Menopauza - Nie daj się jej objawom!

Z przyczyn wynikających ze zmian hormonalnych, które zachodzą podczas menopauzy, nasza skóra traci jednolity koloryt, elastyczność oraz napięcie. W trosce o dobro naszej skóry, aby zapobiec jej starzeniu, zaleca się spożywać produkty bogate w witaminę E.
Menopauza - Nie daj się jej objawom!

Ostatnia aktualizacja: 28 sierpnia, 2015

Menopauza (inaczej przekwitanie czy klimakterium) jest jednym z elementów naturalnego cyklu życia kobiety, tak jak na przykład okres dojrzewania. Menopauza to jednak etap, któremu towarzyszy wystąpienie ostatniej w życiu kobiety miesiączki. Wiąże się w nim szereg uciążliwych dolegliwości, które mogą pojawić się dość wcześnie i trwać miesiącami, a nawet latami.

Menopauza – najczęstsze objawy przekwitania

Średni wiek, w którym pojawia się ostatnia u kobiety miesiączka to 51 lat. Nie jest to jednak regułą – czasem menopauza przychodzi wcześniej, a czasem później. Niezmiennie jednak okresowi przekwitania towarzyszą niektóre z poniższych objawów:

Pamiętaj, że istnieje szereg naturalnych produktów i metod, które łagodzą dolegliwości związane z menopauzą, a nawet mogą skrócić czas ich występowania bądź całkowicie im zapobiec. Oprócz odpowiedniej diety staraj się stosować do ogólnych porad na temat tego, jak radzić sobie z klimakterium.

Menopauzie niektórych kobiet nie towarzyszą żadne ze wspomnianych powyżej objawów – stanowią one jednak znaczną mniejszość. Eksperci szacują, że u 85% kobiet pojawiają się przynajmniej niektóre z tych dolegliwości, a ponad połowa wszystkich kobiet doświadcza menopauzy w całej jej okazałości. Niezwykle ważnym aspektem tego trudnego okresu jest kontrolowanie nastroju, by nie dopadały Cię kryzysy emocjonalne, które bardzo często pojawiają się właśnie podczas tego etapu życia kobiety.

Pamiętaj, że nie ma w tym nic nienaturalnego – to kolejny etap życia – być może nie najłatwiejszy – ale optymistycznie trzeba mu stawić czoła. Koniecznie zmień swoją dietę – w każdym bowiem wieku organizm do prawidłowego funkcjonowania potrzebuje specyficznych składników odżywczych.

Produkty, które sprawią, że menopauza będzie znośniejsza

2#:menopauza.jpg
 • Koniecznie pamiętaj, że po okresie menopauzy znacznie zwiększa się ryzyko odwapnienia kości oraz wystąpienia chorób serca. Należy więc spożywać produkty mleczne bogate w wapń i witaminę D. Staraj się również unikać tłuszczu i przejadania się – tylko zachowując odpowiednią wagę, będziesz mogła zapobiec chorobom układu sercowo-naczyniowego.
 • Większość objawów menopauzy jest wynikiem spadku poziomu wydzielanego przez organizm estrogenu. Przeprowadzono wiele badań, które potwierdziły, że soja i produkty sojowe zawierają substancje podobne do estrogenu. Dzięki nim możesz złagodzić niektóre objawy przekwitania, takie jak uderzenia gorąca, drażliwość czy napady lęku.
 • Menopauza to okres, w którym zaleca się spożywanie suszonych owoców i bakalii – pozwolą Ci one utrzymać prawidłową wagę ciała. Nie zapominaj także o bogatych w antyoksydanty owocach i warzywach.
 • Aby zapobiec uderzeniom gorąca i nocnemu poceniu się, powinnaś wzbogacić swoją dietę o produkty z soi, chmiel i szałwię.
 • Koniecznie zadbaj także o zdrowie swojej skóry – pamiętaj, że w wyniku zmian hormonalnych traci ona elastyczność i sprężystość. Aby temu zapobiec, zaleca się spożywanie produktów bogatych w witaminę E.

Porady na to, by menopauza nie była dla Ciebie trudnym okresem

3#:menopauza.jpg
 • Ćwicz regularnie, aby zachować aktywność fizyczną – dzięki temu Twój organizm będzie dobrze funkcjonował, utrzymasz masę mięśniową oraz unikniesz chorób związanych z układem krążenia.
 • Unikaj tytoniu, alkoholu i kofeiny. Pamiętaj, że menopauza u kobiet palących przychodzi wcześniej niż u niepalących.
 • Bądź przez cały okres menopauzy pod opieką lekarza ginekologa.
 • Staraj się zachować spokój i dobre samopoczucie – to niezwykle ważny czynnik umożliwiający pogodne przetrwanie okresu przekwitania.
 • W celu zmniejszenia napięcia i stresu stosuj rozmaite techniki relaksacyjne. Pamiętaj, że w tym okresie jest niezwykle ważne kontrolowanie zmian hormonalnych, utrzymywanie poczucia własnej wartości na wysokim poziomie oraz kontrolowanie swoich emocji, by nie dopuścić do drastycznych wahań nastroju.
 • Zadbaj o zdrowy i nieprzerwany sen.
 • Pozytywne relacje społeczne mogą korzystnie wpłynąć na stan Twojej samooceny i zapobiec pojawiania się momentów przygnębienia.

Menopauza to fachowa nazwa ostatniej miesiączki. Jest ona objawem starzenia się kobiety. Pamiętaj jednak, że bez względu na to, jak trudny może być ten okres, jest on jednym z etapów życia – jest on ostatnim etapem w okresie reprodukcyjnym kobiety. Kluczem do jego pogodnego przetrwania jest zachowanie poczucia własnej wartości, odpowiednia dieta, regularne ćwiczenia fizyczne oraz zrozumienie, wsparcie i pomoc ze strony partnera.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.