Menopauza - jak ją przetrwać?

Istotne jest nauczyć się radzić sobie ze stresem, aby nie pogorszać objawów takich jak bezsenność, niepokój lub depresja. Możesz spróbować z aktywności fizycznej lub ćwiczeń relaksacyjnych bądź jogi.
Menopauza - jak ją przetrwać?

Napisany przez Ekhiñe Graell

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Jeżeli jesteś kobietą między 45, a 55 rokiem życia na pewno zdajesz sobie sprawę z tego, że menopauza właśnie zbliża się wielkimi krokami lub może właśnie jesteś w jej trakcie. Możesz być zaskoczona, ale menopauza w rzeczywistości trwa tylko jeden dzień. Termin ten oznacza dzień, w którym menstruacja pojawia się ostatni raz w życiu kobiety, a znakiem, że jajniki przestały produkować komórki jajowe, jest rok bez miesiączkowania (postmenopauza). Wszystkie dolegliwości z tym związane takie jak: uderzenia gorąca, przybieranie na wadze, problemy ze snem i inne, tak naprawdę dokuczają kobiecie w latach przejściowych, czyli przed pojawieniem się ostatniej menstruacji i w latach po jej zakończeniu.

Jako kobieta musisz wiedzieć, że każda zmiana związana z cyklem rozrodczym i narządami płciowymi wywrze wpływ na Twój wygląd fizyczny, stan emocjonalny i menopauza również się na nich odbije. Niektóre kobiety okres ten przechodzą bardzo spokojnie, nie uskarżając się na żadne problemy, czy dolegliwości, natomiast inne muszą stoczyć ciężka walkę ze swoim organizmem. Na szczęście tylko około 2% kobiet doświadcza objawów okresu przejściowego, które są na tyle poważne, że mogą osłabić organizm. Nie oznacza to, że reszta nie będzie potrzebowała odrobiny pomocy i produktów, które przyniosą ukojenie przy niektórych, uciążliwych dolegliwościach.

Menopauza – jak sobie z nią poradzić?

Bez względu na to, jak mocno wpłynie na nasz organizm, należy pamiętać, że menopauza to naturalny proces, a nie choroba, dlatego nie wymaga specjalnego leczenia. Oczywiście, jeżeli uderzenia gorąca są nie do zniesienia, a niekontrolowane zmiany nastrój uprzykrzają życie Tobie i Twoim bliskim lepiej zasiegnąć pomocy. Symptomy tego, że właśnie wkroczyłaś w okres przejściowy i menopauza się zbliża, mogą być następujące:

  • zmęczenie
  • depresja
  • irytacja i niepokój
  • problemy ze snem
  • uderzenia gorąca
  • ból w stawach i mięśniach
  • osłabione libido

Gdy zdecydujesz, że jednak pomoc jest Ci potrzebna, skuteczna może okazać się zastępcza terapia hormonalna (HTZ). Większość objawów i dolegliwości, które przypisuje się menopauzie, spowodowane są wahaniami stężenia hormonów w organizmie, a dokładniej mówiąc estrogenu i progesteronu. Menopauza powoduje, że jajniki przestają je produkować, a terapia hormonalna ma na celu syntetyczne ich zastąpienie. Trzeba jednak pamiętać, że sposób ten może mieć swoje skutki uboczne.

Na szczęście istnieją naturalne środki i sposoby, które bez niepożądanych efektów pomogą złagodzić dolegliwości związane z okresem przekwitania.

Menopauza, a naturalne metody łagodzące dolegliwości

1. Ćwiczenia

2#:ćwiczenia-menopauza.jpg

Jeżeli do tej pory nie miałaś w zwyczaju regularnie ćwiczyć, to dobrym moment na to, aby włączyć je do swojego planu dnia. Zostało naukowo udowodnione, że ćwiczenia pomagają rozładować negatywne emocje, zwalczyć skutki stresu, pomagają na depresje, a gdy menopauza się zbliża, zapobiegną gwałtownemu przybieraniu na wadze. Utrzymanie odpowiedniej wagi jest bowiem bardzo ważne. Wyniki badań donoszą, że kobiety z nadwagą dużo częściej uskarżają się na uderzenia gorąca.

Zalecane jest wykonywanie umiarkowanej aerobowej aktywności fizycznej przez przynajmniej 2,5 godziny w tygodniu, 1 godzinę 15 minut intensywnych ćwiczeń lub kombinację tych dwóch typów aktywności fizycznej. Dodatkowo, powinnaś znaleźć czas na dwa wysiłkowe treningi tygodniowo. Na uderzenia gorąca i problemy ze snem można wypróbować zajęcia< z jogi.

2. Zdrowa dieta

Dieta bogata w warzywa, owoce, białka, zdrowe tłuszcze jest fundamentalna dla kobiet, gdy menopauza się zbliża. Pokarmy, w których znajdziemy naturalne fitoestrogeny jak na przykład lignany w siemieniu lnianym czy też izoflawony, które są składnikiem ziaren fasoli i soi, mogą posłużyć jako swojego rodzaju substytut estrogenów, dzięki czemu złagodzą instensywność objawów i dokuczających dolegliwości. Z drugiej strony, należy unikać produktów i napojów bogatych w cukier, kofeinę, alkohol, które mogą nasilić objawy i spotęgować uderzenia gorąca.

3. Akupunktura

3#:Akupunktura-menopauza.jpg

Kobiety, które poddano zabiegowi chińskiej akupunktury, w mniejszym stopniu uskarżały się na wahania nastrojów i uderzenia gorąca niż kobiety potraktowane placebo. Najnowsze badania wykazały, że akupunktura ma podobne działania do leku Effexor, który przepisywany jest kobietom w tym trudnym okresie. Ponadto, zabiegi te nie powodują żadnych efektów ubocznych w przeciwieństwie do medykamentu, który może powodować nudności, zmęczenie czy niepokój. Oprócz tego po zabiegach akupunktury notowano wzrost energii, popędu płciowego i ogólne poprawienie samopoczucia.

4. Uwolnij się od stresu

Stres może rozregulować równowagę hormonalną organizmu w każdym wieku, nie tylko, gdy nadchodzi menopauza. Jest również przyczyną depresji, bezsenności, niepokoju i leków. Dlatego ważne jest, aby opracować strategię, która zredukuje poziom stres i pomoże sobie z nim poradzić. Ćwiczenia, joga, medytacja, akupunktura, sztuka wyciszania organizmu za pomocą techniki głębokiego oddychania. Nawet relaks przy dobrej książce może okazać się skuteczny!

5. Zioła i rośliny lecznicze

Istnieje grupa roślin, które w skuteczny sposób mogą złagodzić objawy i dolegliwości związane z tym trudnym dla kobiety okresem. Wśród tych, które przynoszą najlepsze efekty, można wymienić:

Pluskwica groniasta (Cimicifuga racemosa Nutt.)

Wstępne badania potwierdzały, że roślina ta działa na organizm podobnie jak estrogeny, z kolei inne całkowicie zaprzeczają tej teorii. Dziś coraz więcej argumentów przemawia za tym, że rzeczywiście może to być bezpieczna alternatywa, która złagodzi wahania nastroju i irytujące uderzenia gorąca, nocne pocenie, bezsenność, nerwowość i rozdrażnienie.

Miłorząb dwuklapowy (Ginkgo biloba L.)

Badania dowiodły, że miłorząb usprawnia pracę umysłową, co może pomóc w przetrwaniu tego trudnego okresu.

Dzięgiel chiński ( Angelica sinesis)

Powszechnie znany jako żeń-szeń dla kobiet. Dobrze sprawdza się przy zwalczaniu uderzeń gorąca.

Ekstrakt z liści szałwii

Zmniejszy nocne pocenie i ułatwi zasypianie.meno


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.