Kłótnie w związku - Jak robić to dobrze?

Dobra komunikacja w związku to klucz do uniknięcia niepotrzebnych spięć i konfliktów. Warto nauczyć się otwarcie rozmawiać o wszystkim i nie tłumić emocji.
Kłótnie w związku - Jak robić to dobrze?

Ostatnia aktualizacja: 24 września, 2022

Kłótnie to nieodłączna część każdego związku. Warto jednak od razu zaznaczyć, że wszelkie spory i konflikty możemy podzielić na te konstruktywne i potrzebne oraz te, które tylko wprowadzają zamęt i stres do naszego życia.

Głupie sprzeczki mogą zepsuć nawet najsolidniejszą relację, należy więc zastanowić się, czy gra jest warta świeczki.

Kłótnie w związku biorą się często z długotrwałego tłumienia emocji i braku odpowiedniej komunikacji. Jeśli chcesz, żeby konflikty w Twojej relacji były tylko budujące, a nie destrukcyjne, koniecznie przeczytaj ten artykuł i naucz się robić to dobrze.

Kłótnie w związku a nasza postawa

W związku równie ważna jak słuchanie drugiej osoby, jest także umiejętność mówienia wprost o tym, co nas dotyczy i co nas męczy. Tylko szczerość i otwartość gwarantują wzajemne zrozumienie i jasne postawienie tego, co dla nas naprawdę ważne.

Bez dobrej komunikacji, związek jest bardzo podatny na bezsensowne kłótnie, które mogą doprowadzić nawet do rozstania.

Media społecznościowe a kłótnie w związku

Media społecznościowe i nowoczesne narzędzia komunikacji mogą być doskonałą szansą, by pozostać w kontakcie ze swoim partnerem niezależnie od dystansu czy braku czasu.

Jednocześnie jednak warto mieć na uwadze wszelkie zagrożenia, jakie korzystanie z mediów społecznościowych niesie ze sobą.

Pierwszą rzeczą są możliwe niedomówienia czy błędne komunikaty. Mogą one prowadzić do scen zazdrości, których przecież można było uniknąć.

Para z telefonami

Zawsze lepiej jest rozmawiać z najbliższą osobą patrząc jej w oczy. Nawet jeśli rozmowa miałaby odbywać się na Skypie. Lepiej, niż pisząc wiadomości, które mogą być odczytane w różny sposób.

Media społecznościowe mogą być źródłem problemów w związku. Ale można tego uniknąć, jeśli tylko będziemy szczerze i otwarcie ze sobą rozmawiać. Nie należy tłumić swoich emocji i zachowywać swoich podejrzeń tylko dla siebie – najważniejsza jest komunikacja.

Nie zamykaj się w sobie

Bardzo wiele niepotrzebnych kłótni bierze się stąd, że jeden z partnerów wreszcie wyrzuca z siebie coś, co tłamsił w sobie przez dłuższy czas. Wówczas często padają słowa, których w innym wypadku nigdy byśmy nie wypowiedzieli; dzieją się rzeczy, których będziemy potem żałować.

Nawet gdy nie dajemy drugiej połówce znać, że coś dzieje się nie tak, nie jesteśmy w stanie zapomnieć i wyprzeć tego, co nas uwiera.

Taki problem narasta, aż w końcu osiąga taki poziom, w którym nie jesteśmy w stanie dłużej się kontrolować.

Czy zastanawiałaś się kiedyś, jak uniknąć takiej sytuacji? Przede wszystkim warto jest otwarcie i regularnie rozmawiać ze swoim partnerem.

Kłótnie w związku

Mówcie sobie o wszystkim i nie pozwalajcie na kumulowanie w sobie złości i innych negatywnych emocji. Czasami coś wydaje nam się zupełnie nieistotne i błahe, ale z czasem przeradza się w źródło poważnego konfliktu.

Problemem wielu współczesnych relacji jest fakt, że dwie osoby nie potrafią rozmawiać ze sobą w pełni szczerze i otwarcie.

Zatrzymujemy wiele rzeczy dla siebie, co może później przynieść nieoczekiwane konsekwencje. Kłótnie w związku są czymś zupełnie naturalnym, ale by były konstruktywne musimy panować nad tym, co, kiedy i w jaki sposób mówimy.

Nie pozwól przeszłości wpływać na teraźniejszość

Kolejny aspekt, który sprawia, że kłótnie w związku mogą być niebezpieczne, ma wiele wspólnego z omawianym wcześniej tłumieniem emocji – chodzi o ciągłe wracanie do przeszłości i nieumiejętne sobie z nią radzenie.

Gdy ciągle spoglądamy wstecz, nie jesteśmy w stanie żyć tu i teraz; w okrutny i bezsensowny sposób porównujemy teraźniejszość z jakąś analogiczną sytuacją z przeszłości, przez co emocje nie cichną, a wręcz się kumulują.

Przytulanie

Kłótnie w związku mogą brać się z nieumiejętności pójścia naprzód; aby tego uniknąć warto nauczyć się patrzeć naprzód i oczekiwać od przyszłość tego, co najlepsze. Nie można pozwolić, by zdarzenia z przeszłości trzymały nas w miejscu, nie pozwalając na rozwój.

Wśród nas wiele jest osób niezdolnych do wykonania jakiegokolwiek kroku, gdyż nie poradzili sobie z własną przeszłością. Dawne lęki, wątpliwości czy traumy przekreślają wszystko, co mieli jeszcze do zaoferowania światu.

Jak głosi stare przysłowie, lepiej późno niż wcale, warto więc pochylić się nad problemem z przeszłości, ale tylko po to, by wreszcie go rozwiązać i zapomnieć o nim raz na zawsze.

Tłumiąc ten problem w sobie, narażasz się nie tylko na powracające kłótnie, ale także na brak możliwości wykonania jakiegokolwiek ruchu.

Konflikt w związku

O każdą relację należy dbać i troszczyć się; aby było to skuteczne trzeba jednak wyeliminować wzajemne oskarżenia i wątpliwości.

Sztuka przebaczania jest bardzo trudna. Jednak warto się jej nauczyć, tak samo jak prawidłowej komunikacji z partnerem – to zaprocentuje na przyszłość.

Rozmawiaj otwarcie ze swoją drugą połówką, nie bój się mówić o tym, co Cię dręczy czy niepokoi. Życie w związku to wolność myśli i emocji – taka wolność sprawi, że kłótnie nie zagrożą Waszej relacji i będą tylko wzmacniać ją na kolejne lata.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.