Czym jest gorączka Q?

W większości przypadków gorączka Q nie ma żadnych powikłań. Jednak u niektórych osób mogą występować cięższe objawy, które mogą nawet przerodzić się w zapalenie wątroby, zapalenie płuc, zapalenie wsierdzia lub zapalenie opon mózgowych.
Czym jest gorączka Q?

Napisany przez Edith Sánchez

Ostatnia aktualizacja: 09 sierpnia, 2022

Gorączka Q to nazwa choroby przenoszonej przez zwierzęta na ludzi. Lekarze po raz pierwszy odkryli ją w 1935 roku i nadali jej nazwę „gorączka Q”, ponieważ nie mogli zrozumieć, co to za schorzenie. Litera „Q” pochodzi od angielskiego słowa zapytanie lub pytanie.

Po zbadaniu, specjaliści odkryli, że czynnikiem, który powoduje gorączkę Q, są bakterie Coviella burnetii. Na ogół żyje ona u zwierząt domowych, takich jak krowy, kozy, owce i inne ssaki. Zwykle nie powoduje problemów zdrowotnych u zwierząt.

Chociaż gorączka Q może wystąpić o każdej porze roku, pojawia się głównie wiosną i na początku lata. Najwięcej przypadków ma miejsce między kwietniem i majem.

Gorączka Q – początki

Gorączka Q jest zwykle łagodną chorobą, bardzo podobną do grypy. Istnieje również jednak śmiertelna postać tego schorzenia. Może ona powodować uszkodzenie mózgu, serca, wątroby i płuc. U niektórych może natomiast nie mieć żadnych objawów.

Gorączka Q

Bakteria Coxiella burnetii, która powoduje tę chorobę, zwykle występuje w płynach ustrojowych związanych z porodem u zwierząt. Innymi słowy, można ją znaleźć w łożysku i płynie owodniowym. Ponadto znajduje się również w mleku, moczu i kale zarażonych zwierząt.

Niektóre osoby zarażają się nawet bez bezpośredniego kontaktu ze zwierzętami. Wdychanie pyłu, który został zanieczyszczony kałem, moczem lub płynami ustrojowymi zarażonych zwierząt może być równie niebezpieczne. Podobnie – bakterie znajdują się również w niepasteryzowanym mleku tych zwierząt.

Charakterystyka i objawy

Mniej więcej na każde 100 osób zarażonych bakterią, tylko 5 będzie miało objawy. Zazwyczaj pojawiają się one około dwa do trzech tygodni po ekspozycji na bakterie. Najczęstsze objawy to:

  • Gorączka z dreszczami i poceniem się,
  • Bóle głowy i mięśni,
  • Nudności, wymioty i / lub biegunka,
  • Zmęczenie,
  • Ból w klatce piersiowej i / lub ból brzucha,
  • Suchy kaszel,
  • Utrata masy ciała.

Wszystkie te objawy mogą być łagodne lub ciężkie. Jeśli infekcja występuje w płucach lub wątrobie, może powodować odpowiednio zapalenie płuc lub zapalenie wątroby. Ponadto, jeśli osobą zakażoną jest kobieta w ciąży, istnieje ryzyko poronienia.

Tylko u 5 osób na sto może rozwinąć się przewlekła gorączka Q. Może się ona pojawić kilka miesięcy, a nawet kilka lat po początkowej infekcji. Jest to poważny problem, który może być śmiertelny, ponieważ jedna lub więcej zastawek serca jest zwykle zainfekowana.

Czynniki ryzyka gorączki Q

Oczywiste jest, że bakteria ta występuje również u niektórych zwierząt domowych. Może także występować u dzikich zwierząt i kleszczy. Dlatego też głównym czynnikiem ryzyka jest bezpośredni lub pośredni kontakt ze zwierzętami.

Mężczyzna z gorączką

Oczywiście, osoby o największym ryzyku zakażenia to pracownicy gospodarstw rolnych i rzeźni. Ponadto, zagrożeni są również lekarze weterynarii, naukowcy i przetwórcy żywności. Co ciekawe, mężczyźni zapadają na tę chorobę częściej niż kobiety.

Zdecydowana większość przypadków gorączki Q to osoby w wieku od 30 do 70 lat. Dzieci bardzo rzadko chorują na tę przypadłość. Kiedy tak się dzieje, choroba ma objawy zapalenia płuc.

Inne ciekawe fakty

Ludzie z poniższymi schorzeniami są bardziej narażeni na przewlekłą formę gorączki Q:

Obecnie nie ma szczepionki przeciwko gorączce Q. Dlatego też ważne jest, aby zapobiegać tej chorobie najlepiej jak potrafisz. Ogólnie rzecz biorąc, istotne jest, aby nie pić niepasteryzowanego mleka od jakiegokolwiek zwierzęcia.

Dla tych osób, które pracują ze zwierzętami lub mieszkają na gospodarstwach rolnych – zwróć proszę uwagę, jeśli zauważycie objawy tej choroby. Udaj się do lekarza, jak tylko zauważysz podejrzane symptomy. Osoby z grupy wysokiego ryzyka nie powinny mieć kontaktu ze zwierzętami.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Roca, B. (2007, November). Fiebre Q. In Anales de medicina interna (Vol. 24, No. 11, pp. 558-560). Arán Ediciones, SL.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.