Na czym polega różnica między mózgiem a umysłem

Na czym polega różnica między mózgiem a umysłem
Isbelia Esther Farías López

Napisane i zweryfikowane przez filozof Isbelia Esther Farías López.

Ostatnia aktualizacja: 09 sierpnia, 2022

Świadomość tego, że istnieje różnica między mózgiem a umysłem, pomoże Ci poznać samego siebie lepiej. Owszem, te dwie kwestie są ze sobą blisko związane, jednak pełnią różne funkcje. Chcesz dowiedzieć się więcej na ten temat?

Istnieje ogromna różnica między mózgiem a umysłem, jednak wiele osób używa tych terminów na zmianę. Zapewne dzieje się tak, ponieważ nie mają zbyt dużej świadomości odnośnie funkcji, które pełnią.

Mózg to namacalna przestrzeń: to, co możesz zaobserwować, jeśli podzieliłbyś się na byt namacalny i nienamacalny. Z kolei Twój umysł zajmowałby miejsce w tym, co nienamacalna, albo w tym, czego nie możesz dotknąć.

Ludzie to istoty złożone. Badania wskazują, że nasz układ nerwowy składa się ze stu miliardów neuronów, a wszystkie z nich są ze sobą połączone. Z kolei inne badania wskazują również na złożoność naszych mózgów oraz ujawniają niesamowite detale.

Na przykład jama czaszki chroni mózg dzięki osłonie z kości. Co więcej, mózg waży około 1,35 kilograma i jest otoczony przez tkanki i płyn. Dzięki naszemu mózgowi możemy czuć, myśleć i robić różne rzeczy.

Różnica między mózgiem a umysłem

Mając świadomość tych szczegółów możemy potwierdzić, że mózg to organ, podobnie jak inne organy w naszym ciele, i możemy go dotknąć oraz zbadać. Umysłu z kolei nie można ani zobaczyć, ani dotknąć.

Znajduje się wewnątrz neuronów, które stanowią część naszego mózgu i pomagają nam podejmować decyzje oraz kształtować nasze uczucia, aby zrozumieć otaczającą nas rzeczywistość.

Nasz mózg składa się z trzech ważnych części: móżdżku, pnia mózgu i mózgowia. Jest również podzielony na dwie półkule, lewą i prawą. W każdej z nich znajduje się płat czołowy, skroniowy, ciemieniowy i potyliczny.

To, co znamy jako “substancję szarą”, to w rzeczywistości kora mózgu. To zewnętrzna część mózgu, która umożliwia wykonywanie działań związanych z myśleniem. Móżdżek pozwala się nam poruszać, bez względu na to jak trudny lub złożony może być ten proces, i czynić to bez konieczności myślenia.

Funkcje mózgu

Podświetlony mózg
Mózg wykonuje złożone działania, które pozwalają nam przetrwać.

Ta sieć mózgowa umożliwia nasze przetrwanie dzięki wykonywaniu takich ważnych funkcji jak:

  • Regulowanie funkcji życiowych, takich jak między innymi temperatura, oddychanie, ciśnienie tętnicze, sen oraz jedzenie.
  • Otrzymywanie informacji od zmysłów, jak również przetwarzanie, integrowanie i interpretowanie tego, co postrzegamy za pomocą smaku, słuchu, wzroku, węchu i dotyku.
  • Wytwarzanie świata naszych emocji i zachowań.
  • Kontrolowanie ruchów, takich jak między innymi bieganie, chodzenie i mówienie.
  • Umożliwianie myślenia, czucia i rozumowania.
  • Umożliwianie wykonywania zaawansowanych funkcji poznawczych, takich jak percepcja, pamięć i uczenie się.

Wszystkie te działania sprawiają, że zastanawiamy się w jakie interakcje wchodzą ze sobą mózg i umysł oraz w jaki sposób są ze sobą związane.

Związek między mózgiem a umysłem

Wiemy już na czym polega różnica między mózgiem a umysłem i wiemy, że mózg to organ fizyczny, na który można spojrzeć, dotknąć go i zbadać. Wiemy również, że nie dzieje się tak w przypadku umysłu. W takim razie przyjrzyjmy się temu jak łączą się ze sobą, aby ze sobą współpracować.

Praca, którą wykonują mózg i umysł, jest niesamowita. Wyobraź sobie na przykład, że próbujesz się dosięgnąć danego przedmiotu i myślisz o tym. Dlatego też mózg otrzymuje sygnał z Twojego umysłu, aktywując niezbędne nerwy, a ręka wykonuje ruchy.

Twój umysł stwarza myśli, ale mózg wykonuje prawdziwą pracę lub procesy na poziomie fizycznym.

To nasz umysł sprawia, że jesteśmy wyjątkowi

Kobieta patrząca w górę
W przeciwieństwie do innych istot żyjących, ludzie są w stanie działać w sposób świadomy i nieświadomy.

To niesamowite, że wszystkie zwierzęta rodzą się z zasobami niezbędnymi do przetrwania, a większość z nas działa instynktownie. Jednak ludzie różnią się od innych pod względem procesów mentalnych, które są w stanie wykonywać.

Mózgi zwierząt są jedynie w stanie wykonywać podstawowe zadania, niezbędne do ich przetrwania. Ich funkcjonowanie odbywa się na poziomie podstawowym, a działania są podporządkowane bodźcom. Z kolei ludzie mają również umysł i wykonują różne procesy zarówno świadomie, jak i nieświadomie.

Widzisz więc, że umysł pomaga nam analizować myśli i interpretować dane. Możemy nawet tworzyć wierzenia i integrować je w nasz świadomy lub podświadomy świat.

Nasz mózg i umysł to niesamowite byty, a ich zadania są tak samo zachwycające. Pracują w ścisłym powiązaniu i właśnie dlatego możemy wykorzystywać intuicję, wyobraźnię, percepcję oraz koncentrację.

I w końcu, jak już zauważyliśmy wcześniej, umysł i mózg różnią się od siebie, i musimy zachować jasność mówiąc o każdym z nich.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.