Infekcja zatok - wylecz ją octem jabłkowym

W niektórych przypadkach infekcja zatok i przeziębienie są ze sobą mylone. Ponieważ jednak leczenie jest inne, ważne jest, aby wiedzieć, jak odróżnić objawy, aby odpowiednio je zwalczać.
Infekcja zatok - wylecz ją octem jabłkowym
Maricela Jiménez López

Przejrzane i zatwierdzone przez: lekarz Maricela Jiménez López.

Napisany przez Solimar Cedeño

Ostatnia aktualizacja: 09 sierpnia, 2022

Dyskomfort w oddychaniu jest bardzo uciążliwy. Brak możliwości swobodnego oddychania wpływa na nasze codzienne życie i sprawia, że ​​czujemy się zmęczeni. Jeśli dodasz inne objawy, takie jak gorączka, ból głowy i katar, choroba może nawet zatrzymać Cię w łóżku z powodu słabości, którą powoduje. Może to być infekcja zatok, ale nie zamartwiaj się. W tym artykule powiemy Ci, jak ją wyleczyć.

Wykorzystamy dar natury, aby infekcja zatok zniknęła bez śladu: ocet jabłkowy. Ten rodzaj octu ma wiele zalet zdrowotnych, więc naszym zaleceniem jest, aby nigdy go nie brakowało w Twojej spiżarni. Ale jak działa na infekcję zatok? O tym powiemy trochę później. Najpierw zdefiniujemy to schorzenie.

Co to jest infekcja zatok?

Infekcja zatok, lepiej znana jako zapalenie zatok lub zapalenie zatok przynosowych, jest stanem zapalnym tkanek miękkich zatok przynosowych. Stan jest klasyfikowany jako ostry, jeśli trwa kilka dni, a chroniczny, jeśli utrzymuje się dłużej niż 12 tygodni.

Ma różne przyczyny. Na poziomie anatomicznym infekcja zatok może być spowodowana przesuniętą przegrodą nosową lub bardzo małymi małżowinami. Palenie tytoniu, alergie i infekcje bakteryjne to także niektóre z przyczyn. Infekcja zatok często mylona jest z przeziębieniem; jest jednak o wiele bardziej złożoną chorobą.

Różnice między przeziębieniem a infekcją zatok

Infekcja związana z przeziębieniem i zapalenie zatok mają wiele wspólnych objawów, takich jak katar, gorączka, kapanie z nosa, ból głowy i przekrwienie, czyli zatkany nos. Jednak infekcja jest bardziej złożona niż przeziębienie.

Kiedy nie masz pewności, czy cierpisz z powodu przeziębienia czy może jest to infekcja zatok, zwróć uwagę na kolor wydzielin, na tym polega najważniejsza różnica.

Infekcja zatok.

Kiedy jest to przeziębienie, na początku choroby, wydzielina i kapanie z nosa są jasnego koloru i wodnistej konsystencji. Natomiast zapalenie zatok charakteryzuje się gęstą i żółtawą wydzieliną. Pierwszy stan utrzymuje się przez okres od 3 do 10 dni, podczas gdy drugi z reguły trwa dłużej niż 10 dni.

Ponadto przeziębienie jest spowodowane przez wirusy, a infekcja zatok spowodowana jest przez bakterie. Są pewne przypadki, w których ta ostatnia jest komplikacją pierwszego.

Jak leczyć infekcję zatok przy pomocy octu jabłkowego?

Ocet jabłkowy ma wiele zalet zdrowotnych. Dzięki niemu możesz leczyć dolegliwości, takie jak refluks żołądkowy, a nawet używać go jako toniku do włosów, aby Twoje włosy miały piękny połysk.

W tym szczególnym przypadku leczenia zapalenia zatok, stosowanie octu jabłkowego jest bardzo skuteczne. Ale jak on konkretnie działa?

Istnieje kilka lekarstw lub preparatów domowych z octu jabłkowego, które pomogą Ci wyleczyć zapalenie zatok w krótkim czasie. Są bardzo łatwe w przygotowaniu, pozwolą Ci spokojnie oddychać, a ponadto mogą zapobiec ponownemu pojawieniu się infekcji.

Płukanki z octu jabłkowego

Składniki

 • 2 łyżki octu jabłkowego (30 ml)
 • 1 szklanka wody (200 ml)

Co należy zrobić?

 • Weź garnek i podgrzej zawartość szklanki wody. Nie pozwól, aby zbytnio się zagrzała, bo będziesz jej potrzebować letniej.
 • Wyłącz ogień a następnie dodaj dwie łyżki octu jabłkowego. Dobrze wymieszaj aż do rozcieńczenia.
 • Aby zastosować płukankę, potrzebujesz jedynie wacika lub gazików nasączonych mieszanką.
 • Wyczyść swoje jamy nosowe, ale bardzo ostrożnie. Pomoże to rozcieńczyć śluz zgromadzony w kanale nosowym i oczyści go.
 • W ten sposób unikniesz gromadzenia się bakterii, które mogą pogorszyć stan.

Inhalacje

Składniki

 • ½ szklanki wody (125 ml)
 • ½ filiżanki octu jabłkowego (125 ml)

Co należy zrobić?

 • Weź garnek i dodaj pół szklanki wody i pół szklanki octu jabłkowego.
 • Następnie ogrzewaj mieszaninę do momentu, aż zacznie wrzeć. Wyłącz i pozwól jej ostygnąć przez kilka sekund.
 • Potem przelej miksturę do miski z szerokim otworem i nachyl nad nią twarz.
 • Umieść ręcznik nad głową, aby para nie uciekała i weź głęboki wdech.
 • Możesz powtarzać procedurę 2 lub 3 razy dziennie. Te inhalacje pomogą wyeliminować bakterie z kanału zatokowego.

Ocet jabłkowy na zatkany nos

Składniki

 • ¼ szklanki octu jabłkowego (62,5 ml)
 • ½ łyżeczki proszku imbirowego (2,5 g)
 • ½ łyżeczki pieprzu cayenne (2,5 g)
 • Sok z ½ cytryny
 • 3 łyżki miodu (75 g)
Ocet jabłkowy

Co należy zrobić?

 • Wlej ocet jabłkowy i sok z połowy cytryny do garnka i doprowadź do wrzenia.
 • Następnie wyłącz ogień i dodaj imbir, pieprz cayenne i miód. Dobrze wymieszaj i wlej preparat do szklanego słoika.
 • Codziennie spożywaj dwie łyżki preparatu. Pomoże to zmniejszyć stan zapalny zatok, odetkać jamę nosową i zwalczyć infekcję.

Dzięki tym naturalnym środkom złagodzisz objawy zapalenia zatok i szybko się wyleczysz. Przed rozpoczęciem każdego z tych alternatywnych sposobów leczenia należy pamiętać, aby udać się do laryngologa lub do lekarza specjalisty w celu konsultacji.

Infekcja zatok powinna być leczona na czas, aby uniknąć komplikacji. Nie wahaj się więc i wypróbuj te naturalne lekarstwa. Odzyskaj swój oddech i jakość życia dzięki tym prostym środkom z octu jabłkowego!


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.