Soda oczyszczona i jej lecznicze właściwości
Wielu lekarzy ma doskonałą opinię na temat wodorowęglanu sodu (znanego potocznie jako soda oczyszczona), uważając ją za naturalne uzupełnienie rozmaitych kuracji leczniczych. Jest ona cudownym związkiem chemicznym, swoistym panaceum, praktycznym i ogólnie dostępnym. Z naszego artykułu dowiesz się, w jakich przypadkach soda oczyszczona może okazać się zbawienne dla naszego zdrowia.
1. Terapeutyczne działanie sody oczyszczonej na nerki
Wodorowęglan sodu, czyli soda oczyszczona jest doskonałym naturalnym uzupełnieniem leczenia dla osób cierpiących na niewydolność nerek. Po pierwsze dlatego, że soda oczyszczona jest naturalnym elektrolitem, który pomaga regulować poziom kwasowości krwi (pH), dzięki czemu jest doskonałym środkiem wspomagającym pracę nerek. Bywa rzeczą zupełnie normalną, że poziom wodorowęglanu drastycznie spadnie w organizmie osób borykających się z zaburzeniami prawidłowego funkcjonowania nerek. Jego bardzo niski poziom prowadzi do tzw. kwasicy nerek.
Najlepszym rozwiązaniem jest spożywanie łyżki sody oczyszczonej rozpuszczonej w szklance wody każdego wieczora po kolacji. W ten sposób przywrócimy prawidłowe pH krwi oraz poprawimy funkcje metaboliczne naszego organizmu.
Naprawdę polecamy, spróbuj!
2. Zakażenie układu moczowego
Kogo z nas nie dopadło przynajmniej raz zapalenie pęcherza moczowego? To bardzo powszechna przypadłość, szczególnie wśród kobiet. Można ją leczyć, poza przepisanymi przez lekarza antybiotykami, również wodorowęglanem sodu zmieszanym z sokiem z cytryny. Te dwa składniki skutecznie łagodzą ból oraz uczucie pieczenia przy zakażeniach układu moczowego.
Te lecznicze właściwości zawdzięczamy alkalicznej substancji, która zmniejsza kwasowość moczu, a w związku z tym łagodzi pieczenie podrażnionego pęcherza moczowego. Pamiętajmy zatem o zastosowaniu sody oczyszczonej, która w tym przypadku z pewnością przyniesie wielką ulgę. Rozcieńcz ze szklanką wody łyżkę sody oczyszczonej oraz dodaj sok wyciśnięty z połówki cytryny.
3. Oczyszczanie jelita grubego wodorowęglanem sodu
Regularne czyszczenie jelita grubego jest niezbędne do zachowania równowagi naszego organizmu. Zdarza się, że w okrężnicy gromadzi się zbyt duża ilość toksyn i zbędnych produktów przemiany materii, które uniemożliwiają przetwarzanie soli i otrzymywanie podstawowych witamin takich jak na przykład witamina K.
Cały ten proces w pewien sposób negatywnie wpływa na stan naszego zdrowia, a często nawet nie zdajemy sobie z tego sprawy. Soda oczyszczona działa niczym doskonały środek antykwasowy, zdolny do oczyszczania przewodu pokarmowego z toksyn.
Jeśli połączymy spożywanie rozcieńczonej w wodzie sody oczyszczonej z ziołami leczniczymi, zapobiegniemy zaparciom oraz wzmocnimy odporność naszego organizmu, zwiększając tym samym proliferację zdrowych bakterii, które pomagają w walce ze szkodliwymi składnikami.
4. Soda oczyszczona na lepsze trawienie
Spożywanie rozpuszczonej w wodzie sody oczyszczonej po posiłkach to jeden z najpopularniejszych nawyków i z pewnością każdy z nas przynajmniej raz go zastosował, szczególnie to obfitym obiedzie. Kiedy dopada nas niestrawność, zwykle towarzyszą jej uporczywe nudności, wzdęcia i uczucie pieczenia w klatce piersiowej. W takich przypadkach zaleca się spożycie sody oczyszczonej w celu wyeliminowania gazów i ułatwienia pracy trawiennej żołądka.
Jeśli od czasu do czasu doskwiera Ci zgaga, również skorzystaj z cudownego leczniczego działania sody oczyszczonej. Rozpuść łyżkę sody w szklance wody, wypij i poczuj ulgę! Uczucie palącego ognia oraz ogólnego złego samopoczucia zostanie złagodzone w wyniku zneutralizowania nadmiaru kwasu żołądkowego. Ostrożnie jednak! Jeśli zgaga daje o sobie znać przynajmniej 2-3 razy w tygodniu, należy zaniepokoić się i jak najszybciej pójść do lekarza w celu wykluczenia niektórych chorób. Pamiętaj, aby zdrowie zawsze stawiać na pierwszym miejscu!
5. Soda oczyszczona doskonała na odchudzanie
Słyszeliście kiedykolwiek o tym, że soda oczyszczona może wspomagać spalanie tłuszczu? Otóż tak, a to przede wszystkim dlatego, że jest ona związkiem chemicznym o naturalnym pochodzeniu oraz dostarcza nam uczucia sytości na dłużej. Co więcej, dodatek wodorowęglanu sodu dodaje, zarówno wodzie, jak i potrawom odczyn bardziej zasadowy, a co za tym idzie, podnosi pH krwi – w wyniku czego przyczynia się do trawienia tłuszczów i spalania zbędnych kilogramów.
Przeczytaj także: Tygodniowa dieta odchudzająca – To działa!
Według licznych ekspertów zasadowe elementy wspomagają przekształcanie tłuszczu w mięśnie i energię. Natomiast w przypadku, gdy spożywamy biały cukier i potrawy mączne, proces jest odwrotny – następuje spalanie mięśni oraz odkładanie się tłuszczu. Jeśli jednak mamy w zwyczaju picie wody o odczynie zasadowym, usuwamy kwaśne odpady, wyrównujemy pH, a także chudniemy. Zalecamy zatem picie rozcieńczonej w wodzie jednej łyżki sody oczyszczonej 1-2 razy dziennie. Pamiętaj jednak, że jej nadmiar (więcej niż 3 łyżki dziennie) może okazać się szkodliwy dla układu pokarmowego.
Na zakończenie podkreślamy jeszcze raz, że soda oczyszczona to naturalna substancja chemiczna, która jest doskonałym uzupełnieniem naszej diety. Jest ona sprzymierzeńcem naszego zdrowia – poprawia funkcje i pracę nerek oraz reguluje pH krwi. Miej jednak zawsze na uwadze fakt, że jest to tylko środek uzupełniający dietę i leczenie. W przypadku wykrycia choroby to zawsze lekarz powinien zalecić odpowiednie leczenie oraz wspomagające je naturalne środki.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Romero, X., Navarro, P., & Noguera, J. (2005). Acidez y pH. Escuela Venezolana para la Enseñanza Química.
- Miller, M. (2012). Alcalinidad. Parámetros Fisico-Químicos.
- Jones, L. V. (2012). Acidosis tubular renal. Boletin Medico Del Hospital Infantil de Mexico. https://doi.org/10.1016/B978-84-9113-015-4/00529-3
- Bodas, R., Fernández, B., Giráldez, F. J., López, S., & Mantecón, A. R. (2009). Efecto de niveles de suplementación con bicarbonato de sodio en el consumo alimentario y el comportamiento animal de ovinos de ceba. Revista Cubana de Ciencia Agrícola.