Kamienie żółciowe - naturalne sposoby

To bardzo ważne, żeby zredukować spożycie tłuszczów oraz produktów ciężkostrawnych, takich jak czerwone mięso, potrawy smażone i utwardzane tłuszcze. Zastąp je owocami i warzywami.
Kamienie żółciowe - naturalne sposoby

Napisany przez Carolina Betancourth

Ostatnia aktualizacja: 24 września, 2022

Kamienie żółciowe osiągają różne rozmiary: mogą być jak ziarenko piasku, ale również jak piłka golfowa. Żółć jest substancją produkowaną przez wątrobę, która ma służyć trawieniu tłuszczów. Jednakże, pod wpływem pewnych czynników, czasem mogą powstawać kamienie, które prowadzą do bardzo poważnych dolegliwości.

Szacuje się, że 75% pacjentów nie prezentuje żadnych objawów chorobowych. Dopiero wtedy, kiedy kamienie żółciowe zaczynają się przemieszczać i blokować przewody. Ból staje się nieznośny i powstaje konieczność chirurgicznego ich usunięcia.

Istnieją też inne, mniej agresywne rozwiązania. Ogólnie rzecz biorąc kamienie żółciowe można rozpuścić korzystając z naturalnych metod.

Kamienie żółciowe – rodzaje

Kamienie żółciowe powstają za sprawą różnych substancji, stąd jest ich kilka rodzajów:

Kamienie żółciowe

1. Kamienie cholesterolowe

80% kamieni w pęcherzyku żółciowym powstaje wtedy, kiedy dochodzi do nadmiaru cholesterolu lub gdy pęcherzyk całkowicie się nie opróżnia. Mają kolor żółtawy lub zielonkawy.

2. Kamienie pigmentowe

To rodzaj kamieni, które powstają za sprawą pigmentu żółci. Wpływa na nie również czynnik genetyczny.

3. Kamienie mieszane

Składają się z wapnia, cholesterolu i bilirubiny.

Jeżeli zdiagnozowano u Ciebie kamienie żółciowe i chcesz uniknąć operacji, możesz oczyścić pęcherzyk żółciowy w sposób naturalny. Pamiętaj, że tego typu leczenie jest skuteczne wtedy, kiedy choroba nie jest jeszcze zbyt zaawansowana.

Chcesz wiedzieć więcej? Przeczytaj: Kamica nerkowa – herbatki profilaktyczne

Naturalne oczyszczanie pęcherzyka żółciowego

Żeby móc dokładnie oczyścić pęcherzyk, należy – przede wszystkim – całkowicie zmienić nawyki, zwłaszcza te żywieniowe.

Zdrowa dieta

Twoja dieta powinna zawierać duże ilości błonnika, warzyw i owoców, bo to właśnie one wpływają na odpowiedni metabolizm. Koniecznie unikaj produktów pochodzenia zwierzęcego, łącznie z mlekiem i jajkami.

Dieta śródziemnomorska

Oprócz tego, zastąp tłuszcz zdrowymi kwasami tłuszczowymi (oliwa z oliwek lub omega-3). Całkowicie odstaw cukry proste, takie jak biały cukier, cukierki, lody, ciastka, itd. Zmień też produkty rafinowane na te pełnoziarniste (łącznie z ryżem i chlebem).

Sok rozpuszczający kamienie żółciowe

Naturalne soki dostarczają do pęcherzyka nutrientów potrzebnych do wyeliminowania substancji, za sprawą których tworzą się kamienie.

Naturalny sok

Poniższy sok zatrzymuje rozwój kamieni i ułatwia ich wydalanie.

Składniki

  • 3 pomidory
  • 2 marchewki
  • 2 łodygi selera
  • 1 pęczek botwinki
  • 4 rzodkiewki
  • 1 natka pietruszki
  • ½ cytryny

Sposób przygotowania

Dokładnie umyj wszystkie warzywa i włóż je do sokowirówki. Żeby było łatwiej otrzymać sok, dodaj odrobinę wody. Pij od razu. Tylko wtedy wykorzystasz wszystkie jego właściwości.

Napar z mniszka lekarskiego

Ze względu na to, że mniszek lekarski jest świetnym diuretykiem, pomaga również rozpuścić kamienie żółciowe w sposób całkowicie naturalny.

Składniki

  • 1 łyżka stołowa mniszka lekarskiego (15 g)
  • 1 szklanka wody (250 ml)

Sposób przygotowania

  • Łyżkę mniszka lekarskiego wrzuć do szklanki wrzątku, przykryj i odczekaj kilka minut.
  • Tak przygotowany napar pijaj 3 razy dziennie.

Herbata miętowa

Mięta zawiera substancje, dzięki którym zahamujesz rozwój kamieni i ułatwisz ich wydalenie. Dzięki naturalnym olejkom przyspiesza przepływ żółci i właśnie dlatego mięta uważana jest za najlepszy sposób na kamicę.

Mięta

Składniki

  • Garstka świeżych liści mięty
  • 2 szklanki wody (500 ml)

Przygotowanie

  • Doprowadzamy do wrzenia wodę wraz z liśćmi mięty.
  • Przykrywamy i zaparzamy przez 5 – 10 minut. Odcedzamy. Pijemy 3 razy dziennie.

Jeżeli przez około 30 dni rezultaty nie będą jeszcze widoczne, najlepiej udaj się do lekarza, żeby poszukać innego sposobu leczenia.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.