Zapalenie żołądka – naturalne leczenie

Bogata w minerały i witaminy – woda ryżowa jest tradycyjnym naturalnym lekiem na zapalenie żołądka.
Zapalenie żołądka – naturalne leczenie
Valeria Sabater

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Valeria Sabater.

Ostatnia aktualizacja: 11 października, 2022

Czy kiedykolwiek przytrafiło Ci się zapalenie błony śluzowej żołądka lub po prostu zapalenie żołądka (łac. gastritis)? Jeśli tak, to doskonale wiesz, że dolegliwość ta powoduje nieprzyjemny ból oraz ogólny dyskomfort.

Zapalenie żołądka, podrażnienie, piekący ból… To typowe objawy zapalenia błony śluzowej żołądka, które zwykle ustępują dopiero po kilku dniach.

Jak można wyleczyć zapalenie żołądka? Należy udać się do lekarza, który wskaże najlepszą formę leczenia. Nie ma jednak żadnych przeciwwskazań, aby wspomóc ją prostymi naturalnymi środkami.

Proponowane przez nas środki są proste, tanie i skuteczne. Poznaj najlepsze przepisy na naturalne leki na zapalenie błony śluzowej żołądka.

1. Lek na zapalenie żołądka – napój z pietruszki

Pietruszka posiada znane od wieków lecznicze właściwości, które skutecznie zwalczają zapalenie błony śluzowej żołądka. Spożywaj napój z pietruszki w dniach, gdy objawy zapalenia żołądka są najintensywniejsze. Poznaj cudowne właściwości pietruszki:

Świeży sok z pietruszki
  • Jest bogatym źródłem witamin: A, B, C, E, K.
  • Posiada silne właściwości moczopędne, doskonale leczy wszelkiego rodzaju zaburzenia przewodu pokarmowego.
  • Zwalcza zgagę, zapalenie oraz gazy jelitowe. Przynosi wielką ulgę całemu systemowi trawiennemu.

Aby w pełni wykorzystać lecznicze właściwości pietruszki, zalecamy przygotowanie poniższego napoju:

  • Przygotuj napój z 150 g pietruszki i litra wody.
  • Odstaw napój na 2 godziny. Następnie przelej przez sitko do szklanej butelki i odstaw w miejsce, do którego nie ma dostępu światło słoneczne.
  • Popijaj lekarstwo o temperaturze pokojowej przez cały dzień. Pamiętaj, by woda nie była ani zbyt zimna, ani zbyt ciepła.

2. Na zapalenie żołądka: woda ryżowa

Woda ryżowa jest kolejnym tradycyjnym lekiem na zapalenie żołądka. Zmniejsza ona stan zapalny, ból, gazy jelitowe oraz dyskomfort w jamie brzusznej. Co więcej, woda ryżowa jest bogatym źródłem minerałów i witamin.

Woda ryżowa

Jak przygotować wodę ryżową? Nic trudnego. Zagotuj litr wody, a kiedy zacznie bulgotać, dodaj 150 gramów ryżu. Gotuj normalnie, a następnie oddziel wodę od ryżu. Popijaj ją w ciągu dnia. Nie wkładaj jej do lodówki, najskuteczniejsza jest o temperaturze pokojowej.

3. Sok z marchwi i selera

Wiesz, na czym polega sekret tych dwóch warzyw? Zarówno marchew, jak i seler posiadają silne właściwości przeciwzapalne. Warzywa te łagodzą zgagę, zmniejszają wzdęcia oraz dostarczają cennych minerałów i witamin.

Jeśli przytrafiło Ci się kiedykolwiek zapalenie żołądka, na pewno pamiętasz, że brakowało Ci apetytu, pojawiało się uczucie nudności oraz ogólne zmęczenie. Ten naturalny sok ma działanie odbudowujące. Jednak, aby w pełni wykorzystać jego właściwości, należy przestrzegać poniższych wskazówek:

  • Przygotuj dwie marchewki oraz dwie łodygi selera naciowego.
  • Wyczyść dokładnie warzywa i wrzuć je do sokowirówki wraz z 250 ml wody.
  • Miksuj aż do uzyskania jednolitej konsystencji.
  • Pij sok do obiadu lub kolacji. Jest pyszny!

4. Wywar jabłkowo-rumiankowy

Zaskakujące połączenie, prawda? Warto jednak spróbować – ten naturalny lek doskonale łagodzi objawy zapalenia błony śluzowej żołądka.

Świeży sok
  • Wywar z jabłka odpręża żołądek, zwalcza zgagę, łagodzi wzdęcia oraz leczy zapalenie żołądka.
  • Wywar z rumianku idealnie sprawdza się w przypadku jakiejkolwiek infekcji.
  • Ten naturalny lek jest szczególnie wskazany do zwalczania nudności.

Aby przygotować to proste domowe lekarstwo, potrzebujemy jedno świeże jabłko, obrane ze skórki i pokrojone na kawałki. Zagotuj 250 ml wody, a kiedy zacznie bulgotać, dodaj do niej jabłko oraz torebkę z suszem rumianku. Pozwól, by jabłko gotowało się przynajmniej przez 20 minut.

Kiedy wywar będzie gotowy, odstaw go do ostudzenia, a następnie przelej przez sitko i odstaw w miejsce o temperaturze pokojowej. Pij powstały wywar każdego ranka.

5. Sok z gruszki i imbiru

Być może jadłaś już kiedyś klasyczny dżem z gruszek z dodatkiem imbiru, który doskonale nadaje się jako dodatek do wielu rozmaitych deserów. Poza tym mieszanka tych dwóch składników jest również skutecznym lekiem na zapalenie błony śluzowej żołądka.

Połączenie gruszki z imbirem pozwala nam na zwalczenie zarówno stanu zapalnego, jak i bólu. Wielokrotnie pisaliśmy już, że imbir jest rośliną leczniczą o silnych naturalnym środkiem przeciwbólowym, a co za tym idzie skutecznie zwalcza ból żołądka.

Gruszka również jest doskonałym owocem, który pomaga zwalczyć zapalenie żołądka. Jest ona bogata w składniki mineralne i witaminy. Co więcej, jest bardzo łatwa do strawienia oraz zawiera sporo błonnika, który pomaga pozbyć się wzdęć.

Wywar z imbiru

Jak przygotować lekarstwo?

Ugotuj gruszkę podobnie jak jabłko w powyższym przepisie. Pokrój ją na kawałki i wrzuć do 300 ml gotującej się wody. Następnie dodaj 20 gramów imbiru. Gotuj, a następnie zmiksuj ze sobą wszystkie składniki. Popijaj sok powoli, najlepiej do kolacji. Zapalenie żołądka stopniowo będzie ustępowało.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Angós, R. (2016). Gastritis. Medicine (Spain). https://doi.org/10.1016/j.med.2016.01.011
  • Rugge, M., Pennelli, G., Pilozzi, E., Fassan, M., Ingravallo, G., Russo, V. M., & Di Mario, F. (2011). Gastritis: The histology report. Digestive and Liver Disease. https://doi.org/10.1016/S1590-8658(11)60593-8
  • Valdivia Roldán, M. (2011). Gastritis y Gastropatías. Revista de Gastroenterología Del Perú : Órgano Oficial de La Sociedad de Gastroenterología Del Perú.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.