Korzeń imbiru - 14 nieznanych zastosowań

Wiedziałaś, że korzeń imbiru usprawnia działanie układu trawiennego? Jadanie go na co dzień poprawia ruchy jelitowe i pozwala uniknąć dolegliwości, takich jak zaparcia i biegunki.
Korzeń imbiru - 14 nieznanych zastosowań
Maricela Jiménez López

Przejrzane i zatwierdzone przez: lekarz Maricela Jiménez López.

Napisany przez Okairy Zuñiga

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Korzeń imbiru jest używany przez ludzkość od tysiącleci. Oczywiście, najbardziej znany jest ze swoich funkcji kulinarnych.

Dzisiaj przedstawimy Ci 14 zastosowań, o których nie wiedziałaś. Zobaczysz, że po przeczytaniu tego artykułu korzeń imbiru będzie w Twoim domu wszechobecny.

1. Korzeń imbiru świetnym antyoksydantem

Imbir jest bardzo bogaty w przeciwutleniacze. Zaleca się go więc przy eliminowaniu nagromadzonych w organizmie toksyn. Dietetycy polecają go natomiast jako środek zapobiegający wielu dolegliwościom i problemom zdrowotnym.

2. Zbawiennie wpływa na żołądek

Korzeń imbiru, spożywany codziennie, działa leczniczo na żołądek i poprawia perystaltykę jelit.

Przy okazji, przyspiesza produkcję enzymów trawiennych i usprawnia przemianę materii. Dzięki jego właściwościom, zwalcza niestrawność, zaparcia i biegunki.

Chcesz dowiedzieć się więcej? Przeczytaj także ten artykuł: Biegunka – 3 zupy wskazane w jej leczeniu

3. Działanie przeciwbólowe

Posiada właściwości przeciwbólowe, które pomagają uśmierzyć bóle stawów i mięśni. Świetnie spisuje się więc w przypadku chorych na artretyzm. Poleca się go również sportowcom.

Natomiast, jeżeli któregoś dnia wracasz wykończona z pracy, dodaj korzeń imbiru do kąpieli – to najlepszy lek na zmęczenie i stres.

4. Łagodzi mdłości w czasie ciąży

To normalne, że kobiety w ciąży czują mdłości. Jednakże ze względu na ich delikatny stan zdrowia, nie zaleca się przyjmowania leków przeciwwymiotnych. Nawet te przepisane przez lekarza mogą mieć negatywny wpływ na dziecko.

Ciąża

Niedawno zrealizowane badania dowiodły, że imbir doskonale zwalcza mdłości, nie powodując przy tym żadnych skutków ubocznych. Oczywiście, możesz wcześniej skonsultować się z lekarzem. On na pewno najlepiej Ci doradzi.

Koniecznie przeczytaj również ten artykuł: Zapobieganie wymiotom – 10 pomocnych wskazówek

5. Zapobiega nowotworom jelita grubego

Naukowcy potwierdzają obecność substancji o działaniu przeciwnowotworowym. Potwierdzono skuteczność imbiru zwłaszcza w przypadku raka jelita grubego.

6. Zwiększa apetyt

Korzeń imbiru pobudza apetyt. Jeżeli nie masz ochoty na jedzenie, polecamy Ci przygotować napar z imbiru. Jest świetnym rozwiązaniem, ze względu na jego funkcje przyspieszające produkcję enzymów trawiennych, które wpłyną też na uczucie głodu.

Brak apetytu

7. Zapobiega i zwalcza objawy raka jajników

Jak już wcześniej wspomnieliśmy, korzeń imbiru posiada właściwości mogące zapobiec nowotworom złośliwym. Dzięki zawartym w nim elementom, zwalcza rozprzestrzenianie się po organizmie wolnych rodników i łagodzi stany zapalne.

8. Łagodzi bóle menstruacyjne

Lecznicze właściwości imbiru pomagają cieszyć się zdrowym układem rozrodczym.

W przypadku Pań, które cierpią na bardzo bolesne miesiączki, napar z tego korzenia – wypijany na początku cyklu – pomaga uśmierzyć ból. Oprócz tego, częste jedzenie imbiru pomaga również uregulować i ustabilizować menstruację.

Koniecznie przeczytaj również ten artykuł: Zespół napięcia przedmiesiączkowego – nie daj się!

9. Zwalcza chorobę lokomocyjną

Jeżeli należysz do tych osób, które bardzo cierpią podczas podróży, powinnaś mieć przy sobie obrany korzeń imbiru z dodatkiem cukru. Wystarczy bowiem zacząć żuć go przed wyjazdem, a unikniesz wszystkich tych nieprzyjemnych objawów.

10. Zapobiega gazom

Gazy i bóle im towarzyszące, mogą być związane ze stresem, problemami układu trawienia i niezdrowym sposobem odżywiania. Dodając korzeń imbiru do Twoich potraw, złagodzisz ich objawy i unikniesz wielu dolegliwości gastrycznych.

Bóle brzucha

11. Leczy problemy układu oddechowego

Potwierdzono pozytywny wpływ imbiru na płuca i serce. Jeżeli więc cierpisz na problemy typu astma, czy zapalenie oskrzeli, napary z imbiru znacząco przyspieszą proces leczenia.

12. Przy oparzeniach

Ze względu na jego właściwości lecznicze, imbir można również wykorzystać przy niektórych dolegliwościach skórnych i oparzeniach. Sok lub olejek esencjonalny nakłada się wówczas bezpośrednio na obolałe miejsce, co przyspiesza proces naprawy tkanek.

Oparzenia słoneczne

Chcesz dowiedzieć się więcej? Koniecznie przeczytaj również ten artykuł: Oparzenia słoneczne – wylecz je tymi 5 naturalnymi sposobami

13. Dodatek smakowy

Powszechnie wiadomo, że korzeń imbiru jest składnikiem tysięcy przepisów. Warto zaznaczyć również, że imbir jest przyprawą wszechstronną. Świetnie spisuje się w sosach, napojach, zupach itp. Można go dodać do niemal wszystkiego.

14. Używany w kosmetyce

Jest doskonałym dodatkiem do mydeł, perfum, kremów i innych produktów pielęgnacyjnych, ponieważ działa odżywczo i poprawia witalność skóry.

Jak widzisz, korzeń imbiru posiada właściwości, o których nie miałaś pojęcia. Warto z nich korzystać na co dzień. Włącz go do Twoich przepisów już dzisiaj.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.