Ból brzucha - jakie są jego przyczyny?

Gdy dokucza Ci uporczywy ból brzucha, skontaktuj się ze specjalistą, żeby zapobiec poważnym konsekwencjom.
Ból brzucha - jakie są jego przyczyny?
Maricela Jiménez López

Napisane i zweryfikowane przez lekarz Maricela Jiménez López.

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Czy odczuwasz ból brzucha? Ten problem ma kilka możliwych źródeł. Zazwyczaj jest on klasyfikowany według intensywności i częstotliwości objawów, których doświadczasz. Kiedy określisz te aspekty, specjalista będzie w stanie Cię odpowiednio zdiagnozować.

Warto podkreślić, że ból brzucha lub dyskomfort w jego okolicy może pochodzić z Twojego układu pokarmowego lub być wynikiem infekcji.

Może też objawiać się, jako konsekwencja zespołu napięcia przedmiesiączkowego. W związku z tym ważne jest, aby zwrócić uwagę na ból w okolicach brzucha, ponieważ może on wskazywać na różne problemy zdrowotne.

Ból brzucha – rodzaje

  • Skupiony. Czujesz ból w jednej, konkretnej części brzucha. Możliwe, że występuje u Ciebie problem z twoim pęcherzykiem żółciowym lub wyrostkiem robaczkowym.
  • Ogólny. Ból jest mocniejszy w środkowej części Twojego brzucha. Zazwyczaj jest spowodowany przez wirusa, gazy lub niestrawność.
  • Skurcze. Dyskomfort trwa najwyżej przez 24 godziny i mogą mu towarzyszyć inne objawy, takie jak gorączka i biegunka.
  • Kolka. Możesz doświadczyć nagłego i intensywnego bólu.

Ból brzucha – przyczyny

Zatrucie pokarmowe

Zatrucie pokarmowe występuje, gdy spożywana żywność zawiera zarazki lub substancje toksyczne, które bezpośrednio atakują Twój organizm.

Ból brzucha, niechęć do jedzenia

Pacjent doświadcza bólów brzucha, gazów i skurczy brzucha, ponieważ jego jelita są podrażnione. Jeśli odczuwasz również nudności lub uczucie pieczenia podczas oddawania moczu, możesz mieć grypę żołądkową.

Zespół jelita nadwrażliwego

Zespół jelita wrażliwego objawia się kłującym bólem brzucha i w niektórych przypadkach towarzyszą temu gazy.

Generalnie pacjent będzie skarżył się na napięcie brzucha i problemy z trawieniem. Nagromadzenie gazu może spowodować także zaparcie lub biegunkę i nadmiar śluzowatej wydzieliny. Są również przypadki, w których występuje ból przy wypróżnianiu.

Zapalenie wyrostka robaczkowego

Zapalenie wyrostka robaczkowego występuje w przypadku poważnego zapalenia odcinka łączącego wyrostek z jelitem grubym.

Kobieta na sofie trzyma się za brzuch

Wyrostek robaczkowy jest zlokalizowany bezpośrednio po prawej stronie brzucha. Jeśli jest zablokowany przez stolec, obce obiekty w Twoim ciele lub przez obecność nowotworu, może rozwinąć się stan zapalny.

Ból może zmieniać się z lekkiego na intensywny i odwrotnie. Innymi dość częstymi symptomami są wzrost temperatury ciała, wymioty i nudności.

 Ciąża pozamaciczna

Ten stan występuje, gdy zapłodniona komórka jajowa zaszczepia się poza macicą. Z tego powodu podczas tak rozwijającej się ciąży występuje ból i krwotok. Może to uszkodzić jajowód i spowodować niewydolność sercowo-naczyniową, która może w najgorszym przypadku zakończyć się nawet śmiercią pacjentki.

Są kobiety, które doświadczają krwawienia z pochwy, a w przypadku innych pacjentek krwawienie nie występuje. Jednak ból brzucha występuje zawsze i jest to objaw nagły.

Zazwyczaj wyżej wspomniane objawy występują między czwartym a dziesiątym tygodniem ciąży. Ból brzucha jest wówczas ostry i trwały.

Zapalenie trzustki – ból brzucha i pleców

Podczas zapalenia trzustki możesz odczuwać pieczenie i ból w górnej lub środkowej części brzucha. Ból może również promieniować na plecy.

kobieta cierpi na ból brzucha

Dyskomfort może być niespodziewany i może po kilku dniach zaniknąć. Może być także przewlekły i dokuczać Ci przez lata. Skonsultuj się z lekarzem, jeśli oprócz bólu brzucha odczuwasz również następujące objawy:

  • Drażliwość lub ból po jedzeniu
  • Utrata masy ciała
  • Częstoskurcz
  • Wymioty
  • Nudności
  • Gorączka

Zapalenie uchyłków

Grudki, które tworzą się na wewnętrznych ścianach jelita, nazywane są uchyłkami.

Ich zapalenie lub infekcja powoduje zapalenie uchyłków. Pacjent doświadcza skurczy w dolnej części brzucha. W bardzo poważnych przypadkach mogą wystąpić krwotoki, a chory będzie wymagał natychmiastowej hospitalizacji.

Gruczolistość macicy

Ból miednicy jest bardzo częstym objawem, gdy pacjentka cierpi na endometriozę. Zazwyczaj dzieje się tak na dwa dni przed miesiączką.

kobietę boli brzuch

Jednak są kobiety, które nie odczuwają żadnego bólu. Ten stan objawia się, gdy komórki błony śluzowej znajdujące się w macicy narastają w innych częściach ciała, takich jak na przykład miednica.

Nietolerancja laktozy

Gdy Twoje ciało nie produkuje wystarczającej ilości enzymu laktazy, trawienie cukru laktozy jest utrudnione lub niemożliwe. Znajduje się ona głównie w mleku i innych produktach mlecznych.

Wskutek tego Twoje jelita nie działają prawidłowo i zmniejsza się wchłanianie składników odżywczych. W konsekwencji występują: gazy, obrzęk i ból w okolicy brzucha.

Ból brzucha  – zalecenia

Aby zapobiec bólom brzucha i w trakcie leczenia objawów związanych z dolegliwościami jelitowymi zaleca się następujące postępowanie:

  • Przeżuwaj jedzenie powoli, a przewód pokarmowy będzie działał prawidłowo.
  • Unikaj udania się na spoczynek w momencie, gdy odczuwasz ból w okolicy brzusznej; najlepszym wyjściem jest wówczas przybranie pozycji siedzącej z wyciągniętymi nogami.
  • Zmniejsz spożycie produktów mlecznych.
  • Unikaj jedzenia tłustych lub mocno przyprawionych potraw.
  • Ćwicz co najmniej 3 razy w tygodniu.
  • Zmniejsz spożycie alkoholu i papierosów.
  • Jedz 5 małych posiłków dziennie.
  • Pij więcej wody.

Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.