Czy wiesz, jak cukier wpływa na mózg?

Do tej pory wykazano, że cukier może uzależniać, a nawet wywoływać stany zapalne. Tutaj wyjaśnimy, jak cukier wpływa na mózg.
Czy wiesz, jak cukier wpływa na mózg?
Marta Guzmán

Napisane i zweryfikowane przez dietetyczka Marta Guzmán.

Ostatnia aktualizacja: 09 sierpnia, 2022

Czy wiesz, jak cukier wpływa na mózg? Cukier może powodować wiele problemów zdrowotnych. Substancja ta wpływa również na mózg. Najbardziej niepokojące jest to, że najczęściej występuje w żywności, którą często spożywamy. Ponadto może uzależniać tak samo, jak wiele narkotyków.

Zmniejszenie ilości cukru w ​​diecie ma zasadnicze znaczenie dla poprawy zdrowia i zapobiegania chorobom. Z tego artykułu dowiesz się, jak cukier wpływa na mózg.

Jak cukier wpływa na mózg?

Co to jest cukier?

Pierwszą rzeczą, która przychodzi na myśl, gdy myślimy o słowie cukier, jest ten w formie białych kryształów, który mamy w domu. Jest to sacharoza i jest to najpowszechniejsza forma, jaką możemy znaleźć.

Jak cukier wpływa na mózg?

Jednak rodzajów cukrów jest znacznie więcej, w zależności od ich budowy chemicznej. Na przykład cukry, takie jak fruktoza, galaktoza, glukoza, maltoza lub laktoza, naturalnie pojawiają się w żywności. Można je również dodawać jako słodziki lub konserwanty.

Producenci mogą wprowadzać je do żywności pod różnymi nazwami. Dlatego ważne jest, aby czytać etykiety żywieniowe i znać właściwości cukru. 80% przetworzonych produktów znajdujących się w supermarkecie zawiera ukryte cukry, które spożywamy, nie zdając sobie z tego sprawy. W rzeczywistości to są te, których naprawdę powinniśmy unikać.

WHO zaleca ograniczenie spożycia wolnego cukru (tego dodawanego do pożywienia, a nie występującego w nich naturalnie) poniżej 10% całkowitego dziennego spożycia kalorii.

Ponadto zachęca nawet do obniżenia liczby do 5%, ponieważ dałoby to dodatkowe korzyści zdrowotne. Potwierdzają to badania opublikowane w czasopiśmie Diabetes Research and Clinical Practice. Może to pomóc w zapobieganiu chorobom, takim jak cukrzyca, a także w radzeniu sobie z nią.

Jak działa cukier w mózgu?

Mózg, według badań opublikowanych w czasopiśmie Physiology & Behavior, zużywa 5,6 miligrama glukozy na 100 gramów tkanki mózgowej na minutę. W mózgach dorosłych największe zapotrzebowanie na energię pochodzi z neuronów.

Mimo że mózg stanowi mniej niż 2% masy ciała, zużywa do 20% całkowitej energii glukozy wytwarzanej przez organizm. Innymi słowy, mózg jest głównym konsumentem glukozy w organizmie.

Kiedy jesz pokarmy zawierające cukier, kiedy wkładasz je do ust i wchodzą w kontakt z Twoimi kubkami smakowymi, wysyłają sygnały aktywujące receptory słodyczy w pniu mózgu. Następnie wysyłają sygnały do ​​różnych obszarów mózgu, gdzie aktywują mózgowy układ nagrody.

W ten sam sposób w układzie pokarmowym znajdują się receptory cukru, które wysyłają do mózgu sygnały wskazujące, czy istnieje poczucie bezpieczeństwa, czy nie. Wpływ cukru na mózg wyjaśnia, dlaczego możemy mieć trudności z kontrolowaniem jego spożycia.

Powoduje uzależnienie

Cukier może uzależniać, ale jak to się dzieje? Głównym atutem układu nagrody w mózgu jest dopamina. W związku z tym wykazano, że jeśli jemy pokarmy bogate w cukry, odpowiedź naszego mózgu na dopaminę nie wyrównuje się.

Dlatego im więcej cukru jemy, tym więcej sygnałów nagrody będzie wysyłał nasz mózg. Sytuacja ta wygląda podobnie przy spożywaniu również niektórych narkotyków, takich jak kokaina czy heroina.

Z tego powodu za każdym razem, gdy jesz dowolny rodzaj słodkiego pokarmu, aktywuje on satysfakcjonujące uczucie, powodując uzależniające działanie na nasz mózg.

Istnieją badania, takie jak te opublikowane w 2018 roku w British Journal of Sports Medicine, które potwierdzają, że możliwe jest uzależnienie od cukru.

Zwiększa ryzyko niektórych chorób

Wiemy, że nadmierne spożycie cukru przekłada się na choroby układu krążenia, cukrzycę, stłuszczenie wątroby, raka i inne. Jednak nowe odkrycia pokazują, że cukier wpływa negatywnie na mózg, powodując stany zapalne lub reakcje emocjonalne.

Na przykład:

  • Nadpobudliwość niemowląt.
  • Zmęczenie.
  • Bezsenność.
  • Niepokój.
  • Demencja.
  • Depresja.

Badanie opublikowane w Scientific Reports, które obejmowało 264 000 dorosłych w wieku powyżej 50 lat, z 10-letnim okresem obserwacji, wykazało, że osoby, które codziennie wypijały ponad 4 puszki słodkich napojów, były bardziej narażone na depresję. Wykazano prawie 30% różnicę w porównaniu z tymi, którzy tego nie robili.

Powoduje problemy z pamięcią i nauką

Innym problemem u osób spożywających w nadmiarze cukier, według badań naukowych, jest gorsza pamięć. Dzieje się tak, ponieważ gdy we krwi występuje wysoki poziom glukozy, mózg próbuje ją metabolizować. Wówczas może to spowodować uszkodzenie hipokampu.

Wpływ cukru na mózg

Hipokamp to obszar ośrodkowego układu nerwowego, który tworzy, organizuje i przechowuje pomysły i wspomnienia. W ten sposób im więcej cukru dostaje mózg, tym bardziej się nasyca. Z biegiem czasu może to prowadzić do degradacji neurologicznej, powodując niedobory pamięci i umiejętności rozumowania.

Spożycie cukru negatywnie wpływa na mózg

Jak pokazuje nauka, istnieje silny związek między spożyciem cukru a późniejszym ryzykiem chorób psychicznych. Dzieje się tak, ponieważ ta substancja może powodować neurotoksyczne działanie na mózg.

Dlatego wyeliminuj lub zminimalizuj cukier stołowy, produkty przetworzone, płatki śniadaniowe, sosy i słodkie napoje.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Sainsbury E., Kizirian NV., Partridge SR., Gill T., Colgiuri S., Gibson AA., Effect of dietary carbohydrate restriction on glycemic control in adults with diabetes: a systematic review and meta analysis. Diabetes Res Clin Pract, 2018. 139: 239-252.
  • Murray S., Tulloch A., Avena NM., Recent studies of the effects of sugars on brain systems involved in energy balance and reward: relevance to low calorie sweeteners. Physiology & Behavior, 2016.
  • DiNicolantonio JJ., O’Keefe JH., Wilson WL., Sugar addiction: is it real? a narrative review. Br J Sports Med, 2018. 52 (14): 910-913.
  • Knuppel A., Shipley MJ., Llewellyn CH., Brunner EJ., Sugar intake from sweet food and beverages, common mental disorder and depression: prospective findings from the whitehall II Study. Sci Rep, 2017.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.