Mózg – wypróbuj 8 świetnych ćwiczeń!

Działania matematyczne to jedno z najlepszych ćwiczeń dla mózgu. Mogą one poprawić Twoją pamięć, a także zwiększyć zdolność do przyswajania danych.
Mózg – wypróbuj 8 świetnych ćwiczeń!

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Aktywność fizyczna to jeden z najlepszych sposobów na poprawę kondycji ciała, ale zyskuje na tym także mózg. Niektóre ćwiczenia można wykonywać każdego dnia. Mają one pozytywne działanie na wiele funkcji życiowych człowieka. Wymienić tu można chociażby układ krążenia.

Jednakże równie pomocny może okazać się trening umysłowy. Trenowanie mózgu wzmacnia go, a także poprawia zdolności poznawcze.

Wśród wielu korzyści, jedną z najistotniejszych jest poprawa pamięci. Wyróżnić można kilka aktywności, dzięki którym mózg na długo pozostanie w bardzo dobrej formie. Pomagają one nie tylko wzmocnić mózg, ale także poprawić funkcje kognitywistyczne.

W tym artykule chcemy podzielić się z Wami 8 świetnymi ćwiczeniami na mózg, które w sposób naturalny go wzmocnią. Możecie je swobodnie włączyć do swojego codziennego życia.

1. Wytrenuj mózg odręcznym pisaniem

W świecie wciąż rozwijających się technologii pisanie odręczne odchodzi do lamusa. Tablety, smartfony i wiele urządzeń mających fizyczne lub dotykowe klawiatury pozwalają nam zaoszczędzić sporo czasu. Wiele zadań jesteśmy w stanie wykonać szybciej i efektywniej.

pisanie na kartce

Jednakże nie powinno się całkowicie odpuścić pisania odręcznego. Czynność ta stymuluje obszary mózgu, które odpowiadają miedzy innymi za procesy uczenia się.

2. Rozwiązuj każdego dnia proste zadania matematyczne, a Twój mózg będzie zdrowszy

Działania matematyczne to jedno z najlepszych ćwiczeń dla mózgu. Mogą one poprawić Twoją pamięć, a także zwiększyć zdolność do przyswajania danych.

Możesz to robić odręcznie lub na urządzeniach. Powstało wiele tego typu aplikacji, które są dostępne na telefony i komputery. Dobrą opcją są ćwiczenia na szybkość – musisz rozwiązać jak najwięcej określonych zadań w wyznaczonym czasie.

3. Popraw zdolności umysłowe dzięki Sudoku

Klasyczna gra Sudoku to świetne ćwiczenie na mózg. Celem gry jest wypełnienie w odpowiedni sposób wszystkich pól na danym obszarze – nie można powtarzać numerów w żadnym kierunku. To wyzwanie dla umysłu. Tego rodzaju ćwiczenia mogą rozwinąć zdolności rozwiązywania problemów.

rozwiązywanie sudoku

Sudoku znajduje się w wielu gazetach i czasopismach. Bez problemu można też zdobyć książeczki Sudoku lub aplikacje.

4. Zabawa z palcami u stóp wspomaga mózg

Proste ruchy palcami od stóp mogą zwiększyć zdolności mózgu. Pomaga to w zachowywaniu uwagi i byciu czujnym. Ćwiczenie wykonuje się przez niewielkie ruchy wszystkich palców, po czym rusza się tylko dużym palcem.

Poświęć trzy minuty na to ćwiczenia każdego ranka zanim wstaniesz z łóżka. Z czasem być może odkryjesz, że jesteś bardziej aktywna i skoordynowana.

5. Dużo czytaj

Czytanie to podstawowa czynność, która zwiększa zdolności umysłu i procesy myślowe.  Ten rodzaj treningu relaksuje mózg. Pozwala również zredukować napięcie związane ze stresem.

czytanie książki

Częste czytanie niesie za sobą wiele korzyści. Niektóre z nich to większa kreatywność, lepsza pamięć i szybkie przetwarzanie myśli. Pozwala to nam być szybszymi i bardziej efektywnymi.

6. Nauka języka obcego na sprawniejszy mózg

Czynność ta bardzo pomaga bez względu na wiek. Nauka języków obcych aktywuje regiony kory mózgowej. Związane są one z przetwarzaniem akustyki, zdolnościami rozumienia i wymawianiem słów.

Sprzyja to wzrostowi hipokampu. Dzięki temu mamy lepszą pamięć i łatwiej nam przyswajać nowe informacje. Co więcej, wielojęzyczność zwiększa rezerwy umysłowe. Zapewnia to pewien poziom ochrony przez Alzheimerem.

7. Spaceruj

Spacery również dobrze wpływają na mózg. Tyczy się to zwłaszcza starszych osób. Czynność ta pozytywnie wpływa na pamięć werbalną, płynność oraz uwagę.

spacerujący starsi ludzie dotleniają mózg

Spacery sprawiają, że krew kieruje się do mózgu. Zwiększa to jego natlenienie i liczbę składników odżywczych, jakie otrzymuje. Pomaga to zachowywać w dobrej kondycji tkanki, nerwy oraz neurony.

8. Wizualizacja i zapamiętywanie

Do wykonania tej czynności potrzebna jest pomoc przyjaciela lub członka rodziny. Ich zadaniem będzie pokazanie Ci od 5 do 10 różniących się przedmiotów.

Obserwuj każdy obiekt przez 15 sekund. Następnie poproś kogoś o rozmieszczenie tych przedmiotów w różnych miejscach w domu. Poczekaj kilka minut. Następnie zacznij opisywać szczegółowo każdy przedmiot.

Dla lepszych rezultatów, spróbuj zakończyć tę czynność w ciągu 10-15 minut. Wszystkie te ćwiczenia stymulują umysł. Są również świetnym narzędziem do walki ze stresem.

Wypróbuj je wszystkie, aby poprawić pracę swojego mózgu!


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.