaczną rozmawiać z przyjaciółmi, aby poznać perspektywę trzeciej osoby. Dzięki czemu mogą się przekonać, czy to wytwór ich wyobraźni.

Może Cię także zainteresuje: Bądź sobą i nie zmieniaj się dla innych

3. Zrobiłem to ponieważ…Cię kocham

pobita kobieta

Strzeż się takiego usprawiedliwienia, szczególnie jeśli służy tłumaczeniu się z uderzeń ręką, kopniaka czy wyzwisk.

Jeżeli ktoś podnosi na Ciebie rękę, próbuje Tobą manipulować lub kontrolować, nie pozwala Ci chodzić, kiedy i gdzie tylko masz ochotę, doświadczasz chorobliwej zazdrości lub jesteś poniżana, uważaj… to na pewno nie jest miłość.

Darzenie kogoś bezwarunkową miłością znacznie  różni się od obsesyjnej kontroli. Kiedy naprawdę kogoś kochamy, nie ma znaczenia czy ta osoba jest z nami, czy nie. To, co jest dla nas najważniejsze, to szczęście naszego partnera.

4. Jeżeli to zrobisz, wiesz co się stanie

Istnieją pewne zwroty służące szantażowi emocjonalnemu, które manipulator bardzo często stosuje. Brzmią mniej więcej tak: “jeżeli teraz tego nie zrobisz, znowu to się stanie” lub “jeżeli ze mną nie zostaniesz, zabiję się”.

Czyniąc to, manipulator chce wywrzeć na swojej ofierze poczucie odpowiedzialności. W rzeczywistości jednak większość z tych gróźb to obietnice bez pokrycia.

Manipulator chce poprzez strach zmusić daną osobę, aby się z nim umawiała, mimo że często mija się to z pragnieniami ofiary.

5. Manipulator przysięga, że już nigdy tego nie zrobi

manipulator i jego zapewnienia

Bardzo często kiedy partner rani swoją partnerkę lub ucieka się do innych nadużyć, obiecuje, że się zmieni. To się nigdy nie stanie.

Uważaj kiedy partner podnosi na Ciebie rękę lub próbuje Cię kontrolować. Oznacza to, że zaufanie, miłość oraz szacunek już dawno zniknęły.

Dobrze myśleć, że ludzie są w stanie się zmienić, jednakże w tym przypadku to raczej pobożne życzenia. Jeżeli manipulator uderzył Cię raz, nic go nie zatrzyma przed zrobieniem tego ponownie.

6. Musisz dać mi odpowiedź teraz!

Wszyscy manipulatorzy dbają o to, żebyś nie miała czasu na zastanawianie się lub racjonalizowanie sytuacji. W taki sposób zapewniają sobie zwycięstwo.

Pamiętaj, aby zawsze znaleźć dla siebie trochę czasu i przestrzeni oraz popatrzeć na wszystko z góry. Manipulatorzy często nalegają, abyś podjęła decyzję od razu. To jedna z ich strategii.

7. Twoi przyjaciele nie są dla Ciebie odpowiedni

Manipulatorzy wiedzą, że powinni trzymać swoją ofiarę z dala od przyjaciół oraz bliskich, ponieważ są to osoby, które mogłyby pomóc jej w ucieczce.

Twój oprawca będzie próbował oddalić Cię od osób, które kochasz najbardziej. Może zacząć na przykład wymyślać historie na ich temat, abyś zmieniła o nich zdanie.

Po pewnym czasie zaczynasz myśleć, że nie potrzebujesz już przyjaciół. Możesz nawet zacząć myśleć, że Twój partner to jedyna osoba, na której powinnaś koncentrować swoją uwagę.

depresja

Uważaj, prawdopodobnie jesteś pod kontrolą prawdziwego manipulatora. Możesz nawet nie zauważać, co się wokół Ciebie dzieje. Manipulatorzy zazwyczaj działają powoli. Zaczynają od stopniowego popadania w złość, sprawiają, że zaczynasz wątpić w siebie, mówią, że Cię kochają oraz stosują inne sztuczki.

Im szybciej otworzysz oczy, tym lepiej.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Marroquí, M., & Cervera, P. (2014). Interiorización de los falsos mitos del amor romántico en jóvenes.
  • Gálvez Gómez, L. (2015). Proyecto de prevención de violencia de género en adolescentes.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.