Zapalenie opon mózgowych u dzieci – nie ignoruj tych objawów

Zapalenie opon mózgowych może przyjmować u dzieci rozmaite formy. Dlatego właśnie jeśli zauważasz u dziecka jakiekolwiek objawy, nie wahaj się skonsultować z lekarzem zanim będzie za późno.
Zapalenie opon mózgowych u dzieci – nie ignoruj tych objawów
Maricela Jiménez López

Przejrzane i zatwierdzone przez: lekarz Maricela Jiménez López.

Napisany przez Equipo Editorial

Ostatnia aktualizacja: 16 czerwca, 2023

Zapalenie opon mózgowych u dzieci wywołuje poważny stan zapalny błon otaczających mózg oraz rdzenia kręgowego. Ze względu na swój delikatny układ odpornościowy, najmłodsi są narażeni na tą dolegliwość i może ona wywołać u nich poważne powikłania.

Dlatego właśnie dzisiejszy artykuł poświęcimy na omówienie tematu jakim jest zapalenie opon mózgowych u dzieci. Dzięki temu będziesz w stanie szybko zidentyfikować objawy i podjąć odpowiednie kroki.

Zapalenie opon mózgowych u dzieci – jakich objawów nie należy ignorować?

1. Silny ból głowy

Zapalenie opon mózgowych u dzieci wywołuje u nich nieznośny ból głowy. Czasami ból schodzi również na szyję.

Ból głowy a zapalenie opon mózgowych u dzieci

W przypadku noworodków pojawi się również wybrzuszenie na ciemiączku.

2. Bóle brzucha, mdłości i wymioty

Objawy te są uciążliwe zwłaszcza w pierwszej fazie choroby. Może się u dziecka pojawić utrata apetytu – częściowo jako reakcja na uciążliwe bóle brzucha.

3. Nadwrażliwość na światło

Innym objawem jaki wywołuje zapalenie opon mózgowych u dzieci jest światłowstręt.

Gdy dziecko jest wystawione na działanie światła, zwłaszcza słonecznego, zaczynają mu łzawić oczy. Mogą temu towarzyszyć również mdłości a ból głowy jeszcze się intensyfikuje.

4. Sztywność karku

Jest to jeden z najbardziej charakterystycznych objawów zapalenia opon mózgowych u dzieci:

  • Maluch kładzie się na boku, głowę odchyla do tyłu a nogi ma zgięte.
  • Nie jest w stanie wyprostować szyi, ponieważ jest ona sztywna i wywołuje to bolesność.

5. Podwójne widzenie i gorączka

Możesz zauważyć, że dziecko wpatruje się nieobecnym wzrokiem w jeden punkt. Możliwe, że będzie się ono skarżyć, że widzi podwójnie. Jednym z głównych objawów jest również gorączka, dreszcze i uporczywe uczucie zimna. 

Mama z chorą córką

Gdy temperatura zacznie już wzrastać, bardzo trudno będzie ją obniżyć. Ponieważ jednak gorączka to objaw wielu chorób, należy zwrócić uwagę również na inne objawy.

6. Wysypka skórna

Wysypka oraz wypryski na skórze dziecka może wystąpić również, gdy pojawia się zapalenie opon mózgowych u dzieci.

  • Jeżeli chcesz ustalić, czy wysypkę spowodowała właśnie ta choroba, weź przezroczystą szklankę.
  • Naciśnij nią miejsce, w którym pojawiła się wysypka. Przyjrzyj się, czy obszar stał się blady. Jeżeli tak, nie mamy do czynienia z zapaleniem opon mózgowych.
  • Jeżeli jednak wysypka zachowała swój kolor pomimo naciśnięcia na nią, najlepiej będzie skonsultować się z lekarzem pediatrą.

Jest to choroba, której nie wolno nam ignorować. W przypadku dzieci należy w związku z tym zwracać baczną uwagę na wyżej opisane objawy oraz na jakiekolwiek oznaki odbiegające od normalności.

Lekarz specjalista wykona niezbędne badania i jeśli wykryje zapalenie opon mózgowych, maluch zostanie natychmiast przeniesiony do szpitala.

Koniecznie zobacz też artykuł: Szpital – 5 przydatnych porad podczas wizyty

Szczepienie na zapalenie opon mózgowych u dzieci

Niektórym odmianom zapalenia opon mózgowych można spróbować zapobiec podając odpowiednią szczepionkę. Obecnie popularne i dostępne w niektórych krajach to szczepionki przeciw:

  • Meningokokom
  • Bakteriom haemophilus
  • Pneumokokom
Szczepienie

Niektóre z nich nie znajdują się w lokalnym kalendarzu szczepień. Aby je podać dziecku, należy się o nie dodatkowo postarać.

Nie ma jednak stuprocentowej pewności, że wspomniane szczepionki uchronią dziecko przed tą infekcją. Działają bowiem jedynie na pewne antygeny szczepu bakteryjnego.

Zapalenie opon mózgowych u noworodka – jak się objawia?

W przypadku noworodków i niemowląt, zapalenie opon mózgowych wywołuje u nich rozdrażnienie. Dzieci nie chcą jeść, są marudne i kapryśne.

  • Pierwszym objawem jest gorączka. Istnieją jednak przypadki hipotermii.
  • Może się pojawić przyśpieszony, płytki oddech oraz konwulsje.

Noworodki są w takiej sytuacji bardzo zagrożone, ponieważ ich czaszka nie jest jeszcze w pełni uformowana. Zapalenie opon mózgowych u dzieci wywołuje negatywne skutki na ich ciemiączku oraz miejscach, gdzie czaszka się jeszcze nie zrosła.

Typowe objawy tej dolegliwości mogą się pojawić, gdy lekarz pediatra bada dziecko pod kątem dojrzałości ośrodkowego układu nerwowego. Gdy występuje meningokokowe zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych, da się dodatkowo zauważyć czerwonawe plamy na ciele dziecka.

Ze względu na różnorodność objawów, jakie wywołuje zapalenie opon mózgowych u dzieci, gdy tylko okazuje się, że objawy mogą one ostrzegać o chorobie, jak najszybciej należy wykonać punkcję lędźwiową. Umożliwia to jednoznaczne potwierdzenie lub wykluczenie stanu zapalnego.

Jeżeli noworodek gorączkuje bez wyraźnej przyczyny, lekarz pediatra może się zdecydować na punkcję nawet jeśli nie ma innych towarzyszących temu objawów.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.