Kamienny osad w ubikacji - kilka cennych tricków
Ubikacja to jedno z najczęściej używanych w domu elementów wyposażenia. To jednak sprawia, że jest ono jednocześnie jednym z najbardziej wymagających uwagi, jeśli chodzi o utrzymanie czystości. Tym, co każdej pani domu utrudnia czyszczenie ubikacji jest kamienny osad.
Istnieją jednak ciekawe i czasem mało znane sposoby, aby usunąć nie tylko kamienny osad, ale również inne rodzaje zanieczyszczeń.
Wchodząc do toalety chcemy, by ubikacja prezentowała się czysto i godnie. Nie lubimy, gdy w toalecie unosi się nieprzyjemny zapach. Nie chcemy też, by stało się ona siedliskiem niebezpiecznych bakterii.
Tymczasem to właśnie w ubikacji najłatwiej o kumulowanie się bakterii, ponieważ stanowi ona źródło wilgoci. Co więcej, najczęściej na linii wody gromadzi się nieestetyczny kamienny osad. Jego ciemny kolor wskazuje na to, że składa się on głównie z wapnia, ale również z innych minerałów znajdujących się w używanej wodzie.
Na sklepowych półkach ze środkami czystości znajdziemy oczywiście mnóstwo chemicznych produktów, które są w stanie zwalczyć kamienny osad. Wielu specjalistów jednak odradza ich stosowanie ze względu na ich szkodliwy wpływ na środowisko i nasze zdrowie.
Doskonałą wiadomością jest fakt, że istnieją naturalne środki czyszczące, które równie skutecznie mogą uporać się z różnego rodzaju zanieczyszczeniami. Nie są szkodliwe ani dla zdrowia, ani dla środowiska, a ponadto ich sporządzenie nie wymaga dużego nakładu czasu czy środków.
Poznaj więc 5 naturalnych i ekonomicznych sposobów, które pomogą Ci zwalczyć kamienny osad. Dzięki nim prace domowe staną się o wiele łatwiejsze.
1. Cytryna i ocet zwalczają kamienny osad
Mieszanka białego octu z cytryną stanowi doskonały naturalny środek dezynfekujący, który od wielu lat stosuje się w celu utrzymania czystości. W tym przypadku wydaje się być szczególnie użyteczny, ponieważ ze względu na zawartość naturalnych kwasów, oba składniki dobrze sobie radzą z usuwaniem zanieczyszczeń. Zwalczają też kamienny osad.
Ich stosowanie w znaczący sposób uszczupla kamienny osad, wszelkiego rodzaju plamy, a także zupełnie eliminuje bakterie znajdujące się w czyszczonej strefie, które stanowią główną z przyczyn występowania przykrego zapachu.
Składniki
- Pół szklanki białego octu (125 ml)
- Sok z jednaj cytryny
Co należy zrobić?
- Sok z cytryny wlej do octu i dokładnie wymieszaj. Następnie wcieraj w kamienny osad i pozostałe części ubikacji, które wymagają czyszczenia.
- W zależności od rodzaju występujących plam i przebarwień możesz możesz użyć nieco bardziej szorstkiej gąbki.
2. Soda oczyszczona z Coca-Colą
Czy słyszałaś kiedyś o podobnym zastosowaniu Coca-Coli? Tak, to bardzo dobre rozwiązanie. Skutecznie zwalcza kamienny osad, a także różnego rodzaju naloty, które powstają na wewnętrznej powierzchni ubikacji.
Składniki
- 1 puszka Coca-Coli (330 ml)
- 1 szklanka białego octu (250 ml)
- 3 łyżki sody oczyszczonej (30 g)
Przeczytaj także:
Biały ocet i jego 8 niesamowitych zastosowań w życiu codziennym
Co należy zrobić?
- Polej Coca-Colą powierzchnie ubikacji, na których znajduje się kamienny osad i pozostaw na pół godziny.
- Po upływie wyznaczonego czasu dokładnie wyszczotkuj.
- Następnie dodaj biały ocet i sodę oczyszczoną. Pozostaw na kolejnych 15 minut.
- Wyszczotkuj dokładnie i spłucz wodą.
3. Boraks
Boraks to niezwykle skuteczna substancja czyszcząca, która doskonale radzi sobie z różnego rodzaju zanieczyszczeniami. Jest niezwykle praktyczna jako wybielacz i środek dezynfekujący nadający się do użytku domowego.
Choć boraks jest nieco bardziej agresywny od wcześniej wymienionych środków czyszczących, nie powoduje żadnych skutków ubocznych i nie działa szkodliwie na środowisko. Jego stosowanie nie powoduje też unoszenia się substancji lotnych mających negatywny wpływ na ludzkie zdrowie.
Składniki
- 1 szklanka białego octu (250 ml)
- 4 łyżki boraksu w proszku (40 g)
- 1 litr gorącej wody
Co należy zrobić?
- Spryskaj powierzchnię ubikacji białym octem i pozostaw na około 20 minut.
- Następnie za pomocą szczotki dokładnie wyczyść powierzchnię, po czym posyp boraksem w proszku.
- Koniecznie pamiętaj przy tym o stosowaniu rękawiczek i maseczki ochronnej.
- Po upływie kolejnych 15 minut użyj gorącej wody i usuń pozostałe nieczystości przy pomocy szorstkiej gąbki.
4. Pumeks
Oczywiście najbardziej powszechnym zastosowaniem tego kamienia jest usuwanie martwej tkanki naskórka. W tym jednak przypadku posłużymy się nim w zupełnie odmienny sposób. Jego twarda i porowata struktura doskonale nadaje się bowiem jako pomoc, gdy kamienny osad zagościł na dobre w naszej ubikacji.
Co należy zrobić?
- Nawilż pumeks niewielką ilością letniej wody, a następnie usuń kamienny osad zalegający w Twojej ubikacji.
- Nigdy nie używaj w tym celu suchego pumeksu, aby nie porysować porcelanowej powierzchni.
- Nawilżaj pumeks regularnie w miarę postępu pracy.
5. Soda oczyszczona z wodą utlenioną
Innym sposobem pomagającym zadbać o nieskazitelną czystość domu jest domowej roboty pasta wykonana z mieszanki sody oczyszczonej i wody utlenionej. Obydwa składniki zapewniają naturalny połysk powierzchni ubikacji. Poza tym doskonale dezynfekują zapewniając pełnię czystości i gwarantując usunięcie wszelkich bakterii.
Składniki
- Pół szklanki sody oczyszczonej (100 g)
- 2 łyżki wody utlenionej (20 ml)
- Opcjonalnie można również dodać sok z jednej cytryny
Przeczytaj także:
Soda oczyszczona — 30 niespotykanych zastosowań
Co należy zrobić?
- Sodę oczyszczoną nawilż przy pomocy wody utlenionej. Tak uzyskaną pastą posłuż się w celu usunięcia kamiennego osadu pozostającego w ubikacji.
- W tym celu możesz się posłużyć szczotką lub szorstką gąbką. Pozostaw pastę na około 20 minut, a następnie spłucz wodą.
- Jeśli chcesz uzyskać dodatkowy efekt wybielający, nie wahaj się dodać do pasty soku z cytryny, który skutecznie Ci to ułatwi.
Jeśli kamienny osad zdominował Twoją ubikację, nie poddawaj się. Koniecznie wypróbuj opisane przez nas naturalne metody, a przekonasz się, że utrzymanie nienagannej czystości w domu nie wymaga tak wielkich wysiłków, jak mogłoby się wydawać. Powodzenia!
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Fedoruk MJ, Bronstein R, Kerger BD. Ammonia exposure and hazard assessment for selected household cleaning product uses. J Expo Anal Environ Epidemiol. 2005 Nov;15(6):534-44.
- Fraise AP, Wilkinson MA, Bradley CR, Oppenheim B, Moiemen N. The antibacterial activity and stability of acetic acid. J Hosp Infect. 2013 Aug;84(4):329-31.
- Guillén Cabrera, F. Traslado de técnicas y tecnologías de joyería cuencana para la aplicación y adaptación en Accesorios de mujer. Universidad del Azuay. 2014. https://dspace.uazuay.edu.ec/handle/datos/3902
- Hadrup N, Frederiksen M, Sharma AK. Toxicity of boric acid, borax and other boron containing compounds: A review. Regul Toxicol Pharmacol. 2021 Apr;121:104873.
- Hita, J. M. P. Limpieza del mobiliario interior. SSCM0108. IC Editorial. 2021.
- Lombeida, U., & Andrés, C. Propuesta para la fabricación y comercialización de un desinfectante que no posea químicos, a base de vinagre de manzana, bicarbonato y limón en la ciudad de Guayaquil. Universidad Católica de Santiago de Guayaquil. 2019. http://repositorio.ucsg.edu.ec/handle/3317/13440
- Vilas Eiroa, P. Ecologistas en acción. Azulejo para el aula de español. 2011. Retrieved from https://redined.educacion.gob.es/xmlui/handle/11162/168177