Koktajl łagodzący objawy menopauzy - przepis

Podczas menopauzy bardzo często dochodzi do niedoboru minerałów, dlatego też warto wprowadzić do diety szpinak; jest źródłem żelaza, wapnia i wielu witamin.
Koktajl łagodzący objawy menopauzy - przepis

Ostatnia aktualizacja: 08 czerwca, 2019

Czy naturalny koktajl może złagodzić objawy menopauzy? Wiadomo, że podczas tego nowego etapu w życiu kobiety dochodzi do zmian, które mogą wpływać nie tylko na jej nastrój, ale również na stan jej zdrowia.

Pojawia się konieczność stosowania odpowiedniej diety i prowadzenia bardziej aktywnego stylu życia. Skutki uboczne menopauzy mogą być niezwykle dotkliwe. Czy istnieje na nie jakiś skuteczny sposób?

Zawsze masz do dyspozycji pomoc lekarską. Warto też sięgnąć po naturalne remedia, dzięki którym zwalczysz napady gorąca, bóle mięśni czy bezsenność. Dzisiaj zaproponujemy Ci przepis na cudowny koktajl, który pomoże Ci złagodzić objawy związane z tym tak trudnym dla nas okresem. 

Koktajl łagodzący objawy menopauzy – niezastąpione produkty

Menopauza powoduje, że nasz organizm zmniejsza ilość produkowanych hormonów. Czasem może pojawić się wyjątkowo wcześnie, wywołana na przykład zabiegiem chirurgicznym.

Ponadto objawy mogą zmieniać się w zależności od kobiety. Dlatego też wizyta u lekarza jest absolutną koniecznością.

Istnieje cała seria najróżniejszych skutków ubocznych, które występują praktycznie u każdej kobiety:

  • Bóle głowy.
  • Uderzenia gorąca.
  • Przybieranie na wadze.
  • Słabsze kości.
  • Częste zmiany nastroju.
  • Zmęczenie.
  • Retencja płynów.
  • Suchość pochwy.

W niektórych sytuacjach konieczna jest dodatkowa dawka hormonów. Twój lekarz specjalista dostarczy Ci wszelkich informacji na temat możliwych skutków ubocznych terapii hormonalnej. Zasięgnij u niego rady i zastosuj się do jego zaleceń.

Poniżej znajdziesz przepis na koktajl, który na pewno przyniesie Ci ulgę. Zawiera wiele składników, które ponadto doskonale wpłyną na stan Twojego zdrowia.

Tofu

To jeden z najbardziej rekomendowanych produktów, jeżeli chodzi o gospodarkę hormonalną i możliwe skutki uboczne okresu menopauzy. Tofu jest źródłem ogromnej ilości wapnia. Zawiera ponadto proteiny i fitoestrogeny, które wpływają na zdrowie naszych jajników.

Tofu

Zawarte w tofu enzymy pomogą zwalczyć ciągłe napady gorąca. Do przygotowania tofu stosuje się soję, a wraz z nią obecne w niej izoflawony.

Koktajl nie może się obejść bez truskawek

Truskawki, podobnie jak cytryny, pomarańcze, soja i mango, są źródłem izoflawonów, które pomagają zwalczać negatywne efekty menopauzy.

Owoce truskawek są źródłem naturalnych estrogenów, które zrównoważą naszą gospodarkę hormonalną. Ponadto większość specjalistów zaleca jadanie od 6 do 10 truskawek dziennie. Najlepiej rano, na śniadanie.

Szpinak

Nie ma nic lepszego podczas okresu menopauzy, niż sałatka przygotowana z liści szpinaku i pokrojonego mango.

Świeże liście szpinaku

Te dwa ogólnodostępne składniki są źródłem izoflawonów i wielu minerałów, takich jak wapń i żelazo. Nasz koktajl nie byłby aż tak skuteczny, gdyby nie zawierał szpinaku.

Siemię lniane

Siemię lniane to kolejny fantastyczny sposób na objawy menopauzy. Obecność fitoestrogenów, witamin i minerałów zapewnia odpowiednią dawkę energii i optymizmu. Do każdego śniadania dołącz jedną łyżkę stołową tego niesamowitego produktu.

Koktajl łagodzący objawy menopauzy – przepis

Składniki

  • 10 truskawek
  • 1 łyżka stołowa tofu (20 g)
  • 10 dużych liści szpinaku
    Koktajl z truskawkami
  • 1 łyżka stołowa siemienia lnianego (10 g)
  • 1 szklanka mleka roślinnego (soja lub owies – 200 ml)

Przygotowanie

  • Nasz koktajl powinien składać się z możliwie świeżych produktów. Jeżeli aktualnie nie masz dostępu do truskawek, możesz je zastąpić jakimkolwiek owocem bogatym w witaminę C: cytryną, mango lub pomarańczą.
  • Najpierw należy dokładnie umyć truskawki i przekroić je na pół. Myjemy także liście szpinaku i przygotowujemy 20 g tofu.
  • Następnie wszystkie składniki wkładamy do sokowirówki (możesz też użyć blendera). Dodajemy siemię lniane i mleko roślinne – to, które najbardziej lubisz. Najlepsze byłoby mleko sojowe pochodzące z uprawy organicznej.

Jeżeli nie przepadasz za soją, możesz zastąpić ją owsem.

  • Nasz koktajl powinien uzyskać lekko różowawy kolor. Połączenie szpinaku i truskawek może Ci się wydać dziwne. Zapewniamy Cię jednak, że nie ma nic zdrowszego. Równie godne polecenia są sałatki przygotowane na bazie tych dwóch fantastycznych składników.
  • Koktajl pijamy rano. Dzięki jego wspaniałym właściwościom skutecznie złagodzisz objawy menopauzy. Nie zapominaj ponadto o codziennej aktywności fizycznej, o zdrowej i zbilansowanej diecie i o pozytywnym nastawieniu podczas tego nowego etapu Twojego życia.

Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Giampieri F., Alvarez-Suarez JM., Battino M.. Strawberry and human health: effects beyond antioxidant activity. J Agric Food Chem, 2014. 62: 3867-76.
  • Lobo RA., Hormone-replacement therapy: current thinking. Nat Rev Endocrinol, 2017. 13: 220-31.
  • The 2017 hormone therapy position statement of The North American Menopause Society. Menopause, 2018. 25: 1362-1387.
  • Engel S., Elhauge M., Tholstrup T., Effect of whole milk compared with skimmed milk on fasting blood lipids in healthy adults: a 3 week randomized crossover study. Eur J Clin Nutr, 2018. 72 (2): 249-254.ç
  • Reyes Garcia R., Mendoza N., Palacios S., Salas N., Quesada Charneco M., et al., Effects of daily intake of calcium and vitamin D enriched milk in healthy postmenopausal women: a randomized, controlled, double-blind nutritional study. J Womens Health (Larchmt), 2018. 27 (5): 561-568.
  • Ko SH., Kim HS., Menopause associated lipid metabolic disorders and foods beneficial for postmenopausal women. Nutrients, 2020.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.