Seks analny - czy tak naprawdę jest bolesny?

W momencie, gdy decydujemy się na seks analny, trzeba pamiętać, że jest to obszar ciała, który nie nawilża się w sposób naturalny. Aby uniknąć zranień i otarć, należy zatem sięgnąć po lubrykanty.
Seks analny - czy tak naprawdę jest bolesny?
Isbelia Esther Farías López

Napisane i zweryfikowane przez filozof Isbelia Esther Farías López.

Ostatnia aktualizacja: 08 maja, 2023

Seks analny to jedna z form na urozmaicenie swojego życia seksualnego. Może nam dostarczyć nowych doznań.

Jeśli jednak chodzi o seks analny, rodzi się wiele pytań, między innymi na temat samego jego przebiegu oraz związanego z nim ryzyka.

W dzisiejszym artykule Ci na nie odpowiemy.

Seks analny – na czym tak naprawdę polega?

Seks analny to praktyka seksualna, podczas której wkłada się penisa lub jakiś obiekt (na przykład zabawkę erotyczną) do odbytu partnera. Choć jest to praktyka seksualna uprawiana już od czasów starożytnych Greków, nadal stanowi w społeczeństwie prawdziwe tabu.

Pewne osoby uważają seks analny za akt sprzeczny z naturą, ponieważ nie obejmuje stosunku pochwowego.

Nawet wśród osób homoseksualnych oraz biseksualnych istnieje w tym temacie dużo wątpliwości wynikających z braku dostatecznej wiedzy.

Może zainteresuje Cię również artykuł: Orgazm – jaki wpływ ma pochwa?

Dlaczego seks analny jest przyjemny?

Seks analny może być w rzeczywistości bardzo przyjemny. Podczas niego bowiem dochodzi również do stymulacji łechtaczki od tyłu. Jeżeli natomiast dodamy do tego aspekt psychologiczny, zakazany owoc zmienia się w afrodyzjak.

Seks

Dzieje się tak dlatego, że jest to coś nowego, co czyni sytuację jeszcze bardziej ekscytującą. Pod kątem anatomicznym z kolei, odbyt pełen jest zakończeń nerwowych, które czynią ten obszar wrażliwym na dotyk.

W jaki sposób zadbać o odpowiednie nawilżenie?

Odbyt nie nawilża się w sposób naturalny podczas stosunku, jak jest to w przypadku pochwy. Dlatego właśnie gdy w grę wchodzi seks analny, to takie ważne, aby starannie zadbać o odpowiednie nawilżanie. Ostrożność należy zachować również podczas samej penetracji, ponieważ mięśnie odbytu nie mają tej samej elastyczności, co mięśnie pochwy.

Stąd też nieodzowne jest stosowanie środka nawilżającego. Możesz to zrobić w sposób naturalny używając śliny. Niezależnie od tego, jakiego środka użyjesz, należy pamiętać, że z czasem wyparowuje on, więc warto nawilżać odbyt wielokrotnie.

Może zajrzysz również do artykułu: Seks u kobiet: zrelaksowany umysł poniżej pasa

Co to jest stymulacja analna?

Idealnie byłoby połączyć ze sobą penetrację analną z masturbacją. Jest to sposób na zwiększenie przyjemności i rozluźnienie mięśni.

Gdy już podejmiesz decyzję, że chcesz uprawiać seks analny, należy odsunąć na bok uprzedzenia. W seksie analnym nie chodzi tylko o doznania fizyczne, ale również nasze osobiste, wewnętrzne odczucia.

Ale czy istnieje coś takiego jak masturbacja analna? Otóż okazuje się, że tak. Jest to metoda, podczas której umieszcza się jeden lub dwa palce w odbycie, pobudzając przy tym również genitalia bądź łechtaczkę.

Pomaga to uniknąć zranień ścian odbytu.

Co jest przyczyną bólu?

Gdy seks analny uprawia się w sposób szybki i gwałtowny, niemożliwe jest odprężenie i rozluźnienie mięśni, co z kolei prowadzi do zaciśnięcia zwieraczy. Jest to główny powód, dla którego ten rodzaj współżycia może się okazać bolesny. W takim przypadku zaleca się wydłużenie gry wstępnej.

pupa

Co należy zrobić?

 • Przede wszystkim, warto rozluźnić zwieracze odbytu używając do tego środka nawilżającego na bazie wody.
 • Następnie należy powoli wsunąć do odbytu jeden palec, pamiętając przy tym o delikatnych i nie gwałtownych ruchach.
 • Celem jest poszerzenie odbytu w sposób naturalny.
 • Po takim przygotowaniu może dojść do penetracji. Jest to jedyny sposób na uniknięcie bólu podczas stosunku analnego.

Sposoby na zachowanie higieny i bezpieczeństwa

Błona śluzowa obecna w odbycie jest podatna na rozmaite infekcje oraz skaleczenia. W najgorszym przypadku może nawet dojść do pęknięcia. Dlatego właśnie zaleca się podjęcie konkretnych środków bezpieczeństwa. Wśród nich wymienić można między innymi:

Seks
 • Unikanie szybkiej, gwałtownej penetracji, ponieważ może ona wywołać pęknięcia i doprowadzić do skaleczeń a nawet krwotoku.
 • W celu uniknięcia infekcji zranień lub zakażenia chorobami przenoszonymi drogą płciową takimi jak opryszczka, rzeżączka czy syfilis (kiła), należy stosować prezerwatywy.
 • Idealnie byłoby kąpać się przed i po stosunku.
 • Należy również zadbać o krótkie obcięcie paznokci, aby nie spowodowały one zranień.
 • Jedną z największych obaw osób jest to, czy podczas stosunku nie pojawi się problem z kałem. Aby uniknąć jakiegokolwiek dyskomfortu, możemy się zdecydować na lewatywę, która pomoże oczyścić odbyt.

Chcesz dowiedzieć się więcej? Przeczytaj więc artykuł: Życie seksualne – 6 nawyków, które je poprawią!

Praktyki, które mogą stwarzać ryzyko

 • Fisting: Jest to skrajna praktyka, podczas której poszukuje się przyjemności poprzez poszerzanie odbytu wkładając do niego wszystkie palce, całą dłoń, a nawet pięść.
 • Creampie: W tym przypadku w odbycie dochodzi do wytrysku.
 • Anilingus: Praktyka znana również jako “czarny pocałunek”. Podczas niej dochodzi do kontaktu odbytu z ustami partnera.

Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.