Wolny duch - 7 oznak, że nim jesteś

Bycie wolnym duchem wcale nie oznacza - wbrew powszechnej opinii - unikania wszelkiej odpowiedzialności lub szukania nieustannej beztroski. Bycie wolnym duchem polega na życiu w zgodzie z samym sobą. Sprawdź, czy tak właśnie żyjesz.
Wolny duch - 7 oznak, że nim jesteś

Ostatnia aktualizacja: 07 maja, 2019

Wolny duch to osoba, której osobowość osiągnęła pewien poziom dojrzałości i psychologicznych zdolności opartych na niezależności i bezpieczeństwie.

Nie jest łatwo dojść do takiego punktu w rozwoju osobistym. Jest on powiązany z piramidą potrzeb opracowaną przez Abrahama Maslowa i opublikowaną w 1943 r. w “Teorii ludzkiej motywacji”.

Osoba określana mianem wolnego ducha to wcale nie jest ktoś, kto chce się uwolnić od wszelkich zobowiązań. To powszechne przekonanie jest dalekie od prawdy.

Wolny duch to ktoś, kto posiada cechy, podejście i sposób reagowania na rzeczywistość, które pozwalają mu łatwiej zmierzyć się z przeciwnościami losu. Sprawdź, czy posiadasz takie właśnie cechy.

1. Nie szukasz akceptacji dla swoich wyborów, opinii i działań

Dotarcie do momentu w życiu, kiedy jesteś w stanie podejmować wszelkie kroki nie szukając akceptacji osób wokół ciebie, jest naprawdę dużym osiągnięciem.

Przez większość czasu ludzie szukają potwierdzenia słuszności swoich wyborów w opinii innych ludzi. Najpierw chcemy być zaakceptowani przez rodziców, potem przez rówieśników, a jeszcze później przez osoby, z którymi pracujemy bądź tworzymy bliskie związki.

Kiedy w końcu dochodzisz do wniosku, że nie potrzebujesz już niczyjej akceptacji i możesz podejmować wszelkie decyzje, po prostu zgodnie ze swoimi potrzebami, rodzi się w tobie wolny duch.

2. Ufasz sobie i nie boisz się życia

Specjaliści od rozwoju personalnego i psychologii motywacyjnej wiedzą bardzo dobrze, że strach jest zabójcą szans, jakie daje nam życie.

wolny duch - wyciszona twarz

Kiedy wyzbywasz się strachu przed przyszłością i przestajesz widzieć wszystko w czarnych barwach, rośnie w tobie siła do podejmowania nowych wyzwań. 

Mówi się, że szczęście jest ukryte za naszymi obawami. Warto wychodzić ze strefy komfortu, bo to poza nią czekają nas najlepsze niespodzianki. Im częściej będziesz to robić, tym większą pewność siebie będziesz czuć.

3. Jesteś osobą autentyczną, odważną i spontaniczną

Wolny duch to osoba szczera, która mówi zawsze prawdę, nawet jeśli nie podobałoby się to ludziom wokół niej. To także osoba spontaniczna, podejmująca decyzje w oparciu o własne uczucia, bez oglądania się na akceptację innych.

Jeśli jesteś wolnym duchem, nie czujesz żadnych ograniczeń i postępujesz zgodnie z tym, co dyktuje ci serce.

Masz też świadomość swoich potrzeb i wartości i nigdy z nich nie rezygnujesz.

4. Wiesz, o co warto walczyć

Wolny duch nie jest – wbrew powszechnym przekonaniom – kimś uciekającym od zobowiązań czy szukającym jedynie beztroskiego życia. Nic bardziej mylnego.

Kobieta między motylami

Osoby posiadające cechy wolnego ducha po prostu wiedzą, co jest dla nich ważne i o co są gotowe walczyć. Reszta się dla nich najzwyczajniej nie liczy.

5. Wolny duch nie przywiązuje się

Przywiązywanie się do ludzi, rzeczy lub miejsc jest – z punktu widzenia rozwoju personalnego – jednym z największych wrogów wolności.

Jeśli zdarzy ci się utknąć w związku ze względu na uzależnienie emocjonalne, może to zabić twoje poczucie odrębności i niezależności. Wolny duch to osoba, która potrafi kochać, ale jednocześnie nie uzależnia się od nikogo.

Daje z siebie wszystko, kiedy jest w związku, ale jednocześnie wie, że bez partnera też jest szczęśliwą i kompletną istotą.

6. Wolny duch potrafi cieszyć się z drobnych rzeczy

Wolność polega między innymi na tym, że nie uzależniasz swojego szczęścia od rzeczy, szczególnie tych, które mogłyby ograniczać twój rozwój lub możliwość czerpania radości z życia.

wolny duch i światełko w ręku

Potrafisz się cieszyć wolnością ponieważ wiesz, co jest dla ciebie ważne i rozumiesz, że najcenniejsze, co mamy w życiu to nie rzeczy materialne, ale nasze uczucia i poczucie szczęścia.

Źródłem szczęścia natomiast są dla ciebie zwykłe, codzienne sprawy, jak rozmowa, spacer po plaży, randka, wypad za miasto czy jogging.

Ludzie, którzy są zabiegani i wiecznie zmartwieni, nie potrafią docenić tych drobiazgów, z których wolny duch czerpie siłę do działania.

7. Życie jest dla ciebie inspiracją, a ty jesteś inspiracją dla innych

Jeśli jesteś wolnym duchem, prawdopodobnie słyszałeś pytanie o to, jak udaje ci się tak żyć.

“Jesteś zawsze szczęśliwy i zawsze znajdujesz na wszystko czas. Robisz milion różnych rzeczy i wiecznie mnie rozśmieszasz… Jak ty to robisz?”

Być może nie wiesz, jak na takie pytanie odpowiedzieć, ponieważ twoja filozofia życiowa ukształtowała się naturalnie i po prostu jest częścią ciebie.

Czasem wolny duch rodzi się w ludziach nagle, jako efekt pewnych przeżyć lub trudnych doświadczeń. To zawsze jednak tylko twoja decyzja, czy chcesz przyjąć takie właśnie podejście do życia.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.