Maniok jadalny sposobem na problemy ze stawami

Maniok jest rośliną podobną do ziemniaka i można stosować go zamiennie. Dzięki temu w przypadku zapalenia stawów zmniejszymy ból, obrzęk i sztywność, spowodowane chorobą.
Maniok jadalny sposobem na problemy ze stawami

Ostatnia aktualizacja: 25 lipca, 2022

Maniok jadalny to roślina uprawna, której częścią użytkową jest bulwa korzeniowa. Rośnie głównie w krajach tropikalnych Ameryki, Azji czy Afryki, a sam pochodzi z Brazylii. Dziś można go znaleźć w wielu sklepach warzywno-owocowych na całym świecie.

W dzisiejszym artykule przedstawimy zalety, jakie niesie ze sobą maniok jadalny nie tylko ze względu na bogactwo odżywcze. Na tę egzotyczną bulwę, warto również zwrócić uwagę w momencie, gdy cierpimy na problemy ze stawami, maniok bowiem okazuje się świetnym naturalnym sposobem na łagodzenie objawów ich zapalenia.

Egzotyczny maniok i jego tajemnice

Te ciemne bulwy, które swoim wyglądem przypominają kawałki drewna mogą poszczycić się wysoką zawartością węglowodanów złożonych — substancji, które sprawiają, że produkt ten jest wysoce energetyczny.

Dzięki swoim walorom smakowym, wartości odżywczej i konsystencji często porównywany jest do różnych odmian ziemniaków. Dlatego w wielu przypadkach można go stosować z nimi zamiennie.

Maniok jadalny

Maniok, a zapalenie stawów

Według niektórych badań maniok jadalny zawiera składniki zwane saponinami i to właśnie dzięki nim wpływa tak korzystnie przy problemach ze stawami. Są to związki należące do glikozydów i mają one zdolności lecznicze.

Poprawiają one stan stawów dotkniętych zapaleniem, jednocześnie hamując rozwój choroby.

Inną zaletą wykorzystywania manioku jako lekarstwa jest brak skutków ubocznych szczególnie tych dotykających układ pokarmowy, z czym często spotykamy się w przypadku stosowania konwencjonalnych metod leczenia.

Regularne spożywanie tego składnika pomoże w zmniejszeniu obrzęku, opuchlizny, zmniejszy ból i sztywność spowodowane chorobą.

Kto powinien korzystać z zalet manioku?

Roślina ta jest bardzo popularnym składnikiem w wielu kuchniach na całym świecie, gdzie z równą popularnością jest uprawiana. Łatwość w uprawie to nie jedyna zaleta manioku. Oprócz tego jego cena jest dużo niższa niż innych produktów i dzięki temu z powodzeniem można umieścić ją w codziennej diecie.

Ta egzotyczna bulwa jest prawdziwą bombą energetyczną, co czyni ją idealnym produktem dla dzieci, młodzieży, sportowców i osób, które wykonują pracę fizyczną i są narażone na duże straty energetyczne.

Kolejnym plusem jest łatwość w trawieniu i przyswajaniu. Nadaje się nawet dla osób mających problemy z układem pokarmowym takie jak zapalenie żołądka, cierpiących na zgagę, wrzody lub zaburzenia w funkcjonowaniu jelita grubego.

Maniok

Jak spożywać maniok?

Maniok może być urozmaiceniem potraw lub suplementem diety, a najlepiej wykorzystywać go w następujący sposób:

  • jeżeli chcesz zastosować roślinę jako suplement diety, wprowadź ją do menu na trzy miesiące następnie na kolejne trzy zrezygnuj z jego spożycia, po czym z powrotem możesz do niej wrócić
  • jeżeli chcesz zastosować maniok jako urozmaicenie Twoich potraw, możesz gotować go w ten sam sposób jak ziemniaki. Z powodzeniem możemy go dusić lub gotować można go również smażyć i choć to bardzo smaczny sposób przygotowania manioku, ta forma przygotowania nie będzie już tak korzystna dla zdrowia
  • maniok nie zawiera glutenu, dlatego świetnie nadaje się dla celiaków. Z mąki i skrobi tej rośliny można wypiekać pieczywo i ciastka, których konsystencja i smak jest równie atrakcyjny, jak produktów wypiekanych z innych mąk

Przepis na babeczki z manioku

Składniki:

  • 300 ml wody
  • 150 ml oliwy z oliwek
  • 3 jajka
  • 2 łyżeczki soli morskiej (10g)
  • 300g świeżego sera
  • 500g skrobi z manioku
  • opcjonalne przyprawy: czosnek, papryka, pieprz

Sposób przygotowania:

  • na początek należy rozgrzewać piekarnik przez 15 minut do 200°C
  • wszystkie składniki połączyć ze sobą i mieszać aż do uzyskania gładkiej, jednolitej masy
  • specjalne kubeczki przeznaczone do wypiekania babeczek wcześniej posmarować olejem, aby zapobiec sklejaniu
  • kubeczki wypełnić do połowy otrzymaną masą. Najlepiej zdecydować się na silikonowe formy, które są najwygodniejsze w użyciu
  • tak przygotowane piec przez około 25 minut w temperaturze 200°C w środkowej części piekarnika, dzięki czemu babeczki będą mogły szybciej wyrosnąć
  • najlepiej jest jeść je jeszcze ciepłe

Inne produkty, które pomogą na zapalenie stawów

Cebula i stawy

Poniżej znajdziesz kilka produktów, które równie korzystnie wpłyną na proces zwalczania objawów zapalenia stawów:

  • kurkuma — orientalna przyprawa świetnie sprawdzająca się przy łagodzeniu bólu i leczeniu stanów zapalnych
  • woda morska — produkt bogaty w sole mineralne, które wzmacniają kości i stawy
  • brokuły —działają przeciwzapalnie, przeciwnowotworowo, przeciwutleniająco i alkalizująco. Należy gotować je tyle czasu, by nie straciły swojego koloru, a tym samym swoich właściwości
  • lukrecja — bylina, która jako jedna z najstarszych stosowana była w lecznictwie. Jest uważana jako naturalny składnik mający zdolności podnoszenia poziomu kortyzolu we krwi i stosownie jej nie przynosi skutków ubocznych
  • cebula — warzywo, które zmniejsza stany zapalne występujące w nerkach, jednocześnie wspomagając ich oczyszczanie z toksyn
  • pieprzyca peruwiańska — niesamowity andyjski korzeń zmniejsza uczucie bólu i stan zapalny stawów, a także reguluje poziom hormonów, które mogą mieć wpływ na rozwój choroby
  • czosnek — wszystkim dobrze znany składnik o silnych właściwościach leczniczych. Dobrym sposobem na wykorzystanie jego właściwości jest starożytna metoda tybetańska polegająca na przygotowaniu nalewki z czosnku
  • zielona herbata — ten napój jest bogaty w przeciwutleniacze i flawonoidy, które pomogą w walce ze stanami zapalnymi

Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Alhambra-Expósito MR, Arjonilla-Sampedro ME, Molina-Puerta MJ, Tenorio-Jiménez C, Manzano-García G, Moreno-Moreno P, et al. Recomendaciones dietéticas en la artritis reumatoide. Revista Española de Nutrición Humana y Dietética 2013; 17 (4): 165-171. Available at: http://maxconn.renhyd.org/index.php/renhyd/article/view/28. Accessed 01/15, 2019.
  • Bernal LGB, González LVA, Lagunas LLM, Ramírez JR, Sandoval-Torres S. Caracterización física y nutricional de frutos de yuca (” Yucca mixtecana”). Agrociencia 2018; 52 (3): 347-359. Available at: https://dialnet.unirioja.es/servlet/articulo?codigo=6423183. Accessed 01/15, 2019.
  • Yadira Maribel Yumisaca Hidalgo. Determinación de la actividad antiinflamatoria de los flavonoides del extracto de la hoja de yuca (Manihot esculenta). Quito: Universidad Central de Ecuador; 2018. Available at: http://www.dspace.uce.edu.ec/handle/25000/16719. Accessed 01/15, 2019.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.