Krojenie cebuli bez łez? Poznaj tych 13 sztuczek!
Wiele osób wie, jak nieprzyjemne bywa uczucie podrażnionych oczu, które powoduje krojenie cebuli. Większość ludzi, obierając i krojąc cebulę, często płacze – jeśli nie zna się przyczyny, można pomyśleć, że przechodzą oni wtedy akurat przez naprawdę trudny emocjonalnie czas. Krojenie cebuli i wywołane nim łzawienie to bardzo uciążliwe doświadczenie i, chociaż nie jest wywołane emocjami, powoduje wiele łez i może sprawić, że trochę się zirytujesz.
Dlaczego płaczemy podczas krojenia cebuli?
Gdy kroisz cebulę, uwalnia ona substancję znany jako alliinase, który powoduje emisję irytujących molekuł zwanych propanethialem, co prowadzi do podrażnienia oczu i łez. Te molekuły są siarkowym olejkiem, który łatwo pojawia się w łosie i drażni jego wewnętrzną część.
Gdy wdychasz propenethial, jego drażniące działanie powoduje przykre łzawienie i pieczenie oczu, które często jest uciążliwe do tego stopnia, że trzeba opuścić kuchnię, aby dojść do siebie.
Ze względu na to, że większość ludzi płacze, krojąc cebulę, dzisiaj chcemy podzielić się z tobą najlepszymi sztuczkami, dzięki którym zauważysz, że krojenie cebuli może odbywać się bez łzawienia . Przedstawione sztuczki bazują na unikaniu lub redukcji emisji substancji lotnej oraz minimalizowaniu jej skutków.
Najlepsze sztuczki na krojenie cebuli bez łzawienia
- Zanim rozpoczniesz krojenie cebuli, polecamy natrzeć deskę do krojenia kawałkiem cytryny. Dzięki temu, możesz bez trudności pokroić to warzywo, nie martwiąc się o swoje oczy. Ta sztuczka pozwala także pozbyć się silnego zapachu, z jakim jednoznacznie kojarzy się krojenie cebuli, i zapobiec wnikaniu go w deskę.
- Jeśli chcesz pokroić cebulę podczas gotowania, umieść wcześniej nóż w zamrażarce na 15 minut. Użyj go, gdy będzie całkiem zimny.
- Upewnij się, że masz dobry nóż, dzięki któremu krojenie cebuli stanie się łatwiejsze. Powinien on mieć gładkie i ostre ostrze.
- Znakomity sposób, który ułatwia krojenie cebuli, to także włączenie okapu, który pochłonie jej zapach.
- Decydując się na krojenie cebuli, zapewnij sobie też dobry przepływ powietrza w pomieszczeniu. W ten sposób rozproszysz uwalniane z cebuli kwasy, a to właśnie one powodują łzawienie.
- Zanim rozpoczniesz krojenie cebuli, umieść ją w zamrażarce na co najmniej godzinę. Zimna cebula znakomicie ogranicza łzawienie i zaczerwienienie oczu.
- Gdy kroisz cebulę, kilka razy wkładaj nóż do zimnej wody lub octu. To bardzo prosta sztuczka, która może trochę zredukować łzawienie.
- Upewnij się, że używasz dobrego noża, który zdecydowanie ułatwia krojenie cebuli. Ząbkowany nóż uwolni więcej enzymów, które powodują łzawienie i przez to krojenie zajmie ci więcej czasu.
- Woda może pomóc ci pozbyć się gazów uwalnianych podczas krojenia cebuli. To właśnie one znaczącym stopniu powodują zaczerwienienie oczu i łzawienie. Najlepiej będzie, jeśli postawisz koło krojonej cebuli pojemnik wypełniony wodą.
- Zanim rozpoczniesz krojenie cebuli, postaw przy niej szklankę gotującej się wody. Wydobywająca się para wodna sprawi, że gazy z cebuli zaczną się rozmywać, dzięki czemu będzie można łatwiej ją kroić.
- Chociaż może wydać się to śmieszne, możesz też kroić cebulę, mając na sobie okulary przeciwsłoneczne czy gogle. Ta sztuczka zapobiega uciążliwemu uczuciu pieczenia i łzawieniu. Istnieją nawet okulary, które zostały stworzone specjalnie z myślą o krojeniu cebuli. Kosztują one około 100.
- Znakomitym ułatwieniem jest także krojenie cebuli w większe części, a następnie pozostawienie ich w gotującej się wodzie na kilka minut, aby pokroić je na mniejsze kawałki.
- Jeśli żadna z wymienionych sztuczek nie działa, możesz rozważyć zamienienie normalnej cebuli na cebulę zieloną, jednak wtedy smak twojej potrawy delikatnie się zmieni.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Vågen, I. M., & Slimestad, R. (2014). Worth crying for: A search for mild and health-boosting onions for very long day conditions. In Acta Horticulturae. https://doi.org/10.17660/ActaHortic.2014.1040.46
-
Block, E. (2010). The Chemistry of Garlic and Onions. Scientific American. https://doi.org/10.1038/scientificamerican0385-114