Lamblioza: objawy i leczenie
Lamblioza objawia się zmęczeniem, nudnościami, biegunką i wymiotami. Choroba ta dotyka układu trawiennego i jest powodowana przez pierwotniaki,a według amerykańskiego Centrum Kontroli i Prewencji Chorób występuje najczęściej u dzieci w klimacie umiarkowanym.
Wiesz jaki patogen powoduje tę dolegliwość i jak jest przenoszony? Znasz objawy? Wiedza ta jest konieczna, by móc uniknąć tej choroby i radzić sobie z nią. Dlatego poniżej przybliżamy najważniejsze aspekty lambliozy u ludzi.
O lambliach
Przed przeanalizowaniem objawów tej choroby, warto przyjrzeć się patogenom, które ją powodują. Mowa o szczególnym przypadku, ponieważ dolegliwość ta nie jest wywoływana przez bakterie ani wirusy, a przez pierwotniaki.
Pierwotniaki to organizmy jednokomórkowe żyjące w wilgotnym lub wodnym środowisku. Ich morfologia jest bardziej złożona od wirusów czy bakterii.
Lambliozę powoduje gatunek Giardia lamblia z grupy wiciowców, należący do rzędu Diplomonadida. To pasożyt wielu ssaków, w tym ludzi. Lokuje się on w jelicie cienkim, powodując lambliozę (giardiozę).
Jego rozmiar jest niewielki, poniżej 20 mikrometrów. Nie ma organelli takich jak mitochondria, stanowiące podstawę funkcjonowania komórek wielu istot żywych.
Złożony cykl życiowy
W przeciwieństwie do wielu innych pasożytów, lamblie mają tylko jednego gospodarza w swoim cyklu życiowym (w tym przypadku – człowieka). Mimo nieskomplikowanej budowy tego organizmu, ma on dwa stopnie rozwoju.
- Trofozoit: poruszająca się forma z wiciami. Według badań mikrobiologicznych, ma rodzaj otworu przyssawkowego pozwalającego na przyczepienie się do ścianek jelita.
- Cysta: nieruchliwa forma generowana przez pierwotniaka w celu przetrwania poza organizmem gospodarza. Ma możliwość zarażania.
Lamblioza: objawy i leczenie
Lambliozą zarażamy się wskutek spożycia cyst wraz z zakażoną wodą lub pokarmem. Cysty wydalane są z odchodami osoby chorej i mogą długo przetrwać w środowisku.
Niedostateczna higiena i oczyszczanie wód może prowadzić do powstania zagrożenia dla dużych grup osób.
Symptomy
Objawy lambliozy mogą różnić się zależnie od pacjenta. Jednak typowy obraz kliniczny przedstawia się następująco:
- Zmęczenie.
- Utrata apetytu.
- Biegunka lub miękki stolec.
- Wymioty.
- Wzdęcia i bóle brzucha.
- Utrata wagi.
- Gazy.
- Bóle głowy.
Większość tych objawów to wynik przyczepienia się lamblii do ścianek jelita. Patogeny te powodują zagęszczenie kosmków jelitowych, co zmniejsza ich powierzchnię aktywną i powoduje zmiany w fizjologii.
Czytaj teraz: Ból brzucha – jakie są jego przyczyny?
Leczenie lambliozy
Chociaż niektóre prace naukowe wskazują na to, że istnieją pewne odmiany lamblii odporne na powszechnie stosowane leki, najczęściej przepisuje się następujące środki:
- Metronidazol: antybiotyk, który należy przyjmować przez tydzień, by zlikwidować infekcję. Jego przyjmowanie nie jest przyjemne – powoduje nudności i pozostawia metaliczny posmak na podniebieniu.
- Tinidazol: podobnie skuteczny jak metronidazol – już jedna dawka niszczy patogen.
- Nitazoksanid: dobry wybór dla dzieci – skutecznie leczy biegunkę. Jest dostępny w płynnej formie i przyjmuje się go tylko w trzech dawkach.
- Paromomycyna: inny antybiotyk stosowany w medycynie i weterynarii w leczeniu lambliozy.
Grupy ryzyka
Podobnie jak w przypadku innych chorób, istnieją pewne grupy, u których prawdopodobieństwo zarażenia się chorobą jest większe.
- Dzieci: częściej niż dorośli wchodzą w kontakt z fekaliami bawiąc się w brudnych miejscach lub brudząc własnymi odchodami. Dlatego też to u nich lamblioza występuje najczęściej.
- Mieszkańcy ubogich krajów z ograniczonym dostępem do oczyszczonej wody: cysty potrafią długo przetrwać w środowisku. Przenoszone są przez wodę, więc ta nieuzdatniana może zawierać patogeny.
- Osoby uprawiające seks analny: to dość oczywiste – możliwość wejścia w kontakt z fekaliami.
Czytaj dalej: 5 porad, jak wyeliminować pasożyty jelitowe
Lamblioza: co warto wiedzieć
Lamblioza to choroba o zróżnicowanym obrazie klinicznym, rozprzestrzeniająca się przede wszystkim na obszarach o niedostatecznej higienie. Dlatego ważne jest dezynfekowanie żywności i picie wody butelkowanej, szczególnie w miejscach, gdzie brak odpowiedniego zaplecza sanitarnego.
W razie wystąpienia dolegliwości ze strony układu pokarmowego należy iść do lekarza, który przepisze odpowiednie leki.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Centers for Disease Control and Prevention (CDC). (December 9, 2017). Giardiasis.
Available in https://www.cdc.gov/dpdx/giardiasis/ - Adam RD. Biology of Giardia lamblia. Clin Microbiol Rev. 2001;14(3):447-475. doi:10.1128/CMR.14.3.447-475.2001
-
Petri WA Jr. Therapy of intestinal protozoa. Trends Parasitol. 2003;19(11):523-526. doi:10.1016/j.pt.2003.09.003
-
Beer KD, Collier SA, Du F, Gargano JW. Giardiasis Diagnosis and Treatment Practices Among Commercially Insured Persons in the United States. Clin Infect Dis. 2017;64(9):1244-1250. doi:10.1093/cid/cix138
- Hooshyar H, Rostamkhani P, Arbabi M, Delavari M. Giardia lamblia infection: review of current diagnostic strategies. Gastroenterol Hepatol Bed Bench. 2019;12(1):3-12.
- Choy SH, Al-Mekhlafi HM, Mahdy MA, et al. Prevalence and associated risk factors of Giardia infection among indigenous communities in rural Malaysia. Sci Rep. 2014;4:6909. Published 2014 Nov 4. doi:10.1038/srep06909