Ćwiczenia przeciwko żylakom - sposób na zdrowe nogi

Aby pobudzić krążenie krwi i poprawić wygląd żylaków jest bardzo istotne, by zadbać o regularną aktywność fizyczną. Zalecamy pół godziny spaceru, pływanie oraz jazdę na rowerze.
Ćwiczenia przeciwko żylakom - sposób na zdrowe nogi

Ostatnia aktualizacja: 28 stycznia, 2021

Czy wiesz, że ćwiczenia przeciwko żylakom są niezwykle skuteczną metodą walki z tym nieestetycznym i zagrażającym zdrowiu problemem?

Żylaki są wywoływane przez stany zapalne wewnątrz żył, które uniemożliwiają prawidłowe funkcjonowanie zastawek i powodują powstawanie zakrzepów, co sprawia, że krew jest zatrzymywana wewnątrz naczyń.

Na zewnątrz dolegliwość ta objawia się znacznym uwidocznieniem żył, które na pierwszy rzut oka wyglądają jak niebieskie i fioletowe niteczki. W tym artykule zaprezentujemy ci ćwiczenia przeciwko żylakom,które można systematycznie wykonywać, by zapobiegać i neutralizować problem żylaków.

Zazwyczaj żylaki są najbardziej widoczne na nogach, jednak może się zdarzyć, że wystąpią również na innych częściach ciała. Ich objawy i związane z nimi dolegliwości nie są zbyt uciążliwe. Jednakże bardzo łatwo jest je nabyć, zwłaszcza jeśli prowadzi się siedzący tryb życia, ma się problemy z nadwagą albo jest się osobą starszą.

W walce z żylakami konieczne może okazać się specjalistyczne leczenie. W pierwszej kolejności zalecamy jednak zmianę stylu życia.

Pierwszą rzeczą, jaką możesz zrobić jest wzmocnienie mięśni nóg i poprawienie wydolności żył. Aby osiągnąć taki efekt należy wykonywać regularne ćwiczenia fizyczne, które nie są zbyt trudne ani czasochłonne, nie wymagają też żadnego specjalistycznego sprzętu.

Zobacz, jakie ćwiczenia możesz wykonywać nawet kilka razy dziennie, w dowolnym miejscu i czasie, dając swoim mięśniom również czas na odpoczynek i regenerację.

Przeczytaj również: Domowa maseczka na żylaki

Ćwiczenia przeciwko żylakom w pozycji leżącej

Relaksując się w pozycji leżącej możesz jednocześnie wykorzystać ten czas na wykonywanie poniższych ćwiczeń:

Kobieta wykonuje ćwiczenia przeciwko żylakom
 • Połóż się na plecach, unieś nogi do góry i oprzyj je o ścianę. Pozycja ta ułatwi relaksację i poprawi krążenie krwi.
 • Leżąc, unieś nogi, wyprostuj je i złącz. Następnie oddalaj je od siebie, po czym wróć do poprzedniej pozycji. Powtórz kilka razy.
 • Unieś nogi do góry i pedałuj w powietrzu. Możesz równocześnie wykonywać krążenia stopami.
 • W pozycji leżącej przyciągnij jedną z nóg w stronę klatki piersiowej, podtrzymując ją pod kolanem. Wytrzymaj tak kilka sekund, a następnie zmień nogę. Jest to ćwiczenie wzmacniające przede wszystkim mięśnie łydek.
 • Wyprostuj nogi i przyciągaj palce stóp w stronę piszczeli. Powtarzaj 20 razy w każdej serii.

Ćwiczenia przeciwko żylakom w pozycji siedzącej

Jeśli większość czasu, zarówno w pracy jak i w domu, spędzasz w pozycji siedzącej, wciąż możesz wykonywać niektóre z tych ćwiczeń:

Kobieta ćwiczy przy biurku
 • Cyklicznie napinaj i rozluźniaj mięśnie nóg, aby ułatwić krążenie krwi.
 • Oddalaj i przybliżaj do siebie czubki stóp. Powtarzaj to ćwiczenie co najmniej 30 razy w każdej serii i wykonuj je codziennie, by uzyskać najlepsze rezultaty.
 • Oprzyj pięty o podłogę i unieś czubki stóp. Następnie kilka razy unieś i opuść pięty.

Ćwiczenia przeciwko żylakom w pozycji stojącej

 • Chodź na palcach, a następnie na piętach.
 • Nie przemieszczając się, rozciągaj mięśnie unosząc się najpierw na palcach, a później na piętach.

Jak zapobiec żylakom?

Masaż łydek

Regularnie nawilżając swoją skórę sprawiasz, że staje się gładka i zdrowa. Z kolei systematyczny masaż uwolni Cię od uczucia dyskomfortu i zneutralizuje opuchliznę.

masaż nóg
 • Masaż powinien być krótki i wykonywany kolistymi ruchami, tak aby pobudzić krążenie.
 • Balsam wcieraj zaczynając od stóp i przesuwając się w górę w stronę brzucha. W ten sposób przyniesiesz ulgę swoim naczyniom krwionośnym.

Optymalna masa ciała

Utrzymanie idealnej wagi nie jest prostym zadaniem. Jest jednak konieczne z wielu przyczyn, zwłaszcza zdrowotnych.

Otyłość to jeden z głównych powodów problemów z krążeniem, tak samo z resztą jak wahania masy ciała. Ważne jest więc utrzymywanie stałej i optymalnej wagi.

Częste zmiany pozycji

Niektóre czynności wymagają pozostawania przez długi czas w jednej pozycji. Jednak raz na jakiś czas należy rozprostować nogi, na przykład wykonując opisane powyżej ćwiczenia przeciwko żylakom.

Problem żylaków nie zawsze wymaga konsultacji ze specjalistą, jednak w niektórych przypadkach jest to konieczne,  zwłaszcza, gdy tej dolegliwości towarzyszy ból lub gdy żyły na nogach stają się coraz bardziej widoczne i wypukłe.

W ramach codziennej aktywności polecamy co najmniej półgodzinne spacery, jazdę na rowerze, która dobrze wpływa na ciśnienie, oraz pływanie, które znakomicie poprawia krążenie krwi i wzmacnia wszystkie partie mięśni.

Regularne i wykonywane z zaangażowaniem ćwiczenia fizyczne to bez wątpienia doskonała broń przeciwko żylakom. Przekonaj się o tym na własnej skórze.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.