Chemio-mózg - na czym polega to zjawisko?

Czas trwania wpływu chemioterapii na mózg jest ważnym czynnikiem w ocenie stopnia, w jakim pogarsza ona jakość życia pacjenta. U większości ludzi efekty utrzymują się przez krótki czas po zakończeniu chemioterapii.
Chemio-mózg - na czym polega to zjawisko?

Napisany przez Equipo Editorial

Ostatnia aktualizacja: 30 listopada, 2022

Termin chemio-mózg odnosi się do problemu poznawczego. Można go zdefiniować jako obniżoną ostrość umysłu, niezdolność do zapamiętywania pewnych rzeczy oraz trudności w wykonywaniu zadań lub uczeniu się nowych.

Chemio mózg wpływa na codzienne życie wielu osób z rakiem i może wystąpić w trakcie i po chemioterapii nowotworowej.

Co powoduje zjawisko o nazwie chemio-mózg?

Kobieta w szpitalu

Chemio mózg może powodować trudności w myśleniu, koncentracji i wykonywaniu zadań. Te problemy mogą być łagodne, jednak mogą być na tyle poważne, że pacjenci mają trudności z pracą lub wykonywaniem codziennych czynności.

Te problemy poznawcze mogą być skutkiem chemioterapii stosowanej w leczeniu raka . Wiele metod leczenia raka, w tym niektóre rodzaje chemioterapii i radioterapii, może prowadzić do krótkotrwałych i długotrwałych problemów.

Jednak chemio-mózg może również być skutkiem samego raka, a także działaniem niepożądanym innych leków stosowanych w leczeniu nowotworu. Niektóre osoby z rakiem mają problemy z mózgiem, nawet jeśli nie przeszły chemioterapii.

Z drugiej strony niepokój, stres, zmęczenie, wiek pacjenta, depresja i choroby towarzyszące takie jak cukrzyca czy nadciśnienie to czynniki, które mogą powodować podobne problemy w krótkim okresie.

Objawy jakie daje chemio-mózg po chemii mogą zniknąć po zakończeniu leczenia. Jednak u niektórych osób może to trwać miesiące lub lata po zakończeniu terapii.

Jakie objawy powoduje chemio-mózg?

Objawy różnią się w zależności od osoby, ale wiele osób skarży się na następujące dolegliwości:

 • Mają problemy z koncentracją, mają krótkie okresy uwagi.
 • Trudność w zapamiętywaniu szczegółów, takich jak nazwiska i daty.
 • Nie potrafią wykonywać wielu czynności jednocześnie nie zapominając o jednej z nich, jak odbieranie telefonu podczas gotowania.
 • Kończenie czynności zabiera im więcej czasu, są bardziej zdezorganizowane. Wolniej też rozumują i przetwarzają informacje.

Odkryj również te ciekawe informacje: Jak poprawić pamięć i zwiększyć sprawność umysłową

Jak wygląda leczenie?

Czas trwania chemio-mózgu jest ważnym czynnikiem w ocenie stopnia, w jakim wpływa on na życie człowieka. U większości pacjentów, wpływ chemioterapii na mózg utrzymuje się przez krótki czas po zakończeniu leczenia.

Osoby z tym problemem są na ogół świadome różnic w swoim rozumowaniu. Często problem ten nie jest zgłaszany zespołowi onkologicznemu, dopóki nie zakłóca on codziennego życia pacjenta.

Jeśli cierpisz na chemio-mózg i przechodzisz chemioterapię, najlepiej więc powiadomić o tym swojego lekarza.

Co możesz zrobić, aby poradzić sobie z mózgiem po chemii?

Karteczki samoprzylepne

Jest wiele rzeczy, które możesz zrobić, aby poradzić sobie z chemio-mózgiem. Poniżej wymieniamy kilka cennych wskazówek:

 • Korzystaj ze wsparcia dla pamięci, takich jak notatki i kalendarze, które pomogą Ci zapamiętać wydarzenia i zadania. Niektórzy ludzie zawsze mają przy sobie zeszyt do zapisywania ważnych dat, list rzeczy do zrobienia i nazwisk osób.
 • Ćwicz mózg: na przykład rozwiązuj krzyżówki lub naucz się nowego języka.
 • Dużo odpoczywaj i śpij.
 • Regularnie wykonuj ćwiczenia fizyczne i staraj się spożywać dietę bogatą w warzywa.
 • Ustal rutynę, szczególnie w przypadku codziennych zadań, aby przyzwyczaić się do robienia tych samych rzeczy w tej samej kolejności każdego dnia.
 • Nie próbuj wykonywać wielu zadań jednocześnie i proś o pomoc, kiedy jej potrzebujesz.
 • Prowadź dziennik i zapisuj problemy z pamięcią: zapisz, ile spałeś, poziom stresu lub inne rzeczy, które się wydarzyły. Te notatki mogą pomóc lekarzowi zasugerować więcej rzeczy, których wprowadzeni będzie pomocne.
 • Szukaj wsparcia: porozmawiaj z rodziną i bliskimi przyjaciółmi o problemie, aby wiedzieli, co się dzieje.

Czy można zapobiec wpływowi chemii na mózg?

Do tej pory nie poznano sposobu zapobiegania objawom chemio-mózgu. Dla niektórych osób leczenie raka może więc oznaczać problemy z pamięcią, a także problemy z myśleniem i znajdowaniem właściwych słów.

Nadal badane są przyczyny problemów mózgu związanych z rakiem i jego leczeniem. Wydaje się, że chemio-mózg występuje częściej przy dużych dawkach chemioterapii. Jest też bardziej prawdopodobne, że wystąpi, jeśli leczenie raka łączy chemioterapię i radioterapię.

Przeczytaj także ten powiązany tematycznie artykuł: Chemioterapia – jakie są jej rodzaje?

W niektórych przypadkach chemio-mózg to nieunikniony efekt uboczny terapii

Chemio mózg to łagodne zaburzenie, które z czasem ustępuje. Dlatego nie powinno się zmieniać chemioterapii, która okazała się skuteczna przeciwko rakowi, aby zapobiec temu efektowi ubocznemu.

To może Cię zainteresować ...
Szczepionka na raka mózgu wkrótce dostępna?
Krok do Zdrowia
Przeczytaj na Krok do Zdrowia
Szczepionka na raka mózgu wkrótce dostępna?

Rak mózgu jest jednym z najbardziej agresywnych. Już opracowana szczepionka może być końcem tej choroby. Szczepionka jest dobrym sposobem zapobiega...


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


 • Uclés Villalobos, V., & Rodríguez Centeno, G. (2018). Quimiocerebro ¿Una entidad desconocida? Revista Clínica Escuela de Medicina UCR-HSJD. https://doi.org/10.15517/rc_ucr-hsjd.v7i1.32658

 • López-Santiago, S., Cruzado, J. A., & Feliu, J. (2012). Daños Neuropsicológicos Asociados a los Tratamientos Quimioterapéuticos: Una Propuesta de Evaluación. Clínica y Salud. https://doi.org/10.5093/cl2012a3

 • Martínez-Triana, R., Guerra-González, E. M., & González-Otero, A. (2013). Disfunción neurocognitiva en niños con leucemia linfoide aguda. Revista Cubana de Hematologia, Inmunologia y Hemoterapia.


Treść niniejszej publikacji ma charakter wyłącznie informacyjny. W żadnym wypadku nie może ona służyć postawieniu lub zastąpieniu diagnozy lekarskiej, samego leczenia lub zaleceń specjalisty. W razie pytań lub wątpliwości należy skonsultować się z zaufanym specjalistą i uzyskać jego zgodę przed rozpoczęciem jakiejkolwiek procedury.