Części mózgu i ich funkcje - odkryj zagadki naszego umysłu

Mózg składa się z wielu części o różnych funkcjach, które świadczą o jego ogromnej złożoności. Chociaż nauka zdążyła już rozwikłać i zrozumieć wiele tajemnic tego narządu, wciąż istnieją ważne zagadki, które nie zostały odszyfrowane.
Części mózgu i ich funkcje - odkryj zagadki naszego umysłu

Napisany przez Edith Sánchez

Ostatnia aktualizacja: 09 sierpnia, 2022

Części mózgu i ich funkcje były stopniowo poznawane i odszyfrowywane, ale wciąż istnieje wiele zagadek, które otaczają ten temat. Mózg ludzki jest najbardziej złożonym systemem w całym znanym wszechświecie i dlatego nauka nie jest w stanie w pełni go zrozumieć.

Aby omówić części mózgu i ich funkcje, najpierw musimy wyjaśnić kilka terminów. Jedna rzecz to głowa, inna to mózgowie, a jeszcze inna to mózg. W głowie znajduje się mózgowie i mózg, ale zawiera również inne struktury, które odpowiadają zmysłom i twarzy.

Mózgowie ze swej strony obejmuje całą część układu nerwowego, która jest zawarta w czaszce. To właśnie mózgowie, wraz z rdzeniem kręgowym, tworzy centralny układ nerwowy. Wewnątrz mózgowia znajduje się mózg wraz ze wzgórzem, podwzgórzem, rdzeniem przedłużonym i móżdżkiem.

Zatem sam mózg obejmuje tylko następujące elementy: korę mózgową, zwoje podstawy, układ limbiczny, hipokamp i ciało migdałowate. Inne struktury mózgowia nie są ściśle mówiąc częścią mózgu.

Kora mózgowa i jej funkcje

Schemat mózgu

Kora mózgowa jest najbardziej widoczną częścią mózgu. Jest to cienka, szara warstwa, która pokrywa całą powierzchnię półkul mózgowych. Stanowi bez wątpienia najbardziej rozwinięty składnik, jeśli chodzi o wszystkie części mózgu i ich funkcje.

Kora mózgowa, ma szorstki, pofałdowany wygląd. Stanowi 80% całkowitej masy mózgu i zawiera 20% wszystkich neuronów – komórek mózgowych. Ma również 60 milionów innych komórek, które nie są neuronami.

Skorupa ta ma trzy główne składniki: archicortex i palecortex, czyli korę starą oraz neocortex, czyli korę nową. Archikorteks jest najstarszą częścią i odpowiada za prymitywne funkcje, takie jak pamięć i emocje.

Paleokorteks ewoluował jako następna część u istot żyjących i obejmuje obszary końcowe szlaków węchowych. U ludzi paleokorteks wykonuje czynności przedracjonalne związane z intuicją i popędem.

Wreszcie jest kora nowa, która jest najbardziej rozwiniętą częścią kory mózgowej. Odpowiada za przeprowadzanie procesów rozumowania i świadomości. Obejmuje kilka płatów i podrzędnych części.

Z pewnością zainteresuje cie również ten artykuł : Czy wiesz, jak cukier wpływa na mózg?

Płaty: podstawowa część kory mózgowej

Płaty należą do części mózgu, które mają decydujący udział w wykonywaniu funkcji mózgu. Łącznie jest ich sześć i każdy z nich pełni określoną, ale nie samodzielną rolę. Są to:

  • Płat czołowy. Znajduje się w przedniej części, przed szczeliną Rolando. Umożliwia wykonywanie funkcji wykonawczych, takich jak uwaga, planowanie, sekwencjonowanie i reorientacja. Umożliwia nam ukierunkowanie naszego zachowania na pewien cel.
  • Płat ciemieniowy. Znajduje się pod kością ciemieniową, a jego funkcją jest zasadniczo doznawanie odczuć ciepła, zimna, dotyku, bólu i ucisku. Koordynuje również równowagę.
  • Płat potyliczny. Znajduje się w tylnej części półkul mózgowych i służy do przetwarzania danych wizualnych. Umożliwia przestrzenne rozpoznawanie i rozróżnianie kolorów i ruchu.
  • Płat skroniowy. Znajduje się mniej więcej za skroniami i tam zbiegają się sygnały wysyłane ze wszystkich części kory. Umożliwia dekodowanie bodźców słuchowych, czyli rozumienie mowy czy języków a także odbieranie muzyki. Reguluje również emocje gniewu, niepokoju i przyjemności.
  • Wyspa. Znajduje się głęboko w bocznej powierzchni mózgu. Uważa się, że wyspa jest związana ze złożonymi emocjami, takimi jak miłość, nienawiść i smutek. Odgrywa również ważną rolę w odczuwaniu bólu, jak również w świadomych pragnieniach i uzależnieniach.
  • Płat limbiczny. Odpowiada temu, co znamy jako układ limbiczny i ma związek z czujnością i emocjami. Ponadto reguluje uwagę, motywację oraz niektóre procesy uczenia się i pamięci.

Dowiedz się więcej również na ten temat: Chemio-mózg – na czym polega to zjawisko?

Inne części mózgu i ich funkcje

Zdjęcia mózgu

Pozostałe części mózgu i ich funkcje to:

  • Zwoje podstawy. Stanowią grupę struktur znajdujących się poniżej kory mózgowej. Pozwalają też wykonywać i automatyzować złożone ruchy, takie jak pisanie, mówienie i gestykulowanie. Modulują początek i koniec ruchów a także wpływają na postawę.
  • Hipokamp. Jest to struktura o wydłużonym kształcie, która znajduje się w środkowej strefie płata skroniowego. Odgrywa ponadto ważną rolę w tworzeniu nowych wspomnień, orientacji przestrzennej i nabywaniu nowych umiejętności motorycznych.
  • Ciało migdałowate. Są to jądra neuronów zlokalizowane głęboko w płatach skroniowych. Wiąże się ono ogólnie z funkcjami pamięci emocjonalnej i konsolidacji pamięci. Moduluje również reakcje samozachowawcze w sferze pokarmowej, seksualnej i agresywnej.

Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Braidot, N. (2014). Cómo funciona tu cerebro. Barcelona: Planeta.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.