Regeneracja neuronów - 6 łatwych sposobów

Aby zregenerować swoje neurony po osiągnięciu wieku dojrzałego, nie pozwól przestać myśleć swojemu mózgowi. Zagadki, zapamiętywanie dat i numerów telefonów to doskonałe ćwiczenia tak samo jak zachowanie dużej aktywności fizycznej.
Regeneracja neuronów - 6 łatwych sposobów

Ostatnia aktualizacja: 11 lipca, 2019

Być może słyszałeś gdzieś, że wszyscy rodzą się ze skończoną liczbą komórek mózgowych, które z czasem się “zużywają” i nie są zastępowane innymi. Na szczęście nie jest to prawdą. W rzeczywistości regeneracja neuronów jest możliwa poprzez praktykowanie pewnych nawyków.

Czy chcesz poznać najlepsze sposoby na ich regenerację, które z powodzeniem możesz zastosować w swoim życiu? Kontynuuj więc czytanie dzisiejszego artykułu.

Neurogeneza u dorosłych

Proces zwany neurogenezą ma miejsce w fazie embrionalnej i dostarcza mózgowi neuronów, których potrzebuje do wykonywania wszystkich swoich czynności.

Uważano, że gdy ten proces już raz się wydarzył, nigdy więcej się nie powtórzy. Prawdą jest, że po osiągnięciu wieku dojrzałego ciągle istnieje zdolność do wytwarzania nowych komórek. Kiedy i dlaczego mózg jest odpowiedzialny za wytwarzanie nowych neuronów?

Wydarzy się to gdy skończy się zapas komórek, z którym się urodziłeś. Według raportu Karolińska Medical Institute w Szwecji, neurony mogą być wyprodukowane w wieku dorosłym, aby zapewnić prawidłowe funkcjonowanie mózgu.

Ponadto naukowcy są przekonani, że te nowe komórki mogą posiadać dodatkową zaletę: zapobieganie lub leczenie chorób neurodegeneracyjnych takich jak choroba Alzheimera. Warto wspomnieć, że neurogeneza u dorosłych ma bardzo ograniczony wpływ i nie może naprawić uszkodzeń w mózgu.

Jednak odkrycie, że neurony mogą być regenerowane i wykorzystywane w leczeniu niektórych pacjentów to duże osiągnięcie i krok naprzód.

Regeneracja neuronów – jak to zrobić?

Istnieje wiele różnych działań i metod, które pozwalają na zregenerowanie neuronów. To łatwiejsze niż myślisz i już teraz możesz zastosować to w życiu codziennym.

Regeneracja neuronów – sześć prostych sposobów :

1. Unikaj alkoholu i leków

Obejmuje to także palenie. Wszystkie te substancje “zabijają” neurony i zmniejszają funkcje synaps. Oznacza to, że synapsa nie może łączyć się z innymi. Brak aktywności powoduje śmierć Twoich komórek.

alkohol-brak regeneracji komórek mózgowych

2. Dużo ćwicz

Aktywność fizyczna posiada wiele zalet zarówno dla zdrowia, jak i dla mózgu. Ruch zapewnia jego odpowiednie dotlenienie. Podczas gdy regeneracja neuronów wymaga naprawdę intensywnej aktywności fizycznej (np. biegi długodystansowe), na dobry początek może to być chodzenie w dobrym tempie przez pół godziny dziennie.

  • Spróbuj zwiększyć intensywność i czas ćwiczeń jeśli chcesz zregenerować neurony i być pewnym, że działają efektywnie.

3. Zdrowa dieta

Dobrym pomysłem jest upewnienie się, że Twoja codzienna dieta jest hipokaloryczna i zawiera niski poziom kalorii i ilości tłuszczu, aby sprzyjać neurogenezie w hipokampie. Dieta o niskiej zawartości tych substancji stymuluje mózg i poprawia produkcję neuronów.

zdrowe tłuszcze dla mózgu

Pokarmy bogate w kwasy tłuszczowe omega-3, takie jak łosoś, awokado i oliwa z oliwek, również przyczyniają się do tego procesu. Pamiętaj, aby dodawać te składniki do swoich posiłków.

4. Seks

Aktywność seksualna jest związana z regenerowaniem neuronów ponieważ zwiększa ilość związków chemicznych wytwarzanych w mózgu. Impulsy, które powstają w hipokampie podczas seksu prowadzą do neurogenezy u dorosłych. Ilość stosunków seksualnych zależy od osoby. Zaleca częstotliwość to jeden stosunek w tygodniu.

5. Kontrola poziomu stresu

Istnieją różne rodzaje stresu. Tutaj mamy na myśli ten negatywny, kiedy jesteś pod tak dużą presją, że Twój mózg nie może funkcjonować poprawnie.

Co możesz zrobić aby czuć się mniej zestresowanym i przytłoczonym z powodu tego wszystkiego co niesie ze sobą każdy dzień? Istnieją różne techniki, od medytacji po jogę, kąpiele zanurzeniowe czy piesze wycieczki.

stres wpływa na regenerację komórek mózgowych, regeneracja

Sam musisz zdecydować co wpływa na Ciebie najlepiej. Rezultatem tego wszystkiego jest to, że kiedy się już uspokoisz, Twój mózg zregeneruje swoje neurony. Dlatego dobrze jest robić wszystko, aby się odprężyć i zrelaksować.

6. Zawsze aktywny mózg

Jest to fundamentalne, ponieważ neurony nie “znikają” z powodu nadmiaru aktywności –  umierają z powodu jego braku. Oprócz spędzania wolnego czasu na rozwiązywaniu Sudoku czy krzyżówek, istnieją inne sposoby na stymulację pracy mózgu i utrzymywanie go w pełnej aktywności.

Możesz wybrać między tym co wydaje się najbardziej odpowiednie i zabawne. Może wolisz czytać książki, rozwiązywać problemy matematyczne bez kalkulatora, zapamiętywać numery telefonów i daty urodziny?

Inną opcją jest nawiązywanie kontaktów towarzyskich i spotkanie się ze znajomymi lub zmiana codziennych nawyków np:

  • Szczotkowanie zębów niedominującą ręką
  • Wybór innej drogi do pracy lub do domu
  • Pozwolenie na to, by dać się zaskoczyć się nieprzewidzianym sytuacjom (nie musisz organizować wszystkiego w swoim życiu)

Jak widać nie potrzebujesz kosztownych terapii, zabiegów ani leków aby zregenerować neurony. Jest to kwestia poprawy pewnych nawyków, które w istocie pozwolą Ci żyć szczęśliwiej i uniknąć chorób i innych problemów w przyszłości.

Jak już zregenerujesz neurony, będziesz miał do swojej dyspozycji mózg o większej pojemności. Warte wysiłku, prawda?


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.