Zapalenie opon mózgowych i zapalenie mózgu — co je różni?

Odróżnienie zapalenia opon mózgowych od zapalenia mózgu nie stanowi łatwego zadania. Te infekcje są podobne na początku, ale wpływają na różne struktury.
Zapalenie opon mózgowych i zapalenie mózgu — co je różni?

Ostatnia aktualizacja: 16 października, 2021

Zapalenie opon mózgowych i zapalenie mózgu to dwie główne infekcje ośrodkowego układu nerwowego. Sposób, w jaki wpływają na mózg, jest inny, podobnie jak leczenie. Na początku mogą mieć podobne objawy, dlatego lekarze przeprowadzą różne testy, aby je właściwie rozpoznać i rozpoznać. Zapalenie opon mózgowych i zapalenie mózgu stanowią poważne zagrożenie dla naszego zdrowia.

Zapalenie opon mózgowych i zapalenie mózgu — różnice

Pierwszym krokiem, jaki podejmie lekarz w związku z infekcją ośrodkowego układu nerwowego, jest ustalenie, jaki to rodzaj infekcji. Jest to kluczowe, ponieważ każdy z nich wymaga innego postępowania i leczenia. Co więcej, choroby te mają wysoką śmiertelność bez odpowiedniej terapii. Tak więc niespecyficzne objawy na początku są problematyczne.

Pierwsze objawy obu chorób to:

  • Gorączka
  • Ból głowy
  • Wymioty
  • Ogólne złe samopoczucie

Zapalenie opon mózgowych

Ta infekcja ma miejsce w warstwach pokrywających mózg — oponach mózgowych, a głównym objawem jest sztywność karku. Istnieją również objawy oponowe:

  • Objaw Kerniga. Osoba z zapaleniem opon mózgowo-rdzeniowych będzie miała odruch zginania kolana, gdy podniesie wyciągniętą nogę.
  • Objaw Brudzińskiego. Osoba z zapaleniem opon mózgowych będzie miała odruch zginania kolan podczas podnoszenia szyi.

Zauważ, że zarażona osoba jest zorientowana i świadoma, w przeciwieństwie do tej, która cierpi na zapalenie mózgu. Jednak w niektórych przypadkach może również wystąpić dezorientacja.

Co więcej, pacjent może mieć zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych, jeśli występuje sztywność karku i objawy oponowe ze zmienioną świadomością. Zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych jest chorobą pośrednią między zapaleniem opon mózgowo-rdzeniowych a zapaleniem mózgu, wykazuje więc objawy obu.

Mężczyzna z bólem głowy.
Zapalenie opon mózgowych powoduje silne bóle głowy z powodu nacisku wywołanego zapaleniem opon mózgowych.

Rodzaje zapalenia opon mózgowych

Zależą one od czynnika sprawczego:

  • Bakteryjne. Najczęściej powodują je pneumokoki i meningokoki. Co więcej, ten rodzaj zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych ma złe rokowania bez leczenia antybiotykami.
  • Wirusowe. Nie stanowi zagrożenia jeśli zostaną zastosowane antybiotyki. Zwykle trwa od jednego do dwóch tygodni, a stan kliniczny jest ostry. Oprócz prezentowania sztywności karku i objawów oponowych pacjent doświadcza ogólnych objawów, takich jak grypa. Leczenie zależy od objawów.

Płyn wypływający z nakłucia lędźwiowego do diagnostyki różnicowej zapalenia opon mózgowych określa diagnozę. W bakteryjnym zapaleniu opon mózgowych występuje ropa, ale płyn jest przejrzysty w formie wirusowej.

Zapalenie mózgu

Ponieważ jak sama nazwa wskazuje, jest to zapalenie mózgu, dominujące objawy mają związek z upośledzeniem jego funkcji. Tak jak zapalenie opon mózgowych wykazuje sztywność karku jako główny objaw, głównym objawem zapalenia mózgu są zaburzenia świadomości. Pacjent może być oszołomiony i zdezorientowany.

Ta zmiana świadomości może prowadzić do śpiączki. Mogą też wystąpić zmiany behawioralne i zmiany osobowości, a także wcześniejsze napady padaczkowe.

Zbliżenie wirusa.
Wirus opryszczki pospolitej jest główną przyczyną zapalenia mózgu na całym świecie.

Zapalenie mózgu — główna przyczyna

Zapalenie mózgu jest poważną i śmiertelną infekcją i ma 50% śmiertelność, jeśli nie jest leczone. Ponadto głównym czynnikiem sprawczym jest zwykle wirus opryszczki pospolitej. W rzeczywistości jest to spowodowane przez trzydzieści procent wirusowego zapalenia mózgu, w szczególności typu 1.

Jak możesz sobie wyobrazić, lekarze zwykle leczą zapalenie mózgu, gdy dana osoba ma objawy wskazujące na zapalenie opon mózgowych lub zapalenie mózgu. Priorytetem jest powstrzymanie ewentualnej choroby o wyższej śmiertelności.

W leczeniu opryszczkowego zapalenia mózgu stosuje się acyklowir, środek przeciwwirusowy, który hamuje syntezę DNA wirusa w zakażonych komórkach, nie zmieniając struktury komórek zdrowych. Lekarz przepisze również ampicylinę, antybiotyk, jeśli dana osoba ma ponad 50 lat, jest alkoholikiem lub cierpi na jakąś chorobę przewlekłą.

Różnice nie zawsze są oczywiste

Nie zawsze można dokładnie odróżnić objawy zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych od zapalenia mózgu. Co więcej, w rutynowej praktyce trudno jest od razu postawić trafną diagnozę. Lekarze muszą dla pewności przeprowadzić dodatkowe badania, takie jak nakłucie lędźwiowe.

Skonsultuj się z lekarzem tak szybko, jak to możliwe, jeśli masz gorączkę, ból głowy, wymioty i ogólne złe samopoczucie. Dzieje się tak, ponieważ tylko zespół medyczny może określić najlepsze podejście i zasugerować ostateczne leczenie, aby zatrzymać proces.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.