Kryzys w związku - 4 sygnały, że nigdy nie przemija

Kryzys może dopaść nawet najbardziej udany związek, czasami jednak problemy w związku nie są przejściowe.
Kryzys w związku - 4 sygnały, że nigdy nie przemija

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Kryzys może dopaść nawet najbardziej udany związek, czasami jednak problemy w związku nie są przejściowe. Kiedy przez większość czasu relacja przynosi tylko straty, być może warto zastanowić się, czy dalsza walka w ogóle ma sens.

Nie każdy związek da się uratować, a już na pewno nie każdy warto – nie za wszelką cenę. Koniecznie czytaj dalej i poznaj 4 sygnały, które świadczą o tym, że zażegnacie kryzys.

Kryzys w związku – 4 objawy

To Ty sama najlepiej znasz siebie i swojego partnera, a więc i Ty najlepiej znasz przynajmniej niektóre z przyczyn kryzysu w Waszym związku. Z innymi jednak stosunkowo ciężko może być się pogodzić, zwłaszcza jeśli okazuje się, że zawsze winne są obie strony konfliktu.

Potrzebujesz kilku porad i wskazówek, co może świadczyć o kryzysie w związku? Koniecznie czytaj dalej i poznaj 4 kluczowe punkty.

1. Wierzysz w to, że uda Ci się zmienić partnera

Jeśli przechodzi Ci przez myśl, że wprawdzie Twój partner nie jest idealny, ale na pewno prędzej czy później uda Ci się go zmienić, nie świadczy to najlepiej o Was i Waszej relacji. Czasami popełniamy taki błąd nieświadomie. Często jednak dochodzi do tego już w początkowej fazie związku, kiedy łatwo uwierzyć w to, że wszystko jest możliwe.

Jeśli Twój partner pali papierosy, ubiera się w sposób, który Ci nie odpowiada lub zajmuje się czymś, czego nie rozumiesz, łatwo wpaść w pułapkę myślenia, że prędzej czy później uda Ci się to zmienić. To poważny błąd, który może odbić się na dalszej relacji.

Ludzie nie mają w zwyczaju się zmieniać, a nawet jeśli – wciąż mogą nie zmieniać się w taki sposób, jaki byś tego oczekiwała. Nie można wchodzić w związek z drugą osobą z założeniem, że ułoży się Wam dopiero wtedy, gdy uda Ci się wypracować poszczególne punkty na liście zmian.

Dojrzały związek opiera się na zaakceptowaniu drugiej strony. Jeśli nie jesteś w stanie tego zrobić, najwyraźniej musisz poszukać szczęścia gdzieś indziej.

2. Bez partnera czujesz się nikim

Chroniczny kryzys w związku może wynikać też z uzależnienia emocjonalnego. Żyjemy w społeczeństwie, które przywiązuje ogromną wagę do bycia w związku. Praktycznie od najmłodszych lat jesteśmy karmieni wizją idealnych rodzin i relacji, niczym z bajki.

Stąd w wielu przypadkach bierze się paniczny wręcz strach przed utratą bliskiej osoby i samotnością. Wraz ze strachem pojawia się również uzależnienie emocjonalne.

Uzależnienie emocjonalne, kryzys w związku

Pamiętaj, że nie da się tworzyć udanego i szczęśliwego związku w oparciu o uzależnienie i strach. Jeśli czujesz, że masz wartość tylko wtedy, gdy jesteś z drugą osobą, oznacza to, że kryzys w Twoim związku nie jest przejściowy, a raczej rozstanie staje się nieuchronne.

W przeciwnym wypadku czeka Cię tylko rozczarowanie i narastająca frustracja, przy jednoczesnej utracie poczucia własnej wartości.

3. Obwiniasz partnera o wszystkie niepowodzenia

Czasami trudno nam pogodzić się z tym, że powinniśmy brać odpowiedzialność za własne czyny i decyzje. Wówczas najłatwiej jest obwinić za niepowodzenia drugą osobę. To kolejna z oznak, że kryzys w związku jest przewlekły i szanse na jego rozwiązanie są nikłe.

Oczywiście konflikty zdarzają się w każdym związku. Poważny problem pojawia się wtedy, gdy winą za wszelkie niepowodzenia chcesz obwiniać drugą osobę i nie jesteś gotowa przejąć jakiejkolwiek odpowiedzialności za siebie i Wasz związek.

Aby relacja była udana, musicie grać jako zespół, a nie jak rywale. Grając w przeciwnych drużynach nie macie szans na osiągnięcie wspólnego celu

Kłótnia pary, kryzys w związku

Zamiast obwiniać się nawzajem i szukać winnego, lepiej porozmawiać otwarcie i wspólnie odszukać rozwiązanie danej sytuacji. Empatia i otwartość to fundamenty udanego związku. Warto też zapoznać się z trudną sztuką kompromisów. To one uratowały nie jeden związek, nawet taki w którym kryzys zdawał się już być nie do pokonania.

4. Kryzys w związku a kryzys w łóżku

Jednym z problemów, z którym boryka się wiele par, zwłaszcza z dłuższym stażem, jest pogorszenie się ich życia seksualnego. Brak pożądania i spadające libido to czasami przejściowe kłopoty, jednak jeśli nie są odpowiednio rozwiązane, mogą na stale zaważyć na przyszłości związku.

Kryzys w łóżku może pogłębiać kryzys relacji, prowadząc nawet do jej rozpadu. Warto pamiętać, że spadek libido z czasem jest stosunkowo normalny. Kiedy mija pierwsza faza totalnego zauroczenia, przestajemy aż tak mocno przywiązywać się do naszej cielesności. Zamiast tego skupiamy się bardziej na codziennych sprawach i innych sposobach okazywania sobie uczuć.

Obowiązki rodzinne czy zawodowe często przytłaczają nas na tyle, że nie mamy już czasu ani siły uwodzić partnera na co dzień. Warto jednak zadbać o to, by od czasu do czasu do Waszej sypialni zakradła się z powrotem iskierka pożądania.

Pocałunek pary, aby zażegnać kryzys

Przede wszystkim jednak warto otwarcie rozmawiać o swoich pragnieniach i potrzebach. W przeciwnym wypadku pojawiają się niedopowiedzenia i frustracje, które są niezwykle destrukcyjne dla związku.

Kryzys może przydarzyć się w każdym związku, pamiętaj jednak, że nie warto tracić nadziei. Zwłaszcza jeśli wiesz, że Wasza relacja warta jest pracy i wysiłku, jaki w nią włożyliście. Czasami wystarczy zidentyfikować źródło problemu, by odnaleźć najlepsze rozwiązanie i uratować związek.

W przeciwnym wypadku czasami najlepiej jest pozwolić sobie odejść i zacząć na nowo, w zupełnie innym miejscu.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Perles, F., San Martín, J., Canto, J., & Moreno, P. (2011). Inteligencia emocional, celos, tendencia al abuso y estrategias de resolución de conflicto en la pareja. Escritos de Psicología / Psychological Writings. https://doi.org/10.5231/psy.writ.2011.0605
  • Maureira, F. (2011). Los Componentes de la Relación de Pareja. Revista Electrónica de Psicología Iztacala.
  • Rivera, D., Cruz, C., & Muñoz, C. (2011). Satisfacción en las relaciones de pareja en la adultez emergente: El rol del apego, la intimidad y la depresión. Terapia Psicologica. https://doi.org/10.4067/S0718-48082011000100008
  • Sangrador, J. L. (1993). Consideraciones psicosociales sobre el amor romántico. Psicothema.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.