Krwiak śródczaszkowy: co to jest i jak się go leczy?

Krwiak śródczaszkowy to nagromadzenie krwi w strukturach tworzących czaszkę. To poważna sytuacja, która wymaga natychmiastowej pomocy lekarskiej.
Krwiak śródczaszkowy: co to jest i jak się go leczy?

Ostatnia aktualizacja: 15 maja, 2022

Krwiak śródczaszkowy często zagraża życiu. I chociaż wiele tych zmian może mieć niewielki rozmiar, ich ewolucja musi być monitorowana. To nie jest kwestia, którą należy lekceważyć, ani pozwolić, by uchodziła za kolejny objaw.

Problem ten rozwija się, gdy krew gromadzi się wewnątrz kości czaszki. Miejsca zbierania się krwi są zróżnicowane, a obraz kliniczny będzie się zmieniał w zależności od tych pozycji.

Jednym z problemów tych krwiaków jest nacisk, jaki generują na wrażliwy narząd, jakim jest mózg. To zwiększone napięcie uszkadza neurony i zakłóca ich funkcjonowanie.

Łagodna postać krwiaka śródczaszkowego to taka, która objawia się wstrząsem mózgu, czyli krótkotrwałą utratą przytomności z całkowitym wyzdrowieniem. Jednak mogą również wystąpić ciężkie postacie, które prowadzą do śmierci pacjenta.

Nagromadzenie krwi pochodzi z pękniętego naczynia krwionośnego w czaszce. Może być ono przerwane przez uraz lub przez samoistne pęknięcie tętnicy, na przykład w przypadku wad wrodzonych.

Rodzaje krwiaków śródczaszkowych

Zgodnie z ich umiejscowieniem w czaszce, istnieją trzy rodzaje krwiaków śródczaszkowych.

Krwiak podtwardówkowy

Krwiak podtwardówkowy znajduje się poniżej opony twardej, która jest jedną z warstw opon mózgowo-rdzeniowych. W trakcie tego procesu dochodzi do pęknięcia jednego lub więcej naczyń krwionośnych, co powoduje gromadzenie się krwi w regionie, w którym jest uwięziona. Jeśli rozmiar krwiaka jest duży, istnieje poważne zagrożenie życia.

Kiedy krwiak ma ostrą postać, ryzyko jest większe. To ten, który klasycznie pojawia się zaraz po urazie. Objawy pojawiają się szybko i są zwykle dość widoczne, z utratą przytomności, nudnościami, drgawkami i bólem włącznie.

Inną odmianą jest podostry krwiak podtwardówkowy, który tworzy się stopniowo, objawiając się w ciągu dni lub tygodni. I wreszcie przewlekły krwiak podtwardówkowy, który może się rozwijać miesiącami. Ten ostatni zwykle zaczyna się niepostrzeżenie i rozwija po cichu.

Lekarz badający mózg.
Krwiak śródczaszkowy to nagromadzenie krwi wewnątrz czaszki. W ciężkich przypadkach wynik może być śmiertelny.

Dowiedz się więcej na ten temat: Różnica między mózgiem a umysłem

Krwiak zewnątrzoponowy

Ten krwiak śródczaszkowy umiejscawia się między oponą twardą a czaszką, czyli można powiedzieć, w najbardziej zewnętrznej części mózgu. Krew zbiera się najbliżej skóry.

Klasyczną przyczyną jest uraz, a komplikacją jest wywierany przez krwiak nacisk wewnętrzny. Bardzo często pacjenci z tą odmianą przechodzą przez różne etapy utraty przytomności.

Krwiak śródmózgowy

Znany również jako krwiak śródmiąższowy. Lokalizuje się w tkance mózgowej, w środku neuronów, stąd jego nazwa. Może pochodzić z urazu, ale także z udarów spowodowanych pęknięciem tętnic lub obecnością wady wrodzonej.

Niektóre guzy mózgu są również odpowiedzialne za ten obraz kliniczny. Jego leczenie jest bardziej skomplikowane, ponieważ wiąże się z trudną pozycją i poważnym ryzykiem następstw.

Jak się leczy krwiak śródczaszkowy

Kiedy lekarze wykryją krwiaka śródczaszkowego, najpierw ustalają jego wielkość i położenie. Osiąga się to za pomocą technik obrazowania, takich jak tomografia komputerowa lub rezonans magnetyczny.

Jeśli krwiak śródczaszkowy jest niewielki, nie wywiera ucisku, a objawy chorego są stabilne, nie zaleca się żadnego konkretnego leczenia. Natomiast podaje się wytyczne dotyczące sygnałów ostrzegawczych i pacjent jest zwykle ponownie monitorowany po pewnym czasie.

W większych, zagrażających życiu przypadkach lekarze planują operację. Istnieją dwa podejścia: zlokalizowany drenaż lub kraniotomia. Miejscowy drenaż ma na celu jak najmniejszą interwencję w czaszkę.

W tym celu chirurg wykonuje minimalny otwór w czaszce, aby wprowadzić sondę i odprowadzić krew z krwiaka na zewnątrz. W przypadku dużych zmian nie jest to możliwe, a lekarze stosują kraniotomię z pełnym otwarciem kości.

RTG głowy.
Badania obrazowe, takie jak CT i MRI, zapewniają wskazówki diagnostyczne.

Co zrobić, jeśli podejrzewasz obecność krwiaka śródczaszkowego

Jeśli doznaliśmy urazu głowy lub mamy objawy wskazujące na jakieś problemy z mózgiem, najlepiej natychmiast skonsultować się z lekarzem. Jak już powiedzieliśmy, są to poważne problemy zdrowotne, które zagrażają życiu.

Pracownicy służby zdrowia wykonają uzupełniające metody diagnostyczne w celu określenia obecności krwiaka śródczaszkowego, jego wielkości i położenia. Na tej podstawie mogą zaplanować operację, drenaż czy okresowe kontrole.

Pacjenci przyjmujący leki przeciwzakrzepowe powinni zwrócić szczególną uwagę, ponieważ są one czynnikiem obciążającym krwiaki, które pogarszają ich obraz. Lekarz opiekujący się tymi pacjentami powinien od pierwszej chwili wiedzieć, że pacjent zażywa te leki.

Konsultacja wykonana na czas może uratować życie; dlatego ważne jest, aby w takich przypadkach nie opóźniać pomocy lekarskiej. Podsumowując, krwiak śródczaszkowy jest stanem nagłym i tak należy go traktować.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Iglesias, Román, et al. “Concausality in a clinical case of subdural hematoma.” Medicina Legal de Costa Rica 34.2 (2017): 113-117.
  • Quintana, E. Murias, et al. “Tratamiento combinado, mediante embolización y cirugía, de los aneurismas cerebrales rotos con hematoma cerebral e hipertensión intracraneal: Análisis retrospectivo y revisión de la bibliografía.” Radiología 61.1 (2019): 42-50.
  • Ortega Santiesteban, Orlando, et al. “Diagnosing a subdural hematoma: a clinical-imaging dynamic process.” Revista Médica Electrónica 41.2 (2019).

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.