Tomografia komputerowa: proces, zastosowania i zagrożenia

Tomografia komputerowa jest bardzo przydatnym badaniem w diagnostyce wielu chorób, ponieważ pozwala na dokładne zobrazowanie narządów wewnętrznych. Chcesz poznać jej proces, zastosowania i zagrożenia? Czytaj dalej!
Tomografia komputerowa: proces, zastosowania i zagrożenia
Leidy Mora Molina

Przejrzane i zatwierdzone przez: pielęgniarka Leidy Mora Molina.

Ostatnia aktualizacja: 11 października, 2022

W ocenie wewnętrznych struktur ciała pomocne są badania obrazowe, takie jak arteriografia i zdjęcia rentgenowskie. Inną szeroko stosowaną formą badania jest tomografia komputerowa, która analizuje ciało pod różnymi kątami za pomocą promieni rentgenowskich, tworząc przekroje.

Tomografia komputerowa to nieinwazyjna metoda skanowania, która generuje dwu- lub trójwymiarowy obraz wewnętrznej struktury obiektu. Procedura ta jest szeroko stosowana w medycynie do oceny urazów wewnętrznych. Jednak okazuje się, że inne dziedziny, takie jak przemysł i geologia, również ją wykorzystują.

W wielu badaniach tomografia jest obecnie jedną z najczęściej zalecanych metod badawczych. Procedura ta posunęła się naprzód od czasu jej wprowadzenia w 1971 roku, przechodząc od wyświetlania jedynie obrazów mózgu do możliwości skanowania dowolnego obszaru anatomicznego.

Tomografia komputerowa – co jest oceniane podczas badania?

Omawiany test obrazowy ma szerokie zastosowanie w różnych dziedzinach medycyny, takich jak onkologia, kardiologia czy traumatologia. Może być stosowany w diagnostyce i obserwacji pacjentów z różnymi obrazami klinicznymi. Ponadto jest przydatny w planowaniu radioterapii.

Tomografia komputerowa pokazuje stan zarówno narządów miękkich, jak i tkanki kostnej. W tym sensie można ocenić wątrobę, nerki lub mózg oraz otaczające je kości, umożliwiając w ten sposób dokładne wykrycie wielu zmian chorobowych.

Jest to preferowana metoda badawcza w ocenie różnych rodzajów raka, ponieważ potwierdza obecność i lokalizację guza. Możliwe jest również zbadanie jego cech, co pozwala obserwować jego rozmiar i rozciąganie się w kierunku pobliskiej tkanki.

Z drugiej strony tomografia jest również wykorzystywana w badaniu urazów kręgosłupa i ocenie gęstości kości. Warto również wspomnieć, że jest ona bardzo przydatna w badaniu głowy, umożliwiając wykrywanie krwotoków mózgowych.

Tomografia komputerowa mózgu

Chociaż w latach siedemdziesiątych XX wieku była to metoda diagnostyczna tylko dla mózgu, obecnie jest stosowana w prawie każdym obszarze ciała.

Przeczytaj także: Komórki rakowe: wszystko, co musisz o nich wiedzieć

Wcześniejsze przygotowanie

Tomografia komputerowa to bardzo szybkie i minimalnie tylko inwazyjne badanie, więc nie będzie wymagać wcześniejszego szczegółowego przygotowania. Ważne jest jednak, aby nosić wygodne ubranie, ponieważ może być konieczne pozbycie się go i przebranie w fartuch medyczny.

Metalowe przedmioty mogą zmienić obraz wyświetlany na skanie CT, generując niewiarygodne wyniki. W tym sensie trzeba zdjąć okulary, kolczyki, pierścionki, biżuterię, protezy dentystyczne lub wszelkie metalowe elementy, które możesz na sobie mieć.

U niektórych osób może być konieczne zastosowanie środka kontrastowego, aby lepiej ocenić określony obszar. W takim przypadku zaleca się, aby nie pić ani nie jeść w godzinach poprzedzających badanie. Ponadto musisz powiadomić lekarza w przypadku alergii.

Kobiety w ciąży oraz osoby ze schorzeniami serca, nerek lub tarczycy powinny poinformować o tym specjalistę. Wszystkie te sytuacje zwiększają prawdopodobieństwo wystąpienia niekorzystnych skutków podczas badania. Co więcej, w przypadku kobiet ciężarnych jest to wręcz przeciwwskazanie.

Jak wygląda tomografia komputerowa?

Specjalista poprosi pacjenta o rozebranie się i założenie fartucha medycznego. W przypadku jego braku należy założyć luźną odzież i upewnić się, że nie ma ona metalowych zapięć. Jeśli potrzebny jest kontrast, należy go podać doustnie, dożylnie lub przez lewatywę.

Tomografia komputerowa to duża maszyna z łóżkiem i centralnym tunelem. Lekarz wskaże leżenie w łóżku na plecach, chociaż w niektórych przypadkach będzie konieczne leżenie na boku lub na brzuchu. Łóżko może mieć paski i poduszki, aby utrzymać prawidłową pozycję ciała pacjenta.

Na początku tomografii komputerowej łóżko przesunie się szybko, aby określić obszar do zeskanowania. Następnie powoli przejdzie przez skaner, aby wykonać wydruki. W niektórych przypadkach konieczne jest wykonanie wielu przejść przez maszynę.

Podczas badania ważne jest, aby unikać zbędnych ruchów, ponieważ mogą one generować błędy drukowania zwane artefaktami. Czasami pojawi się wskazanie, aby wstrzymać oddech na kilka sekund.

Po zakończeniu egzaminu pacjent będzie musiał trochę poczekać, aż lekarz potwierdzi, że zdjęcia są dobrej jakości. Wyniki są gotowe w krótkim czasie, a ocena trwa zwykle około 30 minut.

Możesz być zainteresowany artykułem: Badanie genomowe Pan-Cancer wykrywa guzy zanim się pojawią

Możliwe zagrożenia i komplikacje

Wśród krótkoterminowych zagrożeń związanych z wykonaniem tomografii komputerowej wyróżniają się ataki lęku. Powikłanie to występuje bardzo często u osób cierpiących na klaustrofobię oraz u małych dzieci, którym zwykle podaje się wcześniej łagodny środek uspokajający.

Z drugiej strony test ten wystawia również pacjentów na rodzaj promieniowania zwanego promieniowaniem jonizującym. Niektóre badania wiążą duże dawki tego typu energii z rozwojem mutacji komórkowych. Jednak skany CT wykorzystują bardzo niskie poziomy tego promieniowania.

Pomimo emitowanego promieniowania tomografia komputerowa jest bardzo często wykonywanym i bezpiecznym badaniem, ponieważ korzyści z jej wykonania znacznie przewyższają ryzyko. Jednak specjaliści powinni wyczerpać opcje, które emitują mniej promieniowania, zanim to wskażą.

Tomografia komputerowa u dziecka
Dzieci są zwykle uspokajane łagodnymi lekami przed badaniem, aby nie miały napadu lęku.

Tomografia komputerowa – interpretowanie wyników

W ciągu kilku minut od zakończenia badania radiolog oceni odpowiednie wyniki. Obrazy zwykle przechowuje się w pliku cyfrowym, dlatego należy je oglądać na ekranie komputera.

Radiolog jest specjalistą odpowiedzialnym za nadzór i interpretację badań, dzięki czemu jest w stanie wykryć wszelkie nieprawidłowości. Po przeanalizowaniu wyników specjalista przygotuje raport, który należy dostarczyć lekarzowi prowadzącemu.

Procedura dająca więcej korzyści niż ryzyka

Tomografia komputerowa to badanie obrazowe, które wykorzystuje jednoczesne promieniowanie rentgenowskie do badania narządów miękkich i tkanki kostnej. Jednak naraża ludzi na nawet 100 razy większe promieniowanie niż tradycyjne promieniowanie rentgenowskie, co może powodować długoterminowe ryzyko.

Szanse na uszkodzenie są większe u dzieci niż u dorosłych, ponieważ ich komórki mają szybsze rozmnażanie. Mimo wszystko badanie to lekarze nadal używają do wykrywania wielu chorób, ponieważ korzyści z jego działania znacznie przewyższają przedstawione ryzyko.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Calzado A, Geleijns J.  Tomografía computarizada. Evolución, principios técnicos y aplicaciones. Revista De Física Médica 2010; 11(3).
  • Ramírez Giraldo J, Arboleda Clavijo C, McCollough C. Tomografía computarizada por rayos X: fundamentos y actualidad. Revista Ingeniería Biomédica. 2008; 4 (2): 13-31.
  • Espitia Mendoza Ó, Mejía Melgarejo Y, Arguello Fuentes H. Tomografía computarizada: proceso de adquisición, tecnología y estado actual. Tecnura. 2016; 20(47): 119–135.
  • Brody A, Frush D, Huda W, Brent R. Riesgo de radiación de la tomografía computarizada en niños. Pediatrics. 2007; 64 (3): 171-176.
  • Seeram E. Computed Tomography: A Technical Review. Radiol Technol. 2018 Jan;89(3):279CT-302CT.
  • Leech C. Whole body computed tomography for trauma: friend or foe? Emerg Med J. 2017 Oct;34(10):635-636.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.