Części mózgu i ich funkcje - odkryj zagadki naszego umysłu

Mózg składa się z wielu części o różnych funkcjach, które świadczą o jego ogromnej złożoności. Chociaż nauka zdążyła już rozwikłać i zrozumieć wiele tajemnic tego narządu, wciąż istnieją ważne zagadki, które nie zostały odszyfrowane.
Części mózgu i ich funkcje - odkryj zagadki naszego umysłu

Napisany przez Edith Sánchez

Ostatnia aktualizacja: 09 sierpnia, 2022

Części mózgu i ich funkcje były stopniowo poznawane i odszyfrowywane, ale wciąż istnieje wiele zagadek, które otaczają ten temat. Mózg ludzki jest najbardziej złożonym systemem w całym znanym wszechświecie i dlatego nauka nie jest w stanie w pełni go zrozumieć.

Aby omówić części mózgu i ich funkcje, najpierw musimy wyjaśnić kilka terminów. Jedna rzecz to głowa, inna to mózgowie, a jeszcze inna to mózg. W głowie znajduje się mózgowie i mózg, ale zawiera również inne struktury, które odpowiadają zmysłom i twarzy.

Mózgowie ze swej strony obejmuje całą część układu nerwowego, która jest zawarta w czaszce. To właśnie mózgowie, wraz z rdzeniem kręgowym, tworzy centralny układ nerwowy. Wewnątrz mózgowia znajduje się mózg wraz ze wzgórzem, podwzgórzem, rdzeniem przedłużonym i móżdżkiem.

Zatem sam mózg obejmuje tylko następujące elementy: korę mózgową, zwoje podstawy, układ limbiczny, hipokamp i ciało migdałowate. Inne struktury mózgowia nie są ściśle mówiąc częścią mózgu.

Kora mózgowa i jej funkcje

Schemat mózgu

Kora mózgowa jest najbardziej widoczną częścią mózgu. Jest to cienka, szara warstwa, która pokrywa całą powierzchnię półkul mózgowych. Stanowi bez wątpienia najbardziej rozwinięty składnik, jeśli chodzi o wszystkie części mózgu i ich funkcje.

Kora mózgowa, ma szorstki, pofałdowany wygląd. Stanowi 80% całkowitej masy mózgu i zawiera 20% wszystkich neuronów – komórek mózgowych. Ma również 60 milionów innych komórek, które nie są neuronami.

Skorupa ta ma trzy główne składniki: archicortex i palecortex, czyli korę starą oraz neocortex, czyli korę nową. Archikorteks jest najstarszą częścią i odpowiada za prymitywne funkcje, takie jak pamięć i emocje.

Paleokorteks ewoluował jako następna część u istot żyjących i obejmuje obszary końcowe szlaków węchowych. U ludzi paleokorteks wykonuje czynności przedracjonalne związane z intuicją i popędem.

Wreszcie jest kora nowa, która jest najbardziej rozwiniętą częścią kory mózgowej. Odpowiada za przeprowadzanie procesów rozumowania i świadomości. Obejmuje kilka płatów i podrzędnych części.

Z pewnością zainteresuje cie również ten artykuł : Czy wiesz, jak cukier wpływa na mózg?

Płaty: podstawowa część kory mózgowej

Płaty należą do części mózgu, które mają decydujący udział w wykonywaniu funkcji mózgu. Łącznie jest ich sześć i każdy z nich pełni określoną, ale nie samodzielną rolę. Są to:

  • Płat czołowy. Znajduje się w przedniej części, przed szczeliną Rolando. Umożliwia wykonywanie funkcji wykonawczych, takich jak uwaga, planowanie, sekwencjonowanie i reorientacja. Umożliwia nam ukierunkowanie naszego zachowania na pewien cel.
  • Płat ciemieniowy. Znajduje się pod kością ciemieniową, a jego funkcją jest zasadniczo doznawanie odczuć ciepła, zimna, dotyku, bólu i ucisku. Koordynuje również równowagę.
  • Płat potyliczny. Znajduje się w tylnej części półkul mózgowych i służy do przetwarzania danych wizualnych. Umożliwia przestrzenne rozpoznawanie i rozróżnianie kolorów i ruchu.
  • Płat skroniowy. Znajduje się mniej więcej za skroniami i tam zbiegają się sygnały wysyłane ze wszystkich części kory. Umożliwia dekodowanie bodźców słuchowych, czyli rozumienie mowy czy języków a także odbieranie muzyki. Reguluje również emocje gniewu, niepokoju i przyjemności.
  • Wyspa. Znajduje się głęboko w bocznej powierzchni mózgu. Uważa się, że wyspa jest związana ze złożonymi emocjami, takimi jak miłość, nienawiść i smutek. Odgrywa również ważną rolę w odczuwaniu bólu, jak również w świadomych pragnieniach i uzależnieniach.
  • Płat limbiczny. Odpowiada temu, co znamy jako układ limbiczny i ma związek z czujnością i emocjami. Ponadto reguluje uwagę, motywację oraz niektóre procesy uczenia się i pamięci.

Dowiedz się więcej również na ten temat: Chemio-mózg – na czym polega to zjawisko?

Inne części mózgu i ich funkcje

Zdjęcia mózgu

Pozostałe części mózgu i ich funkcje to:

  • Zwoje podstawy. Stanowią grupę struktur znajdujących się poniżej kory mózgowej. Pozwalają też wykonywać i automatyzować złożone ruchy, takie jak pisanie, mówienie i gestykulowanie. Modulują początek i koniec ruchów a także wpływają na postawę.
  • Hipokamp. Jest to struktura o wydłużonym kształcie, która znajduje się w środkowej strefie płata skroniowego. Odgrywa ponadto ważną rolę w tworzeniu nowych wspomnień, orientacji przestrzennej i nabywaniu nowych umiejętności motorycznych.
  • Ciało migdałowate. Są to jądra neuronów zlokalizowane głęboko w płatach skroniowych. Wiąże się ono ogólnie z funkcjami pamięci emocjonalnej i konsolidacji pamięci. Moduluje również reakcje samozachowawcze w sferze pokarmowej, seksualnej i agresywnej.
To może Cię zainteresować ...
Dostarczanie wody ma ogromny wpływ na mózg
Krok do Zdrowia
Przeczytaj na Krok do Zdrowia
Dostarczanie wody ma ogromny wpływ na mózg

Dostarczanie wody jest niezwykle ważne dla mózgu, ponieważ nasze organy składają się w większości z wody. Dowiedz się więcej na temat nawadniania.



  • Braidot, N. (2014). Cómo funciona tu cerebro. Barcelona: Planeta.


Treść niniejszej publikacji ma charakter wyłącznie informacyjny. W żadnym wypadku nie może ona służyć postawieniu lub zastąpieniu diagnozy lekarskiej, samego leczenia lub zaleceń specjalisty. W razie pytań lub wątpliwości należy skonsultować się z zaufanym specjalistą i uzyskać jego zgodę przed rozpoczęciem jakiejkolwiek procedury.