Leczenie choroby Crohna dzięki odpowiedniej diecie
Leczenie choroby Crohna przebiega bardzo wolno. Jest to przewlekła przypadłość, która charakteryzuje się niespodziewanymi nawrotami. Oznacza to, że chorując na nią będziesz miał okresy, kiedy czujesz się dobrze oraz takie, kiedy czujesz się bardzo źle.
Bez wątpienia życie z tą chorobą nie jest łatwe – wie o tym każdy, kto na nią cierpi. Leczenie choroby Crohna można jednak wspomóc, stosując odpowiednio skomponowaną dietę. Unikaj produktów nabiałowych, gdyż one tylko zaostrzają objawy tej choroby.
Jest to przewlekła choroba związana z rozwojem stanów zapalnych jelit. Choć jej intensywność bywa często różna, dolegliwość ta wpływa na jakość życia tych, którzy na nią cierpią. Jej źródło bardzo często leży w genach, a także wiąże się z brakiem równowagi bakterii, które wpływają na prawidłowe funkcjonowanie organizmu.
Choroba Crohna – co to takiego?
Czy choroba Crohna jest uleczalna? Na dzień dzisiejszy niestety nie jest. Jednakże może być leczona na tyle, aby pomóc pacjentom godnie z nią żyć. Antybiotyki i kortykosteroidy są często przepisywane pacjentom, ale wielu z nich prędzej czy później będzie musiało się poddać operacji usunięcia zainfekowanej części jelit.
Oprócz leczenia zalecanego przez lekarza, należy uważać na dietę. W poniższym artykule postaramy się wyjaśnić więcej na ten temat. Mamy nadzieję, że te informacje okażą się dla Ciebie pomocne.
Pamiętaj, że czynniki takie jak niepokój, stres lub styl życia mogą pogarszać jej objawy.
Leczenie choroby Crohna a dieta pacjenta
Według lekarzy, tak jak w przypadku wrzodziejącego zapalenia jelita grubego, nie ma konkretnej diety w chorobie Crohna, która działaby tak samo dla wszystkich pacjentów.
Każdy pacjent jest inny i wymaga innego podejścia. Dlatego też należy posiadać podstawową wiedzę, by prawidłowo wspomagać leczenie choroby Crohna:
- W chorobie Crohna występują okresy. kiedy objawy nie są bardzo nasilone, wręcz wydają się w remisji. Wówczas pacjenci jedzą różnego typu pokarmy i nie czują się źle. Jednakże w czasie nawrotu choroby kiedy ból, wzdęcia i biegunka powracają, należy zmienić dietę.
- Zwracaj uwagę na to, jak Twoje ciało reaguje na różne pokarmy. Jednego dnia ryż może sprawić, że będziesz się czuł źle. Czy to znaczy, że musisz wyeliminować ryż ze swojej diety? Nie, zamiast tego zwróć uwagę na przyprawy, z jakich korzystasz. Czasami niektóre przyprawy lub barwniki mogą powodować poważne podrażnienia.
- Jeżeli cierpisz na chorobę Crohna, niektóre pokarmy będą wywoływały ból i nietolerancję pokarmową w ciągu od pół godziny do dwóch godzin po spożyciu posiłku. W momencie, kiedy pokarm trafia do jelit, reakcja jest prawie natychmiastowa.
Przeczytaj również: Jelito grube oraz jego niezwykła fizjologia
- Zalecane się spożywanie małych ilości pokarmu przez cały dzień. Unikaj dużych porcji. Reakcja jelit będzie mniejsza, a nawet niezauważalna.
- Dobrze przeżuwaj jedzenie i odpoczywaj przez pół godziny po posiłku.
Staraj się unikać stresu i nie przemęczaj się w ciągu dnia. Spróbuj prowadzić spokojny tryb życia!
2. Dieta wspomagająca leczenie choroby Crohna
Napoje
- Unikaj kawy i herbaty, ponieważ podrażniają one jelita.
- Unikaj również napojów wysoko alkoholowych.
- Pij dużo wody w małych ilościach przez cały dzień.
- Rumianek jest świetnym wyborem: działa przeciwzapalnie i relaksująco.
- Herbata miętowa także działa kojąco.
- Sok ananasowy pomoże Ci lepiej trawić jedzenie.
Spożywaj zalecane dawki wapnia i białka
Ze względu na częste zapalenia jelit, biegunkę i problemy z odpornością występujące przy chorobie Crohna, bardzo ważne jest, aby spożywać zwiększoną ilość wapnia i białka.
Pamiętaj o tym, że:
- Nietolerowanie nabiału jest normalne w przypadku choroby Crohna. Nabiał sprzyja powstawaniu stanów zapalnych w organizmie. Zamiast mleka zwierzęcego wypróbuj mleko ryżowe ze zwiększoną zawartością wapnia.
- Spróbuj tofu i zobacz, jak Twoje ciało się zachowa. Jeżeli tolerujesz tofu, dodaj ten produkt do swojej codziennej diety, ponieważ jest bogate w wapń i białko roślinne.
- Wzbogać swoją dietę o szynkę. Jest ona bogata w białko, ale nie ma tak wiele tłuszczu jak czerwone mięso. Polecanym źródłem białka jest kurczak lub indyk – mięsa z niską zawartością tłuszczu. Nigdy nie jedz smażonego jedzenia!
- Kolejnym rekomendowanym produktem, który możesz dodać do swojej diety, są jajka.
- Tuńczyk, makrela i sardynki są świetnym źródłem zdrowego białka i zazwyczaj są dobrze przyswajane przez jelita.
Owoce wspomagające leczenie choroby Crohna
- Spróbuj pigwę
- Jabłka – pieczone lub sos jabłkowy. Nigdy nie dodawaj do nich cukru!
- Gruszki
- Papaja
- Banany (jeśli je dobrze przyswajasz)
Warzywa, które pomogą Ci się dobrze czuć
- Szparagi
- Cykoria
- Słodkie ziemniaki
- Ogórki
- Marchewki
- Ziemniaki
- Seler
- Karczochy
- Bakłażan
Odpowiednie suplementy witaminowe
Pacjenci zmagający się z chorobą Crohna często doświadczają uczucia zmęczenia z powodu stanów zapalnych i zmian w jelitach. Jednakże spożywanie odpowiedniej ilości witamin i minerałów jest bardzo ważne.
Włącz do swojej diety następujące suplementy (możesz je znaleźć w każdej aptece):
- Kwas foliowy
- Cynk
- Olej z wiesiołka i olej lniany (dwa dobre źródła naturalnych minerałów).
Przeczytaj również: Popraw trawienie w naturalny sposób!
Leczenie choroby Crohna – Unikaj tych produktów!
- Rośliny strączkowe bogate w błonnik nierozpuszczalny.
- Otręby, które mogą podrażniać jelita.
- Słodycze.
- Przyprawy i mocno przyprawiane potrawy.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Reddavide R, Rotolo O, Caruso MG, et al. The role of diet in the prevention and treatment of Inflammatory Bowel Diseases. Acta Biomed. 2018;89(9-S):60-75. Published 2018 Dec 17. doi:10.23750/abm.v89i9-S.7952
- Limdi JK. Dietary practices and inflammatory bowel disease. Indian J Gastroenterol. 2018;37(4):284-292. doi:10.1007/s12664-018-0890-5
- Knight-Sepulveda K, Kais S, Santaolalla R, Abreu MT. Diet and Inflammatory Bowel Disease. Gastroenterol Hepatol (N Y). 2015;11(8):511-520.
- Owczarek D, Rodacki T, Domagała-Rodacka R, Cibor D, Mach T. Diet and nutritional factors in inflammatory bowel diseases. World J Gastroenterol. 2016;22(3):895-905. doi:10.3748/wjg.v22.i3.895
-
von Tirpitz C, Kohn C, Steinkamp M, Geerling I, Maier V, Möller P, Adler G, Reinshagen M. Lactose intolerance in active Crohn’s disease: clinical value of duodenal lactase analysis. J Clin Gastroenterol. 2002 Jan;34(1):49-53. doi: 10.1097/00004836-200201000-00009. PMID: 11743245.
- Kunnumakkara AB, Sailo BL, Banik K, et al. Chronic diseases, inflammation, and spices: how are they linked?. J Transl Med. 2018;16(1):14. Published 2018 Jan 25. doi:10.1186/s12967-018-1381-2