Naturalne środki czyszczące – 5 pomysłów

· Luty 4, 2018
Poprzez połączenie sody oczyszczonej z octem otrzymamy fantastyczne, naturalne środki czyszczące, które są równie skuteczne co chemiczne detergenty sprzedawane w supermarketach.

W ostatnich latach coraz bardziej wzrasta świadomość odnośnie ochrony środowiska naturalnego i własnego zdrowia. Stąd też miliony osób na całym świecie wybierają ekologiczne środki czyszczące, które w przeciwieństwie do tradycyjnych, chemicznych detergentów nie zawierają żadnych agresywnych substancji.

Niestety wciąż panuje nieprawdziwe przekonanie, że naturalne środki czyszczące nie są tak skuteczne w działaniu jak ich chemiczne odpowiedniki oraz że ich przygotowanie jest czasochłonne.

Dlatego też z wygody wybieramy gotowe detergenty – nawet jeśli ich cena jest znacznie wyższa od tych naturalnych. Szkoda, ponieważ naturalne środki czyszczące są równie skuteczne i nie zagrażają ani naszemu zdrowiu, ani środowisku naturalnemu.

Proponowane przez nas uniwersalne detergenty do czyszczenia domu są niedrogie i łatwe w przygotowaniu. Opierają się one na dwóch podstawowych składnikach: sodzie oczyszczonej i occie – substancjach, które skutecznie zabijają bakterie oraz usuwają plamy i tłuszcz.

Naturalne środki czyszczące

Poznaj dziś z nami 5 fantastycznych, sprawdzonych przepisów na naturalne, w 100% ekologiczne środki czyszczące, dzięki którym twój dom będzie czysty, pachnący i wolny od wszelkiego rodzaju bakterii i szkodliwych mikroorganizmów.

1. Płyn usuwający plamy z dywanów

Wielokrotnie pisaliśmy już o wspaniałych, czyszczących właściwościach sody oczyszczonej. Rzeczywiście ten biały proszek wykazuje silne właściwości odplamiające i wybielające. W połączeniu z białym octem zmienia się w naturalny środek do czyszczenia dywanów.

Zawarte w occie składniki głęboko wnikają w włókna, dzięki czemu skutecznie usuwają plamy oraz odświeżają tkaniny.

Odkurzanie dywanu a środki czyszczące eko

Składniki

Sposób przygotowania

 • Staraj się usuwać plamy z dywanów natychmiast po stwierdzeniu zabrudzenia – są one wówczas znacznie łatwiejsze do usunięcia. Oprósz plamę sodą oczyszczoną i dokładnie wetrzyj ją za pomocą szczoteczki.
 • Następnie zwilż plamę białym octem i odczekaj pięć minut.
 • Po upływie pięciu minut usuń naturalne środki czyszczące za pomocą odkurzacza i pozostaw dywan do wyschnięcia.

2. Naturalny wybielacz do tkanin

Twoje białe ubrania stały się pożółkłe? Na bluzkach i t-schirtach zauważyłeś nieestetyczne, żółte plamy od potu i martwego naskórka? Soda oczyszczona i biały ocet przyjdą ci z pomocą. Te naturalne środki czyszczące nie niszczą włókien tkanin oraz skutecznie przywracają nieskazitelną biel.

Składniki

 • 3 łyżki stołowe sody oczyszczonej (30 g)
 • ½ szklanki białego octu (125 ml)

Sposób przygotowania

 • Zwilż tkaninę wodą i wetrzyj w nią odrobinę sody oczyszczonej.
 • Następnie zanurz tkaninę w naczyniu z białym octem. Pozostaw przez 30 minut, po czym dokładnie wypłucz ją w wodzie i wysusz na słońcu.

3. Środek do czyszczenia łazienki

Dzięki wysokiej zawartości antybakteryjnych składników zarówno soda oczyszczona, jak biały ocet znakomicie nadają się do czyszczenia i dezynfekcji łazienki. Te naturalne produkty skutecznie usuwają osady z mydła oraz gromadzący się na umywalce, ubikacji czy płytkach pod prysznicem brud.

Czyszczenie toalety a środki czyszczące

Składniki

 • 2 łyżki stołowe sody oczyszczonej (20 g)
 • ¼ szklanki białego octu (62 ml)
 • 2 szklanki wody (500 ml)

Sposób przygotowania

 • Wlej wodę do miski i dodaj do niej sodę oczyszczoną i biały ocet.
 • Poczekaj, aż minie efekt musujący, po czym zastosuj powstały roztwór do czyszczenia łazienki.
 • Do czyszczenia używaj gąbki lub szczotki. Pozostaw detergent na łazienkowych powierzchniach przez około 10 minut i następnie dokładnie zmyj wodą.

4. Naturalny środek do czyszczenia zlewozmywaka kuchennego

Chociaż na pierwszy rzut oka tego nie widać, kuchenny zlewozmywak jest siedliskiem bakterii i rozmaitych chorobotwórczych mikroorganizmów pochodzących z resztek pokarmów. Jeśli chcesz uniknąć infekcji lub zakażenia świeżych produktów żywnościowych, regularnie czyść zlewozmywak i resztę kuchennych powierzchni.

Poznaj recepturę na naturalny, w pełni ekologiczny środek do czyszczenia zlewozmywaka. Jego składniki – soda oczyszczona i biały ocet – skutecznie dezynfekują kuchenne powierzchnie oraz pomagają zachować czystość i blask stali nierdzewnej.

Składniki

 • 3 łyżki stołowe sody oczyszczonej (30 g)
 • ¼ szklanki białego octu (62 ml)

Sposób przygotowania

 • Oprósz sodą oczyszczoną powierzchnię zlewozmywaka i pozostaw na około pięć minut.
 • Następnie przy użyciu gąbki lub szczotki dokładnie wyszoruj zlewozmywak.
 • Na koniec zwilż go octem, pozostaw na około 10 minut i dokładnie spłucz wodą.

5. Środek do czyszczenia lodówki

Tradycyjne środki czyszczące z supermarketów nie nadają się do czyszczenia lodówki. Ponieważ przechowujemy w niej żywność i wiele świeżych produktów, nie należy myć wnętrza lodówki chemicznymi detergentami.

Aby uniknąć nieprzyjemnego zapachu i jednocześnie zadbać o własne zdrowie, należy czyścić lodówkę stosując wyłącznie naturalne produkty.

Czyszczenie lodówki a środki czyszczące

Jednym z nich jest biały ocet, który znakomicie usuwa bakterie, tłuszcz oraz resztki gromadzącej się w zakamarkach każdej lodówki żywności.

Przeczytaj koniecznie artykuł: Lodówka – umyj ją i zdezynfekuj domowymi sposobami

Składniki
 • ¼ szklanki białego octu (62 ml)
 • ½ szklanki wody (62 ml)
 • 5 łyżek stołowych sody oczyszczonej (50 g) – opcjonalnie
Sposób przygotowania
 • W pierwszej kolejności rozcieńcz wodę z białym octem.
 • Następnie przelej otrzymany roztwór do pojemnika z rozpylaczem i dokładnie spryskaj nim wnętrze lodówki, włącznie ze wszystkimi, nawet tymi trudno dostępnymi, zakamarkami. Pozostaw na około pięć minut.
 • Usuń nadmiar płynu za pomocą chłonnej ściereczki lub kuchennego ręcznika.
 • Jeśli chcesz jeszcze skuteczniej odświeżyć wnętrze swojej lodówki, przed włożeniem żywności, umieść w jej centralnej części talerzyk z kilkoma łyżkami sody oczyszczonej. Produkt ten znakomicie pochłania nieprzyjemne zapachy oraz pomaga utrzymać lodówkę w czystości przez dłuższy okres czasu.

Na zakończenie

Jesteś gotowy na rewolucję w sprzątaniu domu? Jeśli do tej pory stosowałeś wyłącznie chemiczne środki czyszczące z supermarketów, czas na wypróbowanie ich naturalnych odpowiedników. Są one równie skuteczne, lecz nie szkodzą ani środowisku naturalnemu, ani naszemu własnemu zdrowiu.

Na początek wystarczy, że zaopatrzysz się w dwa podstawowe produkty: sodę oczyszczoną i biały ocet. Dzięki nim twój dom zawsze będzie czysty, odświeżony i – przede wszystkim – wolny od szkodliwych dla zdrowia całej rodziny bakterii.