
Nieżyt nosa i gardła u dzieci jest bardzo częstą chorobą. Jest to główny powód wizyt u lekarza wśród dzieci w wieku od 6 miesięcy do 8 lat. Z tego tylko powodu przychodnię odwiedza się średnio sześć razy w roku. Można…
Wczesna lub przedwczesna menopauza jest dosyć powszechnym zjawiskiem w naszych czasach. Oznacza ona zanik miesiączki i funkcji jajników u kobiet poniżej 40-tego roku życia. Menopauza prowadzi do przedwczesnej utraty zdolności reprodukcyjnej i powoduje symptomy niektórych chorób, które zwykle pojawiają się w starszym wieku. Więcej o tej dolegliwości dowiecie się w dalszej części artykułu.
W tym okresie (może trwać od kilku miesięcy do kilku lat) dochodzi do dużego spadku estrogenu, tym samym traci się znacznie ochronę przed niektórymi chorobami. Oznacza to, że kobiety cierpiące na przedwczesną menopauzę są bardziej narażone na choroby serca, osteoporozę lub udar mózgu.
Menopauza jest etapem naturalnym w starzeniu się kobiet, jednak u niektórych pojawia się wcześniej niż jest oczekiwana. Około 6% obecnej liczby kobiet przestaje być płodna przed 40-tym rokiem życia. Oznacza to, że nie mają już owulacji, poziom estrogenu w organizmie spada, a menstruacja ustaje. Przedziałem wiekowym, który przyjmuje się za normalny do występowania menopauzy jest pomiędzy 45-tym a 55-tym rokiem życia ze średnią wieku 51 lat.
Przedwczesna menopauza często występuje u kobiet, które leczą się na raka macicy lub jajników, a także u tych, które przeszły operację usuwania jajników. Ważne jest też to, aby wiedzieć, że kobiety, które palą papierosy są bardziej narażone na przedwczesną menopauzę. Może również zdarzyć się tak, że jajniki same, z nieokreślonej przyczyny, przestaną produkować jajeczka.
U zdecydowanej większości kobiet wchodzenie w etap menopauzy oznacza utratę zdolności reprodukcji, co wpływa na ich zdrowie psychiczne i fizyczne. Nie zawsze jest możliwe poznanie przyczyny przedwczesnej menopauzy, ale trzeba pamiętać, że kobiety z nadwagą, brakiem aktywności fizycznej czy palące papierosy, są bardziej narażone na jej wystąpienie.
Pierwszym symptomem, na który zwracają uwagę kobiety, są nieregularnie występujące menstruacje. Oczywiście istnieją inne objawy, które mogą występować u kobiet wchodzących w etap menopauzy i wciąż mających miesiączki. Trzeba również pamiętać, że symptomy te mogą się z czasem nasilać. Najczęstszymi objawami przedwczesnej menopauzy są:
Podczas gdy lekarze dzielą menopauzę na przedwczesną i powszechną, my musimy przyznać, że w obu wypadkach dolegliwości jej towarzyszące są takie same. Różnica polega tylko na tym, kiedy się te menopauzy się pojawiają. Dlatego też, kiedy dosięgnie nas już ten problem, warto wiedzieć, że istnieją rośliny i naturalne lekarstwa, które pomogą w łagodzeniu najczęstszych dolegliwości. Do przygotowania naparu lub do skonsumowania najlepiej w tym wypadku się sprawdzą:
Ta roślina pochodząca z Peru oprócz tego, że jest bogata w wapń, sprawdza się jako afrodyzjak. Należy pić codziennie roztwór z trzech gramów macy w proszku przez okres dwóch miesięcy. Powinno to zrównoważyć brak estrogenu w organizmie i poprawić sprawność seksualną.
Zawiera substancje, które działają podobnie jak estrogen, tym samym pomaga zwalczać objawy menopauzy. Należy przygotować napar z 20 gramów rozgniecionych ziaren kardamonu i pół litra wody, pić kilka razy dziennie.
Napar należy przygotować z połowy łyżeczki suszonych kwiatów tej rośliny zalanych szklanką wrzącej wody. Tarnina sprawdza się rewelacyjnie na zaburzenia fizyczne i psychiczne wywołane przez menopauzę, takie jak: uderzenia gorąca, kołatanie serca, dreszcze, depresję i bezsenność.
Reguluje zaburzenia równowagi hormonalnej i pomaga złagodzić ból, spowalnia proces odwapnienia kości i zapobiega problemom z sercem. Codziennie należy spożywać napar przyrządzony z jednej łyżeczki suszonych liści koniczyny, zalanych szklanką wrzątku.
Może być używana w leczeniu zaburzeń hormonalnych i jednocześnie w leczeniu objawów menopauzy. Można spożywać zarówno kiełki lucerny, jak i proszek z lucerny, posypując nim jedzenie.
Sprawdza się doskonale w rozwiązywaniu problemów związanych z menopauzą. Można spożywać ją w formie soku, wyciskając go z liści lub spożywać w formie naparu.
Picie jednej filiżanki naparu z jednej łyżeczki suszonych liści, zalanych wrzątkiem, ma bardzo dobry wpływ na zmniejszenie uderzeń gorąca.
Aby pokonać zdenerwowanie i lęk, typowe objawy podczas tego etapu, należy pić napar przyrządzony z połowy łyżeczki krwawnika i drugiej połowy łyżeczki rumianku.
Reguluje poziom estrogenu, jeżeli stosuje się ją podczas menopauzy, wpływa też pozytywnie na inne objawy. Można zażywać ją w formie tabletek.
Pomaga ustabilizować problemy nerwowe, które uniemożliwiają sen i są przyczynami bóli. Należy spożywać ją w formie naparu gdzie na każde pół litra wody dodajemy kilka łyżeczek suszonej rośliny.
Działa podobnie jak passiflora, a napar przygotowuje się z 15 gramów korzenia rośliny, który zostawiamy na całą noc w filiżance wody i po odcedzeniu pijemy.
Zdjęcia dzięki uprzejmości Dell Inc, Adrian Gaskell, Jodi Womack, EpSos.de, Pedro Ribeiro Simoes.