Partner nie powinien żądać tych 6 rzeczy

Jeśli Twój partner uzna, że jakiś cel, marzenie czy hobby nie są już dla Ciebie konieczne czy ważne i sugeruje byś je porzuciła potraktuj to jako sygnał ostrzegawczy. To oznaka niezdrowej relacji, w której jedna z osób ma lub próbuje zdobyć nadmierną kontrolę.
Partner nie powinien żądać tych 6 rzeczy

Napisany przez Okairy Zuñiga

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Czy kochasz swojego partnera tak bardzo, że zrobiłabyś dla niego wszystko? To normalne, że chcemy zmieniać się na lepsze dla ukochanej osoby. Ale partner nie powinien żądać pewnych rzeczy i nie ma prawa ich od nas oczekiwać.

Jeśli nie wiesz czego dokładnie partner nie powinien żądać, przeczytaj dzisiejszy wpis. Wyjaśnimy Ci w nim na czym polega stawianie zdrowych granic, i jak sprawić, by druga osoba nie przejęła kontroli.

Partner nie powinien żądać tych 6 rzeczy

Wszystkie kwestie o których wspominamy poniżej mogą mieć znaczący wpływ na Twoje zdrowie psychiczne i fizyczne. Abyście stworzyli wspólnie zdrowy związek, partner nie powinien żądać od Ciebie następujących działań:

1. “Zmień się”

Partner nie powinien żądać od Ciebie zmiany osobowości, zachowań, przekonań. Nie powinien też wymagać, byś stała się taka, jak ktoś inny.

To nieważne, że chciałby, byś była blondynką. Nieważne, że wspomina często jak wspaniale zachowywała się w danych sytuacjach jego była partnerka. Ty nie musisz zmieniać w sobie niczego, jeśli sama nie uważasz, że ta zmiana byłaby dla Ciebie dobra. A więc nie zmieniaj się, jeżeli nie chcesz.

Chodzi tu nie tylko o to, byś była kochana za to jaka jesteś. Ważna jest także perspektywa szacunku do samej siebie. Musisz szanować swoją przeszłość, wybory, obawy oraz to, co sprawia Ci trudność. Partner powinien również to uszanować.

Jedyną okazją w której bliska osoba może zasugerować Ci zmianę jest sytuacja, w której Twoje zachowanie szkodzi w jakiś sposób Tobie albo otoczeniu. Na przykład zmiana może być dobrym pomysłem, jeśli jesteś osobą nastawioną bardzo negatywnie, albo jeżeli masz nawyki szkodzące Twojemu zdrowiu. Wtedy partner może zasugerować zmianę, ponieważ jest to zmiana na lepsze.

Pamiętaj jednak przy tym, że nadal powinna to być sugestia, a nie nakaz. Taka propozycja musi odzwierciedlać chęć pomocy, musi wynikać z miłości i troski o Twój dobrobyt.

Przeanalizuj sytuację. Jeśli Twój partner nie umie kochać Cię taką, jaką jesteś w Twoich najgorszych i najlepszych chwilach, być może po prostu nie jesteś odpowiednią osobą dla niego.

2. “Odpuść swoje marzenia”

Oto kolejna ważna w życiu i związku sprawa. Partner nie powinien żądać od Ciebie zaniechania marzeń i porzucenia pasji.

Wiele osób rezygnuje z pracy i kariery albo zmienia je dla partnera czy rodziny. Oczywiście jeżeli jest to wynik obustronnego porozumienia, jeśli przedyskutowaliście kwestię i robisz to z własnej woli, wszystko jest w porządku.

Sprawa wygląda jednak inaczej, gdy jesteś zmuszona do podjęcia takich kroków wbrew woli – gdy partner decyduje za Ciebie i uznaje, że marzenie, cel czy pasja nie są już ważne czy konieczne i możesz przestać się nimi zajmować. To oznaka niezdrowego związku. Taki układ to dowód na to, że jedna strona kontrolują drugą.

3. “Zrób coś wbrew sobie”

Twój partner nie powinien również nigdy zmuszać Cię do tego, żebyś zrobiła coś, czego nie chcesz. Zmuszanie drugiej osoby do przejścia przez niekomfortowe doświadczenia – zwłaszcza w dziedzinie współżycia – jest nie w porządku.

Każdy z nas ma swoje granice. Fetysze i upodobania można odkrywać wspólnie w atmosferze opartej na bezpieczeństwie i zaufaniu. To pomoże obu stronom czuć się pewniej we własnej skórze i z własną seksualnością.

Jednakże partner nie powinien żądać od Ciebie robienia rzeczy, z którymi nie czujesz się pewnie i komfortowo. Takie sytuacje niszczą związek i są tak naprawdę formą przemocy.

Oczywiście dzięki sprawnej komunikacji możecie oboje rozmawiać o tym, czego pragniecie i gdzie leżą granice. Możecie powoli i bezpiecznie próbować przełamywać tabu i oswajać się z pewnymi pomysłami. Kluczem jest tu uważne słuchanie i komunikowanie swoich potrzeb. Bądźcie cierpliwi. Decydujcie się na pewne kroki tylko wtedy, kiedy oboje czujecie się pewnie.

Partner nie może też naruszać Twojej prywatności.

4. Partner nigdy nie powinien żądać byś odcięła się od bliskich

Rodzina i przyjaciele stanowią dla nas źródło wsparcia. To ważny aspekt życia wielu z nas. A więc partner nie powinien wymagać od Ciebie byś z jakiegoś powodu odcięła się od tych osób.

Być może ukochany nie dogaduje się z Twoimi znajomymi albo rodziną. Ale nie musi to wcale być poważna sprawa, która wpłynie na Twoje relacje z obiema stronami.

Partner nie powinien żądać abyś została sama w domu i nie wychodziła na umówione spotkanie z rodziną czy przyjaciółmi. Jeżeli znajdziesz się w takiej sytuacji, porozmawiaj z kimś komu ufasz. Osoba z zewnątrz pomoże Ci ocenić, czy związek jest zdrowy i czy taka relacja Ci nie szkodzi.

Partnerzy którzy są agresywni i znęcają się nad kobietami często starają się odseparować swoje ofiary od wszystkich osób, które mogłyby je wesprzeć. A więc bądź ostrożna i obserwuj sytuację.

5. Naruszanie prywatności

Są osoby, które wierzą że w związku nie ma miejsca na prywatność. Ale to Wasza wspólna decyzja. Partner nie może zadecydować samodzielnie o tym, że dzielicie się wszystkim.

Jeżeli on musi skorzystać z Twojego telefonu bo wyczerpała mu się bateria albo po prostu zapomniał telefonu z domu, oczywiście nie ma problemu. Ale nie powinien sprawdzać do kogo dzwoniłaś i co pisałaś do znajomych i rodziny. Jeśli się na to nie zgadzasz, nie może zaglądać Ci przez ramię i sprawdzać powiadomień na telefonie.

Hasła, dane finansowe i kody dostępu powinnaś zawsze zachowywać w tajemnicy. Jeśli chcesz podzielić się hasłem i kontem w serwisie z parterem, powinno to wynikać z chęci i gotowości. Nie powinnaś być do tego zmuszona.

6. Partner nie powinien żądać, byś była odpowiedzialna za wszystko

Każdy z nas ma zdolności i cechy które sprawiają, że jesteśmy dobrzy w pewnych rzeczach. A więc to normalne, że w związku każda ze stron przyjmuje pewne role i wybiera to, w czym jest naturalnie dobra.

Na przykład jedno z Was może czuć się lepiej w zarządzaniu finansami, a więc weźmie na siebie planowanie budżetu rodziny. Druga osoba może świetnie gotować, a więc łatwo będzie jej się zająć planowaniem zakupów i posiłków.

Jednakże partner nie powinien zrzucać na Ciebie odpowiedzialności za wszystko. To pozbawi Cię energii, sprawi że będziesz czuła się przytłoczona i doprowadzi prawdopodobnie do frustracji i niezadowolenia ze związku.

Każda osoba powinna mieć swoje zadania. Ustalcie je jasno. Czy uważasz, że są inne ważne kwestie o które partner nie powinien Cię prosić?


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.