Zalecenia dla stosujących leki przeciwzakrzepowe

Zalecenia dla stosujących leki przeciwzakrzepowe

Ostatnia aktualizacja: 29 lipca, 2021

Terapia przeciwzakrzepowa powinna być co kilka miesięcy dokładnie oceniana przez lekarza. Zmniejsza to ryzyko wystąpienia krwawienia. Poznaj zalecenia dla osób stosujących leki przeciwzakrzepowe.

Leczenie przeciwzakrzepowe, jak sama nazwa wskazuje, ma na celu zapobieżenie krzepnięciu krwi. W ten sposób zapobiega się tworzeniu się skrzeplin, które mogą zagrażać zdrowiu człowieka.

To leczenie obejmuje różne leki, które, wydłużając krzepnięcie krwi, zmniejszają częstość występowania choroby zakrzepowo-zatorowej. Ta patologia składa się z zakrzepu w układzie krążenia, który krążąc przez naczynia krwionośne zatyka żyłę lub tętnicę, uniemożliwia prawidłowe dotarcie krwi do tkanek.

Obecnie wielu pacjentów wymaga leczenia przeciwzakrzepowego. W rzeczywistości specjaliści szacują, że potrzebuje go około 2% ogółu populacji; zdecydowana większość tego odsetka to osoby powyżej 65. roku życia.

Jednak ten rodzaj leczenia wymaga ścisłego monitorowania. Istnieje duże ryzyko skutków ubocznych, takich jak krwawienie. Dlatego w tym artykule wyjaśnimy niektóre zalecenia, na które powinny zwrócić uwagę osoby stosujące leki przeciwzakrzepowe.

W jakim celu stosuje się leki przeciwzakrzepowe?

Leczenie przeciwzakrzepowe może przebiegać według różnych schematów i form. Po pierwsze, lekarze przepisują doustne leki przeciwzakrzepowe osobom cierpiącym na migotanie przedsionków.

Migotanie przedsionków to inaczej arytmia serca. Innymi słowy, jest to zaburzenie normalnego rytmu serca. Niestety, występuje bardzo często w niektórych krajach, takich jak Hiszpania – dotyka prawie 9% hiszpańskiej populacji. Ponadto liczba osób dotkniętych chorobą wzrasta wraz z wiekiem.

Migotanie przedsionków zwiększa ryzyko tworzenia się skrzepów w komorach serca. Skrzepy te mają tendencję do odrywania się i przemieszczania przez krew oraz mogą blokować naczynie i powodować zator.

Z drugiej strony lekarze stosują również leki przeciwzakrzepowe u osób, które zostały zaopatrzone w protezę serca oraz u osób z wysokim ryzykiem wystąpienia żylnej choroby zakrzepowo-zatorowej. Inne wskazania to:

  • zapobieganie ostremu zawałowi mięśnia sercowego, zwłaszcza u osób już cierpiących na choroby tętnic, takie jak miażdżyca,
  • zagrożenie udarem,
  • pacjenci, którzy przeszli kilka zawałów serca.
Leki przeciwzakrzepowe

Jakie zalecenia dotyczą leczenia przeciwzakrzepowego?

Jak już wspomnieliśmy, specjaliści muszą odpowiednio kontrolować to leczenie, ponieważ spowolnienie krzepnięcia krwi oznacza większe ryzyko krwotoków. W tym celu pacjent musi przejść przez badanie krwi co najmniej co 4 tygodnie.

Przepisane przez specjalistę leczenie przeciwzakrzepowe musi być stale monitorowane przez lekarza lub pielęgniarza. Będą oni w stanie ustalić dokładną dawkę. Idealnie byłoby, gdyby pacjent przyjmował lek codziennie o tej samej porze i nigdy o tym nie zapominał.

Jeśli pewnego dnia zapomni przyjąć wskazaną dawkę, nigdy nie powinni przyjmować podwójnej dawki w celu wyrównania. Podobnie za każdym razem, gdy chorzy potrzebują nowego leku, muszą porozmawiać z lekarką. To konieczne, ponieważ ten rodzaj leków wiąże się z wysokim ryzykiem reakcji z innymi lekami.

Ponadto bardzo ważne jest, aby mieć świadomość, że nie należy przerywać leczenia bez porady lekarza.

Zapewne zaciekawi Cię także nasz inny artykuł: Zakrzepy krwi – 6 sposobów, które Ci pomogą

Inne zalecenia

Podczas przyjmowania leków przeciwzakrzepowych bardzo ważne jest, aby unikać picia alkoholu i palenia tytoniu. Ponadto istnieją badania, które stwierdzają, że należy przestrzegać odpowiedniej diety. Leki te wpływają na metabolizm witaminy K.

Witamina K

Witamina K umożliwia proces krzepnięcia. Występuje w wielu produktach spożywczych, takich jak szpinak, wątroba zwierzęca czy warzywa. Dlatego warto kontrolować, ile spożywamy tego typu żywności. Lekarze zalecają ograniczenie pokarmów zawierających witaminę K do maksymalnie dwóch porcji dziennie.

Innym podstawowym zaleceniem jest zwracanie uwagi na wszelkiego rodzaju krwawienia. Na przykład, jeśli zauważysz krew w stolcu, moczu lub podczas kaszlu, powinieneś udać się do lekarza, nawet jeśli jest to przed wyznaczoną wizytą.

Kobiety w wieku rozrodczym, które chcą zajść w ciążę, powinny najpierw skonsultować się z lekarzem. Leki przeciwzakrzepowe mogą zakłócać przebieg ciąży. To samo dotyczy sytuacji, gdy potrzebujesz operacji.

Być może uznasz także ten artykuł za interesujący: Witamina K – dowiedz się, kiedy musisz uzupełnić jej poziom?

Zalecenia dla osób stosujących leki przeciwzakrzepowe: wnioski

Pacjenci, którzy wymagają leczenia przeciwzakrzepowego, muszą postępować zgodnie ze wszystkimi zaleceniami lekarza. Ważne jest, aby wiedzieć, że są to przepisywane leki niosą ze sobą wiele zagrożeń, których nie można lekceważyć.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.