Szpital – 5 przydatnych porad podczas wizyty

Wybierasz się do szpitala z zamiarem odwiedzenia znajomego lub bliskiego? W tym artykule znajdziesz kilka wskazówek przydatnych podczas wizyty w szpitalu.
Szpital – 5 przydatnych porad podczas wizyty

Ostatnia aktualizacja: 09 sierpnia, 2022

“Ścisz głos.” “Zaczekaj na zewnątrz.” “Godziny odwiedzin kończą się o osiemnastej.” Szpital jest jedną z instytucji z najsurowszymi przepisami. Jak więc powinna wyglądać nasza wizyta u pacjenta?

Centra medyczne ustalają pewne normy, których przestrzegają lekarze, pielęgniarki oraz pacjenci i ich rodziny. Celem tych norm jest utrzymanie porządku w samym środku stresujących sytuacji.

Większość ludzi zapomina o tym, że niektóre z zasad, do których należy się stosować odwiedzając pacjenta, istnieją dla fizycznego i psychicznego komfortu – zarówno pacjentów jak i osób składających im wizytę.

Poniższe porady mogą okazać się przydatne podczas odwiedzin w szpitalu członka naszej rodziny lub znajomego.

Porady dla odwiedzających pacjentów w szpitalu

1. Mów niskim głosem będąc u pacjenta

Brzmi to banalnie, ale cisza w szpitalu jest podstawą dla szybkiego powrotu pacjentów do zdrowia, a także dla pracy personelu medycznego. Wystarczy jeden krzyk, aby chirurg wykonujący właśnie operację wykonał nieprawidłowy ruch. W rezultacie pacjent może doznać poważnego uszczerbku na zdrowiu

Mężczyzna zapina usta na suwak

Nie wspominając nawet o tym, że niektórzy pacjenci leżą w szpitalu z powodu niewydolności serca. Najmniejsza nawet zmiana w ich otoczeniu może okazać się dla nich śmiertelna. Ta zasada obowiązuje w każdej placówce zdrowotnej.

Niezależnie od tego, gdzie się znajdujesz, już od samego wejścia lepiej jest zachowywać się ostrożnie i być nastawionym na współpracę z personelem instytucji. Bardzo ważne jest także przestrzeganie zasad szpitala lub kliniki.

Może zainteresuje Cię również artykuł: Lek na raka – Hiszpańskie szpitale testują nowy produkt

2. Zadbaj o higienę

Kliniki i szpitale są zamkniętymi obiektami, w których przebywają ogromne ilości ludzi, którzy chorują na różnego rodzaju infekcje wirusowe, bakteryjne i inne. Czystość jest charakterystyczną cechą szpitali. Jednakże nie znaczy to, że są one nieskazitelne – są siedliskiem chorób i infekcji.

Ważne jest aby przestrzegać określonych zasad higieny podczas wizyty w szpitalu.

szpital salowe
  • Po pierwsze, niezbędne jest odkażenie rąk za pomocą alkoholu i mydła w płynie przed jakimkolwiek kontaktem fizycznym z pacjentem.
  • Nie należy dotykać rękami żadnej części twarzy, ust czy nosa przed ponownym ich umyciem.
  • Dodatkowo, dobrym pomysłem jest również zdezynfekowanie telefonu komórkowego po przybyciu do szpitala a także po jego opuszczeniu, szczególnie przed spożyciem posiłku.

Głównym celem przestrzegania tych wskazówek jest utrudnienie przenoszenia zaraźliwych infekcji.

3. Unikaj konfrontacji

Poczekalnie są wypełnione rozmowami i panuje w nich niepokój. Niezbędne jest utrzymanie przyjaznego tonu i unikanie tematów mogących wywołać napięcie.

Złotą zasadą podczas odwiedzania pacjenta w szpitalu jest unikanie tematów związanych z polityką religią, a także tych o podobnej naturze. Te tematy łatwo prowadzą do dyskusji i sprzecznych reakcji w otoczeniu.

Rodzinne kontrowersje również mogą doprowadzić do sprzeczek. Oczywiście nie są one akceptowane w szpitalnym otoczeniu.

Zamartwianie się zdrowiem najbliższych może wywołać złość, strach, frustrację i nerwowość. W takich wypadkach lepiej jest skupić się na zwykłych, przyjemnych rozmowach, wsparciu oraz na aktywnym słuchaniu pacjenta.

4. Szpital nie jest miejscem dla dzieci

szpital dziecko na wózku inwalidzkim

Szpitale są zimne, nudne i ciche. Zasadniczo dzieci nie czują się najlepiej w takich miejscach. Dlatego też sytuacja komplikuje się, kiedy zmuszamy dzieci do spędzania długich, nieznośnych godzin w surowych warunkach.

Jeśli dziecko nie jest cierpliwe, najlepszym rozwiązaniem będzie zostawienie pociechy w domu pod opieką opiekunki lub kogoś z rodziny. Istnieje duże ryzyko zachorowania dziecka, ponieważ jest ono bardziej podatne na wirusy niż dorosły.

Dodatkowo istnieje duże prawdopodobieństwo, że dziecku zacznie doskwierać nuda. To sprawi, że zachowanie malucha znacznie się pogorszy, co z kolei nie sprawdzi się dobrze w poczekalni. Jeszcze gorzej będzie się to miało w przypadku pokoju, w którym leży chory.

5. Bądź cierpliwy odwiedzając pacjenta

Bycie zmartwionym a bycie uciążliwym to dwie różne rzeczy. Sprawdzanie co 20 minut jak czuje się nasz bliski nie przyspieszy jego rekonwalescencji. Wręcz przeciwnie, wpłynie to negatywnie na personel medyczny. To, co naprawdę jest potrzebne to spokój pracowników oraz ich skupienie.

Tylko jeden lekarz czuwa nad 8 czy 10 pacjentami w ciągu nocy.  Z tego powodu cały czas przemyka on tu i tam. Innym z nieodpowiednich zachowań jest naciskanie na różne pielęgniarki, aby przyspieszyły leczenie lub określoną czynność, która musi zostać wykonana.

Osoba odwiedzająca pacjenta w szpitalu powinna być cierpliwa, aby harmonia tam istniejąca nie została zakłócona. Zastosowanie się do tych wskazówek pozwoli nam przyczynić się do porządku potrzebnego w odpowiednim leczeniu pacjentów.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.