Ból brzucha – lecznicze działanie wybranych ziół

Aby złagodzić ból żołądka, możemy wykorzystać działanie niektórych ziół i roślin o działaniu leczniczym. Ze względu na ich właściwości możemy traktować je naturalnie i skutecznie leczenie doraźne.
Ból brzucha – lecznicze działanie wybranych ziół

Ostatnia aktualizacja: 24 września, 2022

Naturalne środki zawsze były dobrą i skuteczną alternatywną metodą leczenia najróżniejszych dolegliwości. Zioła lecznicze, o których będziemy dzisiaj mówić, pomogą szybko i skutecznie złagodzić ból brzucha.

Ból brzucha i niestrawność to bardzo uciążliwa i powszechnie występująca dolegliwość. Często występuje w górnym odcinku naszego układu pokarmowego. Czasami towarzyszą mu gazy, zgaga, problemy z prawidłowym trawieniem, wymioty lub brak apetytu.

Dzisiaj opowiemy wam o kilku wybranych przez nas ziołach i roślinach leczniczych, które pomogą wam złagodzić przykre dolegliwości układu trawiennego. Ich silne działanie może złagodzić zgagę, neutralizować ból i poprawiać trawienie.

Najlepsze jest to, że stosowanie naturalnych metod nie ma żadnych negatywnych skutków ubocznych. Dodatkowo opisane dzisiaj zioła są niedrogie bardzo łatwe do zdobycia.

Koper włoski pomaga na ból brzucha

Nasiona kopru włoskiego wspomagają trawienie, ułatwiają wydalanie gazów i zapobiegają bólowi spowodowanemu przez jego akumulację w układzie pokarmowym.

  • Możesz go stosować jako napar, który przyniesie Ci szybką ulgę w bólu.
  • Można go jednak również spożywać na surowo. Doskonale pasuje do sałatek lub jako dodatek do jednego z Twoich dań.

Rumianek

Rumianek jest jednym z największych sojuszników błony śluzowej żołądka. Chroni i naprawia wszelkie uszkodzenia dzięki jego efektom leczniczym. Pomaga także łagodzić zgagę i nadmierne gazy. Zmniejsza nadkwaśność, zwalcza zapalenie błony śluzowej żołądka i owrzodzenia żołądka.

Ponadto jest to skuteczny środek rozluźniający mięśnie i naturalny środek przeciwzapalny, który dzięki swoim właściwościom wyraźnie pomoże złagodzić ból brzucha.

Mięta i Ruta

Mięta jest silnym środkiem usprawniającym proces trawienia. Dodatkowo jest zarazem świetna do przeciwdziałania powstawaniu wrzodów i innych dolegliwości, takich jak zapalenia pęcherzyka żółciowego.

ból brzucha a mięta

Miętę możesz kupić w torebkach do zaparzania lub zrobić napar z luźnych suszonych liści.

Ruta to z kolei roślina, która swoim działaniem neutralizuje gazy, uczucie kwasowości i inne problemy żołądkowe. Dodatkowo może również mieć praktyczne zastosowanie w regulowaniu miesiączki.

Komosa piżmowa i Lippia trójlistna

Komosa to silny środek roślinny pobudzający trawienie. Pomaga łagodzić dolegliwości żołądkowe, szczególnie kolki. Tymczasem Lippia może pomóc w skurczach żołądka, a zarazem ułatwia oddawanie moczu.

Anyż pomaga na ból brzucha

Roślina ta jest jednym z najskuteczniejszych naturalnych środków stosowanych do leczenia dolegliwości żołądkowych ze względu na jego właściwości przeciwskurczowe i przeciwbólowe.

Anyż rozluźnia mięśnie brzucha, pomaga wydalać gazy, redukuje obrzęki i zmniejsza kwasowość. Ponadto zapobiega zapaleniom żołądka i kolkom na tle nerwowym, równocześnie wspomagając trawienie.

Tymianek i bazylia

Silne skurcze żołądka i jelit bywają niezwykle bolesne. Z pomocą może nam przyjść tymianek. Zioło to ułatwi również wydalanie gazów. Najlepiej jest przyjmować go jako napar, wypijamy bezpośrednio po posiłku.

Tymczasem bazylia skutecznie łagodzi ból brzucha i bóle menstruacyjne. Jeśli płuczesz gardło, stosując napar z bazylii, możesz w ten sposób pozbyć się bólu gardła.

Rozmaryn i Absynt

Rozmaryn walczy z objawami niestrawności i innymi problemami układu pokarmowego. Jego olejki eteryczne chronią Twój żołądek, wspomagając produkcję śluzu trawiennego.

Z kolei Absynt uspokaja dolegliwości wywołane przez bakterie, które są spożywane wraz z pokarmem lub wodą. Jest bardzo szkodliwy dla pasożytów jelitowych. Walczy również z infekcjami układu pokarmowego o różnym podłożu.

Siemię lniane a ból brzucha

Siemię lniane jest idealne przy zwalczaniu dolegliwości, takich jak biegunka, zaparcia lub zapalenie błony śluzowej żołądka. Pomaga także w leczeniu zapalenia jelit i okrężnicy, a także zespołu jelita drażliwego i uchyłków jelitowych.

Imbir

Napar z imbiru pomoże Ci złagodzić ból żołądka, zgagę, gazy i nudności. Dodatkowo zmniejsza kwasowość żołądka i zwalcza szkodliwe bakterie jelitowe. Pomaga także w trawieniu i łagodzi uciążliwe uczucie ciężkości po dużym posiłku.

  • Możesz go spożywać w postaci surowej lub jako napar, Zalecamy przyjmować go codziennie.

Aloes i Karczochy redukują ból brzucha

Aloes skutecznie łagodzi zgagę i pieczenie spowodowane stanem zapalnym błony śluzowej dzięki jego właściwościom przeciwzapalnym. Pomaga także regulować pracę przewodu pokarmowego, leczy zaparcia i oczyszcza jelita z niepotrzebnych, zalegających resztek.

Tymczasem karczochy pomagają w detoksykacji organów, które biorą udział w procesach trawiennych. Są idealne do oczyszczania wątroby i regulowania poziomu cholesterolu w organizmie.

Mniszek lekarski

Ostatnim polecanym dzisiaj naturalnym remedium jest mniszek lekarski. Jest roślina, która leczy zgagę, zaparcia i ogólnie sprzyja trawieniu. Jednakże, chociaż poprawia on ogólny stan układu pokarmowego, mniszek lekarski nie jest zalecany przy leczeniu wrzodów, zapalenia żołądka lub kamieni nerkowych czy zapalenia pęcherzyka żółciowego.

mniszek lekarski kwiat

Jak widać, opisane dzisiaj zioła i rośliny lecznicze są bardzo skuteczne w leczeniu wszelkich dolegliwości trawiennych. Jeśli wiesz, jak dobrze wykorzystać ich zbawienne właściwości, mogą zdecydowanie poprawić jakość Twojego życia.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Moreno-Salazar, S. F., Robles-Zepeda, R. E., & Johnson, D. E. (2008). Plant folk medicines for gastrointestinal disorders among the main tribes of Sonora, Mexico. Fitoterapia. https://doi.org/10.1016/j.fitote.2007.07.009
  • Swapna M. M., R., P., P., A. K., N., M. C., & P., R. N. (2011). A review on the medicinal and edible aspects of aquatic and wetland plants of India. Journal of Medicinal Plants Research. https://doi.org/10.5897/JMPRX11.005
  • Duke, James A, M. J. B.-G. J. duCellier & P.-A. K. D. (2001). Handbook of medicinal herbs. Herbal reference library. https://doi.org/10.1186/1746-4269-7-30

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.